Connect with us

Nauka

Wrocławski profesor jest najczęściej cytowanym polskim naukowcem

Published

on

Wrocławski profesor jest najczęściej cytowanym polskim naukowcem

Według najnowszego rankingu Top 1% Highly Cytowanych Badaczy, profesor Piotr Ponikowski pozostaje najczęściej cytowanym polskim naukowcem. Na tegorocznej liście najczęściej cytowanych badaczy na świecie znalazło się sześciu polskich naukowców, z czego tylko dwóch zajmuje się naukami medycznymi.

Jak podaje strona internetowa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, rektor uczelni, kardiolog profesor Ponikowski, jako jedyny przedstawiciel polskiej nauki znalazł się w rankingu po raz dziewiąty, nieprzerwanie od 2015 roku.

„Ranking Clarivate Highly Cited Researcher identyfikuje indywidualnych badaczy w naukach ścisłych i społecznych, którzy wykazali znaczący wpływ w swojej dziedzinie badań. Każdy z nich jest autorem wielu często cytowanych artykułów, które znajdują się wśród 1% najczęściej cytowanych w swojej dziedzinie i roku publikacji w Web of Science w ciągu ostatniej dekady” – stwierdził uniwersytet.

W rankingu HCR Top 1 proc. 2023 znalazło się sześciu naukowców z Polski. Oprócz profesora Ponikowskiego są to: profesor Jacek Namieśnik (Politechnika Gdańska), dr Atanas G. Atanasov (PAS), profesor Piotr Rutkowski (Państwowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie), profesor Andrzej Cichocki (PAS) , dr Grzegorz Boczkaj (Politechnika Gdańska).

W zeszłym roku w rankingu znalazło się pięciu polskich naukowców. W latach 2014-2023 w Top 1% HCR (4-6 badaczy rocznie) znalazło się łącznie 16 naukowców z Polski. Tegoroczną listę można znaleźć Tutaj.

«Profesor Piotr Ponikowski po raz dziewiąty z rzędu znalazł się w tym prestiżowym rankingu. To jedyny naukowiec z Polski, który znajduje się na liście nieprzerwanie od 2015 roku. Od 2021 roku Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest jedyną polską uczelnią medyczną, która ma swojego przedstawiciela w tym rankingu i jedyną uczelnią we Wrocławiu” – podała uczelnia.

(PAPKA)

Autor: Roman Skiba

ros/mir/kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.

READ  Eurodeputowany Mick Wallace krytykuje Brukselę za konflikt na Ukrainie - "UE NIE zrobiła NIC, by powstrzymać wojnę" | Nauka | Aktualności

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *