Świat
Wraca koszmar początku roku. Pandemia daje lekarzom w Europie ogromne możliwości: kto może pomóc pierwszy?
Europejskie systemy opieki zdrowotnej są przeciążone drugą falą pandemii Covid-19. Oczekuje się, że w niektórych regionach będzie za mało miejsc dla ciężko chorych. Lekarze muszą podejmować trudne decyzje dotyczące kolejności leczenia pacjentów.
KONTYNUUJ CZYTANIE: Europa walczy z pandemią. Austria przygotowuje się do ogólnokrajowej blokady; Weekendowe kwarantanny w Portugalii i na Ukrainie
Włochy
We Włoszech, podobnie jak w większości krajów europejskich, szpitale są przeciążone.
Na oddziałach intensywnej terapii pacjenci z Covid-19, którzy mają większą nadzieję na przeżycie, powinni mieć priorytetowy dostęp do leczenia
– to zalecenie Włoskiego Towarzystwa Anestezjologów i Intensywnej Terapii, opracowane podczas drugiej fali pandemii.
Autorzy tekstu zastrzegają, że nie proponują „leczenia jednych pacjentów i ograniczenia leczenia dla innych”, ale raczej przygotowanie lekarzy do podejmowania trudnych decyzji w „sytuacjach kryzysowych (…), w których nie ma wystarczających środków dla wszystkich”. Pacjenci są obecni ”. Podkreślono, że wiek nie może być jedynym kryterium oceny, ale decydujący musi być ogólny obraz kliniczny.
Już podczas pierwszej wiosennej fali epidemii obszernie skomentowano wypowiedź anestezjologa Christiana Salaroli, który pracował w szpitalu w epicentrum pandemii w Europie, Bergamo, i mówiła, że niektórzy pracownicy służby zdrowia muszą zdecydować, kto udzieli ratującej życie pomocy i jak na wojnie „należy zwracać uwagę na wiek i zdrowie”.
Niemcy
W Niemczech liczba pacjentów z koronawirusem leczonych na oddziałach intensywnej terapii podwoiła się w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Jednak lekarze nie chcą decydować, który pacjent powinien, a który nie powinien być podłączony do respiratora. Zieloni domagają się zajęcia się tą sprawą przez Bundestag. Jednak federalny minister zdrowia Jens Spahn nie widzi potrzeby parlamentarnej debaty na ten temat. W swojej doraźnej rekomendacji wydanej pod koniec marca Niemiecka Rada Etyki napisała: „Każde życie ludzkie cieszy się taką samą ochroną”, a państwo nie powinno decydować, kogo ratować w pierwszej kolejności, co dotyczy również sytuacji wyjątkowych.
Jeśli wszystkie miejsca na oddziałach intensywnej terapii w kraju (w Niemczech – PAP) są zajęte, co może wkrótce nastąpić, to jesteśmy w sytuacji + triage +
– powiedział wirusolog Christian Drosten dla niemieckiego tygodnika Der Spiegel.
Triage to francuskie słowo określające system oceny stanu zdrowia pacjentów, który pozwala na oddzielenie ich na podstawie ich stanu zdrowia i rokowań. Drosten wyjaśnił gazecie procedurę na przykładzie oddziału, w którym leczone są osoby starsze z niskimi szansami na przeżycie: „35-letni pacjent i troje małych dzieci z tą samą chorobą i ciężkim przebiegiem są przyjmowani. Jako lekarz intensywnej terapii wiesz, że jeśli nie będziesz go teraz wentylować, pojutrze umrze. Co robisz? Należy odłączyć jednego ze starszych pacjentów od respiratora. To jest + triage + ”.
Francja
We Francji kierownik oddziału intensywnej terapii w szpitalu Saint-Antoine w Paryżu dr. Bertrand Guidet w gazecie Le Monde stwierdził, że „są pacjenci, którzy nie są przyjmowani na oddziały intensywnej terapii”. Przygotujmy się na to. Dodał, że lekarze niechętnie rozwiązują dylematy etyczne i decydują, którzy pacjenci mają prawo do życia, a którym nie, a sprawa jest na tyle poważna, że potrzebna jest szersza debata publiczna. Guidet zwrócił również uwagę, że czynnikiem ograniczającym przyjmowanie pacjentów na oddziały intensywnej terapii we Francji nie będzie brak wyposażonej przestrzeni w szpitalach, ale brak personelu medycznego.
Holandia
W Holandii zasady dostępu pacjentów do łóżek szpitalnych lub respiratorów są opracowywane przez komisję niezależną od rządu. Jak poinformował przed EU PAP przedstawiciel Królestwa Niderlandów, kraj ten dysponował dotychczas rezerwą miejsc w szpitalach i nie było konieczności wybierania pacjenta do ratowania. Zgodnie z zaleceniami komisji, w przypadku konieczności podjęcia takich decyzji, o priorytetowym dostępie do leczenia decydują lekarze, kierując się stanem ogólnym i rokowaniem pacjenta. Wiek może, ale nie musi być czynnikiem w tej decyzji.
Belgia
O sytuacji w Belgii pisał niemiecki tygodnik „Der Spiegel”. Główny lekarz szpitala w Namur przyznał, że był zmuszony „sortować” pacjentów, to znaczy decydować, kto będzie czekał kilka godzin, a kto kilka dni. Jak zapowiadała belgijska służba zdrowia PAP, sytuacja w szpitalach w tym kraju nie jest dobra, ale też nie wygląda tak dramatycznie, jak sugeruje artykuł w niemieckim tygodniku.
Wielka Brytania
Sunday Times opublikował wyniki dziennikarskiego śledztwa pod koniec października, w którym stwierdzono, że podczas pierwszej fali wiosennej pandemii tysiące starszych i chorych pacjentów nie otrzymywało odpowiedniej pomocy, która czasami ratowała im życie. Jak donosi gazeta, aby nie przeciążać systemu opieki zdrowotnej i zapewnić miejsca dla pacjentów z najlepszym rokowaniem, niektóre szpitale stosują system kwalifikacji pacjentów na podstawie ich stanu zdrowia i wieku w momencie przyjęcia na oddział intensywnej terapii. Na prośbę Chief Medical Officer of England, Chris Whitty, nigdy nie zostało to oficjalnie ogłoszone, a niewiążące wytyczne, na przykład, wykluczały wszystkie osoby powyżej 80 roku życia z tej formy terapii. Publiczna służba zdrowia NHS określiła Sunday Times jako rażąco niepoprawny, pozbawiony faktów i głęboko obraźliwy dla pracowników służby zdrowia.
Szwecja
Szwedzka gazeta regionalna Ekuriren poinformowała, że placówki opiekuńcze w tym kraju otrzymały wiosną tego roku polecenie włączenia ich oceny stanu zdrowia w dziewięciostopniowej skali do dokumentacji medycznej osadzonych. na ich wiek, choroby i stopień samodzielności. W przypadku kontraktu z Covid-19 decydowałoby to o tym, czy pacjent będzie hospitalizowany. Zdaniem „Ekurien” była to forma selekcji profilaktycznej, która nie powinna była mieć miejsca, gdyż przepisy wymagały indywidualnej oceny zdrowia przez lekarza.
Hiszpania
W Hiszpanii regionalne władze medyczne Katalonii wydały w marcu wytyczne wzywające do podłączania w pierwszej kolejności młodszych i bardziej prognostycznych pacjentów bez respiratorów. 2 kwietnia hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia opublikowało ustawę zakazującą wieku pacjenta w takich przypadkach, która została uznana za niekonstytucyjną dyskryminację.
Portugalia
Portugalscy lekarze powinni postępować zgodnie z wytycznymi panelu medycznego przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu na OIOM i podłączeniu pacjentów do respiratora. Zakazują jedynie wieku pacjenta i wymagają, aby takie decyzje podejmował zespół medyczny, a nie pojedynczy lekarz.
kk / PAP
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”