Gospodarka
Wpływ COVID na przepływy BIZ w CEE
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne mają ogromny wpływ na wyniki gospodarcze krajów rozwijających się. Les Nemethy i François Lesegretain badają ostatnie wzorce przepływu BIZ w gospodarkach wschodzących z Europy Środkowej.
Bank Światowy definiuje BIZ jako kategorię inwestycji transgranicznych związanych z rezydentem jednej gospodarki, który ma kontrolę lub znaczący wpływ na prowadzenie firmy z siedzibą w innej gospodarce, jak wynika z danych help desk Banku Światowego. org. BIZ obejmują zarówno transgraniczne fuzje i przejęcia, jak i organiczny rozwój firm z kapitałem zagranicznym.
Według strony internetowej Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju, unctad.org, globalne inwestycje bezpośrednie spadły z około 1,5 bln USD w 2019 r. do 859 mld USD w 2020 r., co jest najniższym wynikiem od 2005 r. i prawie 20% niższym niż najniższy punkt z 2009 r. światowy kryzys finansowy (GFC). Chociaż większość tego spadku może być spowodowana COVID-19, przyczyniły się również napięcia między USA a Chinami. Spadek BIZ był znacznie większy niż spadek produktu krajowego brutto i handlu, mówi unctad.org.
W 2020 r. wpływ COVID-19 na napływ BIZ na świecie był bardzo znaczący i porównywalny z wpływem GFC.
W Europie Środkowo-Wschodniej BIZ spadły o 58% w pierwszej połowie 2020 r. w porównaniu z pierwszą połową 2019 r., ponieważ pandemia koronawirusa i blokady spowolniły działalność gospodarczą, donosi portal intellinews.com. Również fuzje i przejęcia poszły źle w 2020 r. z 1705 transakcjami w Europie Środkowo-Wschodniej o łącznej wartości 60,8 mld USD.
Oznacza to 12,9% spadek liczby transakcji i 16% spadek wartości transakcji w porównaniu z 2019 r. Pomimo solidnego czwartego kwartału w 2020 r. i lepszych wyników fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej niż w większości innych części świata, jest to najgorsze roczne wyniki fuzji i przejęć od ponad dekady, według raportu CMS Emerging Europe M&A Report 2020-2021.
Nadal atrakcyjny
Spadek BIZ był spowodowany pandemią, a nie spadkiem atrakcyjności inwestycyjnej regionu CEE. 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej (UE11) poprawiło swoją atrakcyjność jako destynacji dla inwestycji zagranicznych dzięki bliskości rynków Europy Zachodniej, stosunkowo rozwiniętej infrastrukturze, stabilności politycznej, niższym podatkom i ogólnie dobrze wyszkolonej sile roboczej. Członkostwo w UE rekompensuje niewielki rozmiar wielu rynków wewnętrznych.
W efekcie tych zalet penetracja BIZ w krajach UE11, mierzona wielkością napływających BIZ jako procent PKB na koniec 2016 r. wyniosła średnio 52,5%. Kontrastuje to z 24,5% dla azjatyckich rynków wschodzących i 42,4% dla Ameryki Łacińskiej.
Okazuje się, że z wyjątkiem Serbii chińskie inwestycje w EŚW są niskie w porównaniu do Niemiec, które stanowią lwią część, a także do inwestycji amerykańskich.
Istnieje związek między niskimi inwestycjami bezpośrednimi a niskim wzrostem PKB w regionie. Pomimo ogromnych zachęt rządowych, większość krajów Czwórki Wyszehradzkiej odnotowała w 2020 r. spadki PKB, które odpowiadały spadkom GFC. Podczas gdy Polska odnotowała najmniejszy zły wzrost gospodarczy z -2,7%, pozostałe około -5%.
Biorąc pod uwagę spadek BIZ i wzrost PKB w 2020 r., kruchość ożywienia gospodarczego oraz możliwość czwartej fali COVID-19 w Europie Środkowo-Wschodniej, poprawa poziomu BIZ w 2021 r. jest kluczowym elementem ożywienia w regionie i pozostaje czynnikiem ryzyka dla dalszego wzrostu PKB. Choć mamy nadzieję, że akumulacja kapitału krajowego może wesprzeć wzrost PKB w Europie Środkowo-Wschodniej, region pozostaje zależny od kapitału zagranicznego w perspektywie krótko- i średnioterminowej.
Les Nemethy jest dyrektorem generalnym Euro-Phoenix Financial Advisers Ltd. (www.europhoenix.com), środkowoeuropejska firma zajmująca się finansowaniem przedsiębiorstw. Jest byłym Bankowcem Światowym, autorem Business Exit Planning (www.businessexitplanningbook.com) i byłym prezesem Amerykańskiej Izby Handlowej na Węgrzech.
Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany w drukowanej edycji Budapest Business Journal 30 lipca 2021 r.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”