Najważniejsze wiadomości
Wraz ze wzrostem zachorowań na grypę i zakażenia wirusem RSV, oddziały dziecięce w Polsce zbliżają się do przepustowości
Oddziały dziecięce w polskich szpitalach zbliżają się do maksimum w związku z gwałtownym wzrostem zachorowań na grypę i zakażenia wirusem RSV (syncytialny wirus oddechowy). Lekarz mówi, że ponad dwa lata ograniczeń związanych z pandemią sprawiły, że układ odpornościowy dzieci jest bardziej wrażliwy.
Polska odnotowała 266 620 nowych zakażeń grypą (około połowa wśród dzieci) w tygodniu 8-15 grudnia. To ponad trzykrotnie więcej niż w tym samym tygodniu w zeszłym roku, kiedy wyniosło 79 861 osób i ponad dwukrotnie więcej niż przed pandemią, kiedy to 124 181 w tym samym tygodniu w 2019 roku.
Według danych NIZP-PZH w tym sezonie (od października do maja) na grypę lub choroby grypopodobne w Polsce zachorowało ponad milion osób. Cotygodniowe dane dotyczące zachorowań na grypę pokazują, że liczby są znacznie wyższe niż w ostatnich latach.
Polskie media opublikowały w tym miesiącu doniesienia o szpitalach – a zwłaszcza oddziałach dziecięcych – „pękających w szwach” z powodu wybuchu „potrójnej choroby” grypy, Covid i syncytialnego wirusa oddechowego. (RSV). Inne kraje doświadczyły podobnych wyzwań.
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował wczoraj, że w Polsce zajętych jest już około 10 tysięcy łóżek dziecięcych. Raporty zbliżają się do dostępnej sumy od 12 000 do 13 000 Rzeczpospolita Codzienny.
Niedzielski powiedział, że polecił Narodowemu Funduszowi Zdrowia (NFZ) – który jest odpowiedzialny za finansowanie polskiego systemu zdrowia publicznego – aby „stałe monitorowanie obłożenia pediatrii”. Zachęcał również ludzi do szczepień przeciw grypie i szczepionek przypominających Covid.
Mamy blisko 270 tys. zachorowań na grypę na tydzień, z których przypada na dzieci. Zleciłem @NFZ_GOV_PL na stałe monitorowanie obłożenia pediatrii. Oddziaływania lokalne #pojazd użytkowy mają przewód na sygnały o wzroście zajętości łóżek. Dziś zajętych jest 10 tys. miejsc pediatrycznych
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) 21 grudnia 2022 r
Według źródeł Departamentu Zdrowia cytowanych przez RMF24, 16% obecnie hospitalizowanych dzieci ma RSV, 8,5% ma grypę, a mniej niż 0,5% ma Covid. Inne infekcje wirusowe łącznie stanowią 17% przypadków.
„Przez dwa lata żyliśmy w reżimie higienicznym; Dzieci miały ograniczoną ekspozycję na wirusy i teraz to nadrabiają – mówi Kamila Ludwikowska z Kliniki Pediatrii i Chorób Zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Gazety Wyborczej.
„Mamy wzrost infekcji nie tylko wirusem RSV, ale także grypą, a nawet szkarlatyną” – kontynuowała. „Wszystkie placówki służby zdrowia są oblężone”.
Z różnych rodzajów sezonowych i wirusów RSV, które wpływają na pediatryczne są przepelnione. Ledwo się łóżko, już są dziećmi https://t.co/yGf3qUe7mi
— Wyborcza.pl Wrocław (@wyborczawroclaw) 17 grudnia 2022 r
Źródło głównego zdjęcia: TOMASZ WASZCZUK / Agencja Wyborcza.pl
Alicja Ptak jest starszą redaktorką w Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.