technologia
Wojsko Polskie rozbudowuje się i inwestuje w cyberbezpieczeństwo i nowoczesny sprzęt
Na imprezie przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak zaprezentował prace z Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) w Warszawie. Później tego samego dnia odwiedził także miasto na północ od Warszawy, gdzie ma stacjonować garnizon nowego batalionu czołgów.
Szkoła powstała w celu szkolenia przyszłych informatyków i kryptologów dla Sił Zbrojnych RP, a konkretnie Sił Obrony Cyberprzestrzeni.
„Co za ważna część Sił Zbrojnych RP [Cyberspace Defence] świadczą o tym, co dzieje się w Polsce – powiedział minister Błaszczak, zwracając uwagę na częste wykorzystywanie ataków hakerskich jako jednego ze sposobów prowadzenia cyberwojny.
Minister Błaszczak podkreślił, że tegoroczni absolwenci zdali przeciętną maturę z matematyki, która jest fundamentalna dla kryptologii, ze średnim wynikiem 95 proc. wobec średniej krajowej wynoszącej 66 proc.
„To świadectwo tego, jak dobra jest ta szkoła. To takie dobre, bo blisko współpracuje z Wojskową Akademią Techniczną – powiedział Błaszczak.
Aby dostosować się do absolwentów szkół średnich, WAT zwiększyło liczbę studentów przyjmowanych na programy takie jak kryptologia i cyberbezpieczeństwo. Spośród 25 absolwentów klasy 2022 17 studiowało w WAT, dwóch w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych i sześć wybranych uczelni cywilnych.
Wojskowe Liceum Informatyczne zostało otwarte 1 września 2019 r., aby zapewnić kadry dla utworzonych rok wcześniej Sił Obrony Cyberprzestrzeni. Szkoła liczy obecnie 207 uczniów. W porównaniu do zwykłych szkół średnich, program WOLI oferuje zaawansowane kształcenie w zakresie matematyki, fizyki i informatyki, a także wychowania fizycznego, języka angielskiego i zajęć wojskowych.
„Nowoczesne wojsko. bezpieczny dom”
Później w sobotę minister Błaszczak odwiedził Ciechanów, 75 km na północ od Warszawy, gdzie wziął udział w Modern Military. Piknik Bezpiecznego Domu organizowany pod patronatem MON. Podobne pikniki odbywają się przez cały październik w miejscowościach, w których zakładane są lub odbudowywane garnizony wojskowe lub stacjonujące w okolicy jednostki otrzymują nowy sprzęt.
„Przesłanie, które mam dla was, to to, że musimy zbudować silną polską armię także tutaj, w Ciechanowie” – powiedział minister Błaszczak zapowiadając, że miasto stanie się wkrótce bazą dla batalionu czołgów. „To bardzo ważny batalion, bo to właśnie siły pancerne, wyposażone w nowoczesny sprzęt, czołgi Abrams, będą jedną z głównych przeszkód, które temu zapobiegną. [the enemy from] wkroczenie na terytorium naszego kraju”.
Jak powiedział minister Błaszczak, „natarcie wojsk rosyjskich na jakikolwiek kraj to zbrodnie wojenne”, odwołując się do doświadczeń narodu ukraińskiego.
Minister Błaszczak mówił także o wysiłkach modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP, które od przyszłego roku mają otrzymać w kilku partiach 366 czołgów Abrams, a także artylerię dalekiego zasięgu HIMARS, myśliwce F-35 i wreszcie atak Apache śmigłowce, których zakup jest obecnie przedmiotem negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi.
Jak zaznaczył minister Błaszczak, systemy uzbrojenia potrzebują żołnierzy do ich obsługi, aby były skuteczne i zaapelował do młodych ludzi, którzy przybyli na piknik, do wstąpienia do Sił Zbrojnych RP.
papka