Connect with us

Gospodarka

Wojska USA idące do Polski, Niemiec, Rumunii: Rosja zaatakuje Ukrainę? Czy Europa jest na krawędzi wojny?

Published

on

Wojska USA idące do Polski, Niemiec, Rumunii: Rosja zaatakuje Ukrainę?  Czy Europa jest na krawędzi wojny?

Prezydent Joe Biden wyśle ​​w tym tygodniu około 2000 żołnierzy z Fort Bragg w Karolinie Północnej do Polski i Niemiec oraz przerzuci około 1000 żołnierzy z Niemiec do Rumunii, powiedział w środę wysoki rangą urzędnik administracji.

Biden powiedział, że nie wyśle ​​na Ukrainę wojsk amerykańskich do walki z jakimkolwiek rosyjskim najazdem, chociaż Stany Zjednoczone dostarczają Ukrainie broń do samoobrony.

Posunięcia wojskowe pojawiają się w momencie, gdy rozmowy z Rosją na temat rozbudowy wojsk na granicach Ukrainy są utknięte w martwym punkcie. I podkreślają rosnące w Europie obawy, że rosyjski prezydent Władimir Putin jest gotowy do inwazji na Ukrainę. Mniejsze państwa NATO na wschodniej flance Sojuszu obawiają się, że mogą być następne, choć Rosja zapowiedziała, że ​​nie ma zamiaru wszczynać konfliktu i jest skłonna kontynuować wysiłki dyplomatyczne.

Urzędnik administracji przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić posunięcia wojskowe, które nie zostały jeszcze ogłoszone.

Biden powiedział niedawno, że zamierza zapewnić dodatkowe siły amerykańskie sojusznikom NATO w Europie Wschodniej, aby zapewnić amerykańskie zaangażowanie jako sojuszników traktatowych.

Pentagon postawił również około 8500 żołnierzy stacjonujących w USA w wyższej gotowości do ewentualnego rozmieszczenia w Europie, jako dodatkowe zapewnienie dla sojuszników, a urzędnicy wskazali na możliwość, że dodatkowe jednostki mogą wkrótce znaleźć się w wyższym pogotowiu. Stany Zjednoczone mają już od 75 000 do 80 000 żołnierzy w Europie jako siły stale stacjonujące i w ramach regularnych rotacji, takich jak Polska.

Waszyngton i Moskwa spierały się o Ukrainę, z niewielkimi oznakami dyplomatycznej drogi naprzód. Hiszpańska gazeta w środę poinformowała, że ​​Stany Zjednoczone mogą być skłonne do zawarcia porozumienia z Rosją w celu złagodzenia napięć związanych z rozmieszczeniem rakiet w Europie, jeśli Moskwa cofnie się z krawędzi na Ukrainie.

Dziennik El Pais opublikował w zeszłym tygodniu dwa dokumenty rzekomo będące pisemnymi odpowiedziami Stanów Zjednoczonych i NATO na rosyjskie propozycje nowego układu bezpieczeństwa w Europie. Departament Stanu USA odmówił komentarza na ich temat.

READ  Polska zwróciła się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o omówienie traktowania Polaków na Białorusi

W odniesieniu do drugiego dokumentu NATO stwierdziło, że nigdy nie komentuje „domniemanych przecieków”. Jednak tekst ściśle odzwierciedla oświadczenia, jakie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wygłosił w mediach w zeszłym tygodniu, gdy przedstawił stanowisko 30-narodowej organizacji wojskowej w sprawie żądań Rosji.

Amerykański dokument, oznaczony jako poufny „non-paper”, powiedział, że Stany Zjednoczone będą skłonne przedyskutować w porozumieniu z partnerami z NATO „mechanizm przejrzystości w celu potwierdzenia braku pocisków manewrujących Tomahawk na stanowiskach Aegis Ashore w Rumunii i Polsce ”.

Stałoby się to pod warunkiem, że Rosja „zaoferuje wzajemną przejrzystość w dwóch wybranych przez nas bazach rakiet lądowych w Rosji”.

Aegis Ashore to system obrony przed rakietami krótkiego lub średniego zasięgu. Rosja twierdzi, że miejsce w Rumunii można łatwo przystosować do wystrzeliwania pocisków samosterujących zamiast przechwytujących, które taranują cel i nie niosą głowic, czemu Waszyngton zaprzeczył.

Prezydent Rosji Władimir Putin ponownie wspomniał o tej możliwości we wtorek, mówiąc, że „są tam wyrzutnie MK-41, które można skonfigurować do strzelania z Tomahawków”. Powiedział, że „są systemami ofensywnymi, które mogą dotrzeć tysiące kilometrów w głąb naszego terytorium. Czy to nie jest dla nas zagrożenie?

W amerykańskim dokumencie stwierdzono, że Waszyngton będzie musiał skonsultować potencjalną ofertę z sojusznikami NATO, zwłaszcza z Rumunią i Polską.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odmówił skomentowania ujawnionych dokumentów, stwierdzając jedynie, że „niczego nie ujawniliśmy”. W komentarzach do państwowej agencji informacyjnej RIA Nowosti rosyjskie MSZ również odmówiło potwierdzenia lub zaprzeczenia autentyczności dokumentów opublikowanych przez El Pais.

Obawy przed rosyjską inwazją na Ukrainę narosły w ostatnich miesiącach, po tym, jak Putin rozmieścił ponad 100 000 żołnierzy na obszarach w pobliżu granic Ukrainy, w tym na sąsiedniej Białorusi, wspieranych przez czołgi, artylerię, helikoptery i samoloty bojowe. Rosyjscy urzędnicy twierdzą, że Moskwa nie ma zamiaru dokonywać inwazji.

READ  UPC Polska z kanałami 4K w ofercie

Stany Zjednoczone podkreśliły po swoich pisemnych propozycjach w ujawnionym dokumencie, że „postęp w tych kwestiach można osiągnąć tylko w warunkach deeskalacji w odniesieniu do groźnych działań Rosji wobec Ukrainy”.

W swoich pierwszych publicznych uwagach na temat impasu we wtorek Putin oskarżył USA i ich sojuszników o ignorowanie żądań bezpieczeństwa centralnego Rosji, ale powiedział, że Moskwa jest skłonna rozmawiać więcej, aby złagodzić napięcia wokół Ukrainy.

Jego uwagi sugerowały, że potencjalna rosyjska inwazja może nie być nieuchronna i prawdopodobna jest co najmniej jeszcze jedna runda dyplomacji.

Po rozmowach w Kijowie w środę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, holenderski premier Mark Rutte podkreślił, że „kontynuacja dialogu jest niezbędna”. Jeśli nie, powiedział Rutte, „jest jasne, że dalsza agresja na Ukrainę będzie miała poważne konsekwencje”.

Rosyjska rozbudowa wojskowa już odcisnęła piętno na gospodarce Ukrainy, ale Zełenski powiedział, że jego rząd podjął kroki w celu uspokojenia rynków i lokalnej waluty, hrywny. Powiedział, że Ukraina zwiększyła również swoje zdolności bojowe i siły zbrojne, ale podkreślił, że „myślimy tylko o pokoju i wyzwoleniu (naszych) terytoriów wyłącznie za pomocą środków dyplomatycznych”.

Na uwagę zasługuje brak w ujawnionych dokumentach jakiejkolwiek wzmianki o nadziejach Ukrainy na przystąpienie do NATO. Putin zażądał, by NATO przestało przyjmować nowych członków i wycofało swoje wojska i sprzęt z krajów, które przystąpiły do ​​sojuszu od 1997 roku, niemalże pomogły jego szeregom.

W ujawnionym dokumencie powiązanym z NATO 30 sojuszników stwierdziło, że „potwierdzają nasze zaangażowanie w politykę otwartych drzwi NATO”, nie wspominając konkretnie o Ukrainie. Zgodnie z artykułem 10 traktatu założycielskiego NATO, inne kraje europejskie mogą być zapraszane, jeśli wspierają cele europejskiego bezpieczeństwa.

Na szczycie NATO w 2008 roku przywódcy NATO powiedzieli, że z zadowoleniem przyjęli „euroatlantyckie aspiracje Ukrainy i Gruzji do członkostwa w NATO”, dodając: „Dzisiaj uzgodniliśmy, że te kraje staną się członkami NATO”.

READ  V4 Ag Chambers wzywa do przemyślenia strategii „od pola do stołu”

Rosja zaatakowała Gruzję jeszcze w tym samym roku, aw 2014 zaanektowała ukraiński Półwysep Krymski. W konflikcie, który wciąż trwa we wschodniej Ukrainie, zginęło około 14 000 osób. Ich plany członkostwa zostały wstrzymane od lat, chociaż NATO nadal ich wspiera i promuje reformy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *