Najważniejsze wiadomości
Wybory parlamentarne w Rumunii. Znamy pierwsze rezultaty
Badanie przeprowadzone przez INSOMAR pokazuje 32 procent PNL. Głosy i PSD – 28 proc. Z drugiej strony badanie wyjścia przeprowadzone przez Curs-Avantgarde pokazuje minimalną wygraną PSD – 30,5%; PNL powinien dostać 29 procent. Uzgodnij, co w praktyce oznacza remis między tymi stronami.
Trzecią w sondażach po wyborach jest centrowa koalicja Rumuńskiego Związku Zbawienia (ZSRR) oraz Partii Wolności, Jedności i Solidarności (PLUS), która zyskała 15,9 proc. Mieć rację. USR-PLUS to potencjalni partnerzy koalicyjni proeuropejskiej PNL.
Choć wynik wyborów pozostaje niejasny, premier Orban ogłosił, że jego partia wygrała. Choć zastrzegł, że „wynik głosowania poznamy dopiero po podliczeniu głosów”, zaznaczył też, że w ostatecznych wyborach nie uwzględniono osób mieszkających za granicą, w tym ponad 200 tys. Wyborców. oddanych głosów.
Orbán zapowiedział też, że jego partia oczekuje, iż utworzenie nowej koalicji rządzącej zostanie poprzedzone „krótkimi rozmowami”, które rozpoczną się w poniedziałek, gdyż „kraj potrzebuje jak najszybciej nowego rządu”.
Prezydent PNL popiera utworzenie koalicji partii Orbána z USR-Plus Rumunia Klaus Iohannis, który wielokrotnie podkreślał, że nie pozwoli PSD na powrót do władzy aż do końca jego drugiej kadencji. Kadencja Iohannisa kończy się w 2024 roku.
Reuters informuje, że obecny premier otrzyma od prezydenta misję budowania rządu, nawet jeśli PNL otrzyma w wyborach nieco mniejsze poparcie niż PSD. Agencja przypomina, że reformy gabinetu Orbana były dotychczas w dużej mierze blokowane przez parlament zdominowany przez PSD. W trakcie kampanii wyborczej obecny szef rządu obiecał przywrócić zaufanie inwestorów do rumuńskiej gospodarki, która została mocno nadszarpnięta przez populizm PSD.
Ponad 18 milionów Rumunów mogło głosować w niedzielę, ale według komisji wyborczej zarówno pandemia koronawirusa, jak i zmęczenie klasy politycznej doprowadziły do frekwencji na poziomie zaledwie około 30 procent. i był najniższy w tym kraju od upadku komunizmu. Oficjalne wyniki wyborów spodziewane są w poniedziałek rano.
Dwuizbowy parlament Rumunii ma 465 miejsc. Izba Poselska liczy 329 posłów, a Izba Wyższa 136 senatorów. Próg głosowania w proporcjonalnym systemie wyborczym wynosi 5%. Specjalna liczba miejsc w parlamencie jest zarezerwowana dla przedstawicieli Rumunów mieszkających za granicą i mniejszości narodowych. Kadencja Parlamentu trwa cztery lata.
Poprzednie wybory w grudniu 2016 roku wygrała PSD, która od 30 lat dominuje w rumuńskiej polityce i jest częścią Komunistycznej Partii Rumunii, która rządziła krajem przed rewolucją 1989 roku. Ostatni rząd PSD podał się do dymisji w listopadzie 2019 roku po tym, jak parlament przegłosował nieufność. Od tego czasu Rumunią rządzi mniejszościowy gabinet Orbána.
PSD zostało oskarżone o łamanie praworządności, próbę podporządkowania sobie sądów i korupcję, która wywołała masowe protesty i krytykę ze strony Unii Europejskiej. Liviu Dragnea, lider partii, przebywa obecnie w więzieniu i został skazany za korupcję.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.