Connect with us

technologia

Wycieki w rosyjskich gazociągach budzą obawy o sabotaż

Published

on

Wycieki w rosyjskich gazociągach budzą obawy o sabotaż

WARSZAWA, Polska (AP) – Seria nietypowych wycieków na dwóch gazociągach biegnących z Rosji pod Bałtykiem do Niemiec wywołała we wtorek obawy o sabotaż, przyćmiewając inaugurację długo oczekiwanego gazociągu, który dostarczy norweski gaz do Polski Europa Wzmocnienie niezależności energetycznej od Moskwy.

Premier Polski Mateusz Morawiecki nazwał wydarzenia „aktem sabotażu”, natomiast premier Danii Mette Frederiksen powiedziała, że ​​nie może tego wykluczyć po tym, jak wczoraj odkryto trzy przecieki na wypełnionych gazem gazociągach Nord Stream 1 i 2. ale nie dostarczać paliwa do Europy. Konfrontacja energetyczna w związku z wojną Rosji na Ukrainie zatrzymała przepływy na Nord Stream 1 i uniemożliwiła im wpłynięcie do równoległego Nord Stream 2.

Frederiksen, Morawiecki i Prezydent RP Andrzej Duda symbolicznie otworzyli zawór na żółtej rurce, która jest częścią Baltic Pipe, nowego systemu, który ma sprowadzać norweski gaz do Polski przez Danię i Morze Bałtyckie.

„Era rosyjskiej dominacji w sektorze gazowym dobiega końca” – powiedział Morawiecki. „Czas naznaczony szantażem, groźbami i szantażem”.

Nie ma oficjalnego dowodu na to, co spowodowało problemy z Nord Stream, ale w Europie Środkowej, gdzie nieufność wobec Rosji jest wysoka, pojawiły się obawy, że Moskwa mogła sabotować własną infrastrukturę na złość lub aby ostrzec, że wszystkie rurociągi są podatne na atak . Przecieki, które miały miejsce u wybrzeży Danii i Szwecji, podniosły stawkę, czy infrastruktura energetyczna na wodach europejskich została zaatakowana i spowodowały niewielki wzrost cen gazu ziemnego.

„Widać wyraźnie, że jest to akt sabotażu, akt, który prawdopodobnie oznacza kolejny poziom eskalacji sytuacji, z którą mamy do czynienia na Ukrainie” – powiedział Morawiecki.

Anders Puck Nielsen, badacz z Centre for Maritime Operations w Royal Danish Defence College, powiedział, że czas przecieków był „rzucający się w oczy”, biorąc pod uwagę ceremonię Baltic Pipe. Powiedział, że może ktoś próbował „wysłać sygnał, że coś może się stać z norweskim gazem”.

READ  Ekskluzywność to pięta achillesowa wielkich hitów, mówi były menadżer PlayStation

„Strzałka wskazuje na Rosję” – powiedział Puck Nielsen. „Nikt na Zachodzie nie jest zainteresowany jakąkolwiek niestabilnością na rynku energii”.

Skala szkód oznacza, że ​​jest mało prawdopodobne, aby rurociągi Nord Stream były w stanie przetransportować gaz do Europy tej zimy, nawet jeśli istnieje wola polityczna, aby wprowadzić je do sieci, twierdzą analitycy Eurasia Group.

„W zależności od rozmiaru szkód przecieki mogą nawet oznaczać trwałe zamknięcie obu linii” – piszą analitycy Henning Gloystein i Jason Bush.

Odkryli, że rurociągi podmorskie są zaprojektowane tak, aby nie uległy przypadkowemu uszkodzeniu, a przecieki są rzadkie.

„Wycieki tej wielkości stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i środowiska, zwłaszcza jeśli Rosja nie przestanie pompować gazu do systemu” – powiedzieli analitycy.

Puck Nielsen powiedział o możliwym sabotażu, że „technicznie nie jest to trudne. Wymaga tylko jednej łodzi. Wymaga kilku nurków, którzy wiedzą, jak obchodzić się z urządzeniami wybuchowymi.”

„Ale myślę, że jeśli spojrzymy na to, kto faktycznie skorzystałby na zakłóceniach, większym chaosie na rynku gazu w Europie, myślę, że obecnie jest tylko jeden gracz, który faktycznie korzysta z większej niepewności i to jest Rosja” , powiedział.

Zapytany, czy przecieki mogły być spowodowane sabotażem, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że „nie można wykluczyć żadnej wersji”.

„To bezprecedensowa sytuacja, która wymaga pilnego zbadania. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tą wiadomością – powiedział podczas telekonferencji z dziennikarzami.

Duńskie i szwedzkie władze morskie wydały ostrzeżenia nawigacyjne po wykryciu wycieków w rurociągach na północny wschód i południowy wschód od duńskiej wyspy Bornholm.

Dania ustanowiła obszar o ograniczonym dostępie, aby zapewnić, że statki nie zbliżają się do wycieków. Władze twierdzą, że statki mogą stracić pływalność, a także może wystąpić ryzyko zapłonu nad wodą i w powietrzu.

READ  Polska w ciągu kilku dni rozpocznie dostawy MiG-29 na Ukrainę

Rurociągi Nord Stream znajdują się w centrum konfliktu energetycznego między Europą a Rosją od czasu inwazji na Ukrainę pod koniec lutego. Spadające dostawy rosyjskiego gazu podniosły ceny i zmusiły rządy do złagodzenia bólu związanego z niebotycznie wysokimi rachunkami za energię dla domów i firm w miarę zbliżania się zimy. Kryzys podsycił również obawy przed racjonowaniem i recesją.

Kraje europejskie walczą o znalezienie innych źródeł gazu do ogrzewania domów, wytwarzania energii elektrycznej i prowadzenia fabryk. Na przykład Polska była na dobrej drodze do pozbycia się rosyjskiego gazu po latach pracy w celu zabezpieczenia innych źródeł, w tym skroplonego gazu ziemnego lub LNG, ze Stanów Zjednoczonych i Bliskiego Wschodu. Z drugiej strony Niemcy dopiero teraz rozpędzają się do budowy terminali LNG.

Istotny element w dążeniu Unii Europejskiej do bezpieczeństwa energetycznego, Baltic Pipe ma rozpocząć transport norweskiego gazu przez Danię i wzdłuż Morza Bałtyckiego do Polski 1 października.

Simone Tagliapietra, ekspert ds. energii w think tanku Bruegel w Brukseli, powiedziała, że ​​przecieki „nie mogą być przypadkiem” i spekulowały, że mogły one być spowodowane sabotażem rosyjskim lub sabotażem antyrosyjskim.

Jedną z możliwości jest to, że Rosja zasygnalizuje, że „zrywa na zawsze z Europą Zachodnią i Niemcami”, podczas gdy Polska zainauguruje swój rurociąg z Norwegią, powiedział.

„W każdym razie jest to wyraźne przypomnienie zagrożeń, jakie stoją przed europejską infrastrukturą gazową” – powiedział Tagliapietra.

Polski ekspert ds. energii Andrzej Sikora powiedział, że ostrzegał przed potencjalnymi atakami na infrastrukturę rurociągu od czasu wybudowania Nord Stream 1 w 2010 roku. Znaczący spadek ciśnienia spowodowany przeciekami najwyraźniej nie był wynikiem „słabej spoiny” – powiedział Sikorze, szefowi think tanków Energy Studies Institute.

Domaga się podjęcia działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa Baltic Pipe, który w jednym punkcie przecina oba rurociągi Nord Stream.

READ  Aplikacja Google Home testuje projekt nowej generacji

___

Olsen zgłosił się z Kopenhagi w Danii. Wkład współpracowali dziennikarze Associated Press David Keyton w Sztokholmie, Vanessa Gera w Warszawie, Adam Schreck w Kijowie, Kirsten Grieshaber w Berlinie i David McHugh we Frankfurcie w Niemczech.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *