Sport
Wyczekiwane Mistrzostwa Świata w Akrobacji Halowej powracają w marcu na Litwę
Główne wydarzenie F3P w 2023 roku – Mistrzostwa Świata FAI F3P w halowych modelach samolotów akrobacyjnych – odbędą się na Litwie w dniach 19-25 marca 2023 r. w Jonavas Sports Arena.
Te ekscytujące zawody odbywają się zwykle co dwa lata, przy czym pierwsze Mistrzostwa Świata F3P odbyły się w Niemczech (Coburg) w 2013 r., następnie w Polsce w 2015 r., następnie we Francji w 2017 r. Kreta, Grecja w 2019 roku. Planowane na rok 2021 mistrzostwa w Rumunii musiały zostać odwołane z powodu pandemii Covid, więc oczekiwania na edycję 2023 są duże po czteroletnim oczekiwaniu, a organizatorzy chętnie wykorzystują okazję do promocji sportów lotniczych i modelarstwa lotniczego z expo i rekordowe jedno wydarzenie.
2023 Mistrzostwa Świata FAI F3P odbywają się na Litwie w Jonava Sports Arena
Dwie klasy konkursowe
Podczas mistrzostw Litwy zawodnicy kategorii juniorów i seniorów rywalizować będą w dwóch klasach. Po pierwsze, F3P-A, w którym uczestnicy wykonują predefiniowaną sekwencję manewrów z największą możliwą precyzją, a po drugie, F3P-AFM, w której samoloty wykonują choreografię akrobacyjną do muzyki. Ta ostatnia klasa stała się oficjalną częścią Mistrzostw Świata dopiero w 2019 roku, dając uczestnikom możliwość rywalizacji po raz drugi.
Łącznie 32 zawodników z 13 krajów (Austria, Belgia, Kanada, Czechy, Estonia, Francja, Niemcy, Grecja, Japonia, Litwa, Holandia, Polska i Szwajcaria) będzie rywalizować w klasie F3P-A, 21 zawodników w klasie F3P klasa -AFM. Wszystkie loty są oceniane przez dwa składy sędziowskie złożone z sędziów międzynarodowych (po 5 sędziów w każdym, podczas finałów – wszystkich dziesięciu sędziów jednocześnie).
Samolot F3P na Mistrzostwach Świata FAI F3P 2019
kluczowe dane
- 19 marca o 16:30: Oficjalna ceremonia otwarcia Mistrzostw Świata
- 20-21 marca: Cztery rundy wstępne F3P-A, z których 10 najlepszych awansuje do finału.
- 22-23 Marzec: Cztery rundy eliminacyjne F3P-AFM i ponownie pierwsza dziesiątka awansuje do finału.
- 24 marca — finały F3P-A. Wieczór: rekordowa impreza
- 25 marca – Finały i ceremonia zamknięcia i wręczenia nagród F3P AFM o godz. 16:00
Zawodnicy Mistrzostw Świata FAI F3P 2019, Kreta, Grecja
Oceń AFM
W tej klasie artystycznej 120-sekundowy lot odbywa się przy muzyce, a modele samolotów „tańczą” w choreograficznych ruchach. Istnieją trzy kategorie kryteriów oceny, które są oceniane w skali 0-10 za każdy lot:
- Styl lotu: Precyzja, efektywne wykorzystanie całego zakresu lotu oraz innowacyjność nowych manewrów i kombinacji manewrów.
- Jakość artystyczna: Najwyższe wyniki uzyskuje się, gdy muzyka zawiera szybkie i wolne segmenty, szeroki zakres dynamiki, a latanie jest dobrze ułożone choreograficznie i zsynchronizowane, aby pasowało do muzyki.
- Ogólne wrażenie: Wykorzystanie całego obszaru lotu, wykorzystanie efektów specjalnych, interakcji i reakcji tłumu oraz płynnych przejść.
Te zajęcia to wielkie widowisko dla publiczności.
Zachęcanie nowych uczestników
Oprócz zawodów mistrzowskich organizatorzy imprezy przewidują dodatkową atrakcję dla uczestników, którzy spróbują pobić rekord Litwy w największej liczbie sterowanych radiowo modeli samolotów w powietrzu. Odbędzie się to wieczorem w piątek 24 marca.
Dyrektor imprezy Nerijus Žukauskas (który jest także wiceprezesem Litewskiej Federacji Modelarstwa Lotniczego i przedstawicielem modeli samolotów F2) cieszy się, że Litwa zdecydowała się zorganizować Mistrzostwa Świata i że FAI wspiera tę rekordową inicjatywę. Uznał również, że organizatorzy stanęli przed szeregiem wyzwań podczas procesów planowania i realizacji, z których najważniejszym były ograniczone środki finansowe. skomentował:
„Chcemy nie tylko zorganizować i przeprowadzić zawody pod względem formalnym zgodnie z minimalnymi wymaganiami, ale także zadbać o to, aby impreza była na wysokim poziomie i aby nie tylko uczestnicy, ale także widzowie poświęcili odpowiednią uwagę. Wszystkie fajne pomysły, dodatkowe działania (np. Avia Expo) wymagają dodatkowych środków.
Zawody sportów lotniczych iw ogóle zawody lotnicze nie są słyszalne na co dzień. Jednym z naszych celów jest przybliżenie modelarstwa lotniczego i klasy F3P krajowej i międzynarodowej publiczności, wyjaśnienie zasad konkursu i zachęcenie ludzi nie tylko do oglądania, ale także do samodzielnego spróbowania modelarstwa lotniczego.”
Pan Žukauskas jest przekonany, że impreza będzie bardzo udana, a uczestnicy będą się dobrze bawić podczas intensywnej rywalizacji w strefie lotów i dobrze się razem bawić. Odwiedzający mogą również zobaczyć Avia Expo na arenie, która jest otwarta przez cały tydzień zawodów.
logo wydarzenia
Jak śledzić wydarzenie
Samolot F3P w locie
Zdjęcia: Antonis Papadopoulos, CIAM
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”