technologia
„Wspieranie dzieci z niepełnosprawnością rozwojową jest priorytetem Kataru”
Stały Przedstawiciel Kataru przy ONZ, JE Sheikha Alya Ahmed bin Saif Al Thani
Nowy Jork: Zorganizowano wirtualne wydarzenie pod auspicjami Stałej Misji Państwa Katar przy ONZ, misji Polski i Turcji, organizacji „Autism Speaks”, Unicefi Uniwersytetu Hamada Bin Khalifa ( HBKU) przy omówieniu tematu cyfrowego zdrowia dzieci z opóźnieniami rozwojowymi i niepełnosprawnością.
Uznano, że aplikacje w zakresie zdrowia cyfrowego, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego pomagają identyfikować i oceniać potrzeby dzieci z opóźnieniami rozwojowymi i niepełnosprawnością oraz zapewniają opiekę, wsparcie i interwencję po wczesnym zdiagnozowaniu przypadków.
Wydarzenie to było okazją do zapoznania się z najnowszymi możliwościami i innowacjami technologicznymi w dziedzinie zdrowia cyfrowego, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego oraz do wymiany doświadczeń i zgłaszania sugestii, gdzie eksperci, naukowcy, urzędnicy państwowi w dziedzinie zdrowia, organizacje społeczeństwa obywatelskiego i zainteresowanych stron.
W swoim wystąpieniu otwierającym wydarzenie, stała przedstawiciel Kataru przy ONZ, JE Sheikha Alya Ahmed bin Saif Al Thani, podkreśliła, że jednym z priorytetów Kataru jest wspieranie dzieci z opóźnieniami rozwojowymi i niepełnosprawnością.
Powiedziała, że chcemy, aby te dzieci miały taki sam start w życiu, jak każde inne dziecko lub dorośli, cieszyły się równymi szansami i prowadziły zdrowe i niezależne życie w swoich społecznościach.
Ambasador zaznaczył, że Katar jako jeden z pierwszych krajów regionu i świata ratyfikował w 2008 roku Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych, która została przyjęta w 2006 roku.
Katar jest jednym z niewielu krajów w regionie, które mają odpowiednie prawa, polityki i instytucje, aby w pełni zaspokoić potrzeby osób niepełnosprawnych i promować ich pełną integrację ze społeczeństwem, dodała, podkreślając, że Katar jest wiodącym krajem, który pozostaje w obszarze badań i rozwoju oraz innowacje, które przynoszą korzyści osobom niepełnosprawnym, a sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe są kluczowymi czynnikami napędzającymi innowacje w wielu branżach w kontekście przełomowych badań prowadzonych w HBKU, członku QF .
Stały Przedstawiciel Kataru wyjaśnił, że potencjał badawczy HBKU pracuje nad wprowadzeniem innowacji technologicznych, takich jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, aby poprawić poziom uczenia się i uwagi dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Sesje tego wirtualnego spotkania były moderowane przez wiceprezesa i dyrektora ds. nauki w Autism Speaks, dr. Andy Shih; Zastępca Zastępcy Dyrektora i Kierownik Programu Opieki Zdrowotnej w UNICEF, dr. Luweia Pearsona; Adiunkt i dyrektor programów interdyscyplinarnych w HBKU College of Science and Engineering, Sheikha Dr. Dena Al Thani; Adiunkt Psychologii na Uniwersytecie Pensylwanii, dr. Parafia Julii Morris; Profesor psychiatrii i nauk behawioralnych oraz dyrektor Duke Center for Autism, dr. Geraldine Dawson; i dr Marwa Qaraqe, adiunkt w HBKU.
dr Dena Al Thani omówiła program, nad którym pracuje w HBKU w zakresie postępowania z dziećmi z opóźnieniami rozwojowymi i niepełnosprawnością, oraz innowacje, które osiągnęła dzięki swojemu zespołowi.
Doszła do wniosku, że wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i innymi osiągnięciami technologicznymi, takimi jak interfejs mózg-komputer, przetwarzanie języka naturalnego oraz rozpoznawanie obrazu i dźwięku, świat ma większą szansę na większą integrację.
Dr. Dina, dodając, że celem globalnej platformy jest zwiększenie usług opieki zdrowotnej i innowacji. zapewniłby obszary do identyfikacji i oceny potrzeb tych dzieci, a także możliwość monitorowania i interwencji, a także mógłby przyczynić się do rozwoju kombinacji wiedzy medycznej i rozwiązań technologicznych.
dr Ze swojej strony Marwa Qaraqe, adiunkt w HBKU, zbadała możliwości, jakie mogą zaoferować aplikacje w zakresie zdrowia cyfrowego i sztucznej inteligencji do określania zdolności inteligencji, świadomości, pamięci, diagnozowania wczesnych zaburzeń psychicznych i dostarczania rozwiązań dla zdrowia dzieci.
Z kolei Małgorzata Groblina, przedstawicielka polskiej Fundacji GEM, przyznała się do rozwoju wykorzystania IA, uczenia maszynowego i technologii do poszerzania obszarów badawczych i poprawy życia osób z autyzmem. Podkreśliła, że „priorytetem powinno być wykorzystanie algorytmów i eksploracji danych do stworzenia lepszego świata dla osób z autyzmem”.
Z drugiej strony dr. Enver Burak Dorsum, profesor zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, szef Departamentu Autyzmu w tureckim Ministerstwie Zdrowia, krajowe plany Ministerstwa Zdrowia dotyczące wspierania dzieci z niepełnosprawnością rozwojową poprzez wykorzystanie cyfrowych aplikacji zdrowotnych. Podkreślił potrzebę przedyskutowania tego, co należy zrobić, aby rozszerzyć zakres i skalę pracy w dziedzinie zdrowia cyfrowego, aby uzyskać nowe modele poprawy życia osób z opóźnieniami rozwojowymi i niepełnosprawnościami.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”