Connect with us

Gospodarka

Wybory w Polsce: Demokracja może być na kartach do głosowania

Published

on

Wybory w Polsce: Demokracja może być na kartach do głosowania

Wybory zbyt często opisuje się jako decydujące, ale w rzeczywistości głosowanie Polski przeprowadzone 15 października ma takie znaczenie – niosąc ze sobą znaczące konsekwencje dla 38 milionów mieszkańców kraju, jego stosunków z Europą i przebiegu wojny na Ukrainie. Niezależnie od wyniku Zachód jest zainteresowany tym, aby Polska pozostała na ścieżce demokracji i pozostała filarem ukraińskiej obronności i bezpieczeństwa europejskiego.

W ciągu ostatnich trzech dekad polska gospodarka była jednym z największych sukcesów regionu. Polska, która przystąpiła do Unii Europejskiej dopiero w 2004 r., jest obecnie szóstą co do wielkości gospodarką kraju, a jej PKB na mieszkańca jest wyższy niż w przypadku długoletnich członków, Portugalii i Grecji.

Jednak za tym dobrobytem kryją się rosnące napięcia polityczne i społeczne, które zagrażają wpływom rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Podobnie było w okresie poprzedzającym niedzielne wybory największy DDemonstracje od upadku komunizmu i rezygnacji dwóch osób wyżsi urzędnicy wojskowi. Rekordowa liczba Zagraniczna Polska rozwinęły się pomimo Prawo Celem jest unieważnienie jak największej liczby tych kart do głosowania.

Sprzeciw wynika z szeregu działań rządu, które podważają niezależność sądownictwa Wolność mediów, między innymi. Mniejszości, osoby LGBTQ, migranci, kobiety i krytycy rządu byli czasami celem podżegającej retoryki lub Dyskryminacja. Krytycy twierdzą, że zaabsorbowanie PiS kwestiami kulturowymi odwróciło jego uwagę od wyzwań, które mogłyby wykoleić rozwój gospodarczy Polski, w tym rosnących kosztów życia, starzenia się społeczeństwa oraz głębokich regionalnych dysproporcji w dochodach i szansach.

Tymczasem wewnętrzne podziały polityczne w Polsce wzbudziły obawy o jej wiarygodność jako partnera wobec Ukrainy. Po inwazji rosyjskiej Warszawa wysłała dostawy broni, utworzyła kluczowe centra logistyczne i szkoleniowe z krajami NATO oraz przyjęła największą populację ukraińskich uchodźców. Od tego czasu stosunki między obydwoma krajami uległy jednak pogorszeniu po wprowadzeniu przez polski rząd zakazu importu ukraińskiego zboża i groźbie wstrzymania dalszego wsparcia wojskowego. Choć może to być odzwierciedleniem nacisków politycznych, świadczy o braku poważnego myślenia o długoterminowych interesach Polski.

READ  Yoon z Korei Południowej postrzega eksport broni jako „motor wzrostu przyszłości” | biznesu i gospodarki

Lider opozycji Donald Tusk, były premier, obiecał dostosowanie polskiego prawa do standardów UE i wyeliminowanie dysproporcji majątkowych. Jeśli wybory się zbliżają, uwzględnione zostaną także mniejsze partie jeden których poglądy sprawiają, że PiS wydaje się umiarkowany, mógłby utrzymać równowagę sił.

Niezależnie od wyniku wyborów przyszły rząd Polski musi lepiej zrównoważyć interesy narodowe kraju ze zobowiązaniami wobec Ukrainy i obowiązkami jako członka UE. Ma to kluczowe znaczenie dla sprostania wyzwaniom, takim jak rozszerzenie UE i transformacja energetyczna Polski, a także dla promowania stabilności i współpracy regionalnej.

Europie będzie trudno zachować równowagę pomiędzy kijem a marchewką, zwłaszcza jeśli Polska obierze jeszcze bardziej populistyczny kierunek. Jednak postkomunistyczna tożsamość Polski jest głęboko zakorzeniona w jej członkostwie w UE – jest ona przecież największym beneficjentem unijnych transferów – i w sojuszu transatlantyckim. Daje to przyjaciołom Polski niemały wpływ. Powinni go wykorzystać do pociągnięcia polskich przywódców do odpowiedzialności za swoje działania i zapewnienia zachęt do reform. Celem jest Polska zamożna, stabilna i demokratyczna. O reszcie zadecydują wyborcy.

Więcej z opinii Bloomberga:

Chcesz więcej opinii Bloomberga? OPINIA . Możesz też subskrybować Nasz codzienny biuletyn .

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *