Connect with us

Świat

Wojna na Ukrainie „zaostrza” istniejący globalny kryzys żywnościowy, ostrzega ONZ | Wiadomości ONZ

Published

on

Wojna na Ukrainie „zaostrza” istniejący globalny kryzys żywnościowy, ostrzega ONZ |  Wiadomości ONZ

Ponieważ ceny żywności gwałtownie rosną na całym świecie, Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że ​​wojna na Ukrainie grozi eskalacją cen i globalnym kryzysem żywnościowym.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) indeks cen żywnościnarzędzie używane do pomiaru cen najczęściej sprzedawanych podstawowych artykułów spożywczych na świecie spadło drugi miesiąc z rzędu w maju po osiągnięciu rekordu w marcu, podała w piątek agencja ONZ.

Pomimo spadku, majowy indeks pokazał wzrost cen o 22,8 procent rok do roku, podsycany przez obawy związane z rosyjską inwazją na Ukrainę – jeden z największych spichlerzy na świecie.

Luca Russo, główny analityk FAO ds. kryzysu żywnościowego, powiedział Al Jazeerze, że koszt dostarczania pomocy wzrósł, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę powoduje wzrost cen energii. Ostrzegł, że ryzyko poważnego kryzysu żywnościowego jest szczególnie dotkliwe w krajach rozwijających się.

Al Jazeera rozmawiał w tym tygodniu z Russo o tym, co go martwi w związku z obecną reakcją międzynarodową, jak miliony mogą być zagrożone głodem, gdy świat ma nadwyżki dostaw żywności i dlaczego 2023 może być „bardzo, bardzo niebezpiecznym rokiem”.

Al Jazeera: Dlaczego obecnie mamy do czynienia z globalnym kryzysem żywnościowym?

Luca Russo: Przede wszystkim nie jest to nowy kryzys. Liczba osób borykających się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego dramatycznie wzrosła w ciągu ostatnich sześciu lat. Wojna na Ukrainie to najnowszy element niezwykle złożonej sytuacji. Organizacja Narodów Zjednoczonych dokonała ogromnych postępów w zmniejszaniu liczby osób głodujących w ciągu ostatnich 20 lat. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat nastąpiło odwrócenie trendu w około 20, 30 krajach.

Jeśli wojna na Ukrainie będzie trwała, rok 2023 może być bardzo, bardzo niebezpieczny.

poprzez Luca Rosja, starszy analityk FAO ds. kryzysów żywnościowych

Al Jazeera: Dlaczego tak jest?

READ  możliwość przeładunku całego kraju

rosyjski: Wrażliwe systemy żywnościowe, słabe rządy, konflikty i zmiany klimatyczne. W ciągu ostatnich pięciu lub sześciu lat liczba osób potrzebujących pomocy w przetrwaniu podwoiła się. Takie wydarzenia na Ukrainie budzą ogromny niepokój.

Al Jazeera: W jaki sposób kryzys na Ukrainie zagraża dostawom żywności?

rosyjski: Musimy jasno powiedzieć, że dzisiaj nie ma światowych niedoborów żywności. Jedzenie jest dostępne. Aby podać liczbę, świat produkuje około 780 milionów ton pszenicy rocznie, a niedobór w tym roku wynosi tylko trzy miliony.

Widok z lotu ptaka pokazuje traktor rozrzucający nawóz na polu pszenicy w pobliżu wsi Jakowliwka po tym, jak został trafiony nalotem lotniczym pod Charkowem, gdy rosyjski atak na Ukrainę trwa [File: Thomas Peter/Reuters]

Al Jazeera: Więc mówisz, że nie brakuje żywności, jest kryzys żywnościowy?

rosyjski: Żywności nie brakuje, ale ceny rosną. Jednym z powodów są zwiększone koszty energii. W następstwie wojny na Ukrainie 19 krajów wprowadziło w zeszłym miesiącu restrykcje na eksport żywności. Wszystko to przyczynia się do wzrostu cen.

Wzrost cen pszenicy, kukurydzy i paliwa oznacza, że ​​za te same pieniądze możemy udzielić znacznie mniejszej pomocy.

poprzez Luca Russo, starszy analityk FAO ds. kryzysów żywnościowych

Al Jazeera: Które kraje najbardziej potrzebują pomocy?

rosyjski: Przed kryzysem na Ukrainie obserwowaliśmy głód w Afganistanie, Jemenie, Sudanie Południowym, północno-wschodniej Nigerii i Somalii. Zmiany cen żywności mogą mieć na nie niszczący wpływ.

Al Jazeera: Wspomniałeś, że jest wystarczająco dużo jedzenia. Jaki jest problem z dostarczeniem go potrzebującym?

rosyjski: Podwyższona cena pszenicy i paliwa oznacza, że ​​za te same pieniądze możemy udzielić znacznie mniejszej pomocy. Czasami też nie możesz dotrzeć do osób, które utknęły w strefie konfliktu.

Al Jazeera: Co można teraz zrobić, aby zapobiec pogłębianiu się kryzysu żywnościowego?

rosyjski: Uważnie monitoruj ceny i niepewność żywnościową, aby mieć pewność, że nie przeoczymy wrażliwych osób. Musimy też więcej inwestować w rolnictwo. W niektórych krajach uzależnionych jest od niej nawet 80 procent populacji. Ale tylko 8 procent pomocy humanitarnej jest obecnie przeznaczane na wsparcie gospodarstw wiejskich.

READ  Konflikt między Izraelem a Palestyńczykami nadal nasila się

Al Jazeera: A jeśli wojna między Rosją a Ukrainą potrwa do 2023 roku?

rosyjski: Widzieliśmy bardzo poważne wąskie gardła. Jeśli wojna będzie trwała, rok 2023 może być bardzo, bardzo niebezpieczny.

Klienci ustawiają się w kolejce po produkty na targu, gdy inflacja w Argentynie osiąga najwyższy od lat poziom, powodując gwałtowny wzrost cen żywności w Buenos Aires w Argentynie
Klienci ustawiają się w kolejce po produkty na targu, gdy inflacja w Argentynie osiąga najwyższy od lat poziom, powodując gwałtowny wzrost cen żywności w Buenos Aires w Argentynie [File: Mariana Nedelcu/Reuters]

Al Jazeera: Kogo to dotyczy najbardziej?

rosyjski: Kraje uzależnione od importu z Ukrainy i Rosji, a także te, których podstawowym pożywieniem jest pszenica i kukurydza. Afryka Północna i Bliski Wschód to obszary krytyczne.

Al Jazeera: Czy uważasz, że światowi liderzy robią wystarczająco dużo? Czy słyszysz wezwania pomocy z ONZ?

rosyjski: Cała uwaga skupia się na wojnie na Ukrainie. Mam nadzieję, że szefowie państw i rządów zaczną zdawać sobie sprawę, że w wyniku kryzysu na Ukrainie istnieją problemy w innych częściach świata.

Al Jazeera: ONZ niedawno wezwała miliarderów do robienia więcej. Wezwał najbogatszego człowieka świata, dyrektora generalnego Tesli Elona Muska, do przekazania funduszy. Czy to naprawdę tylko brak pieniędzy?

rosyjski: Musk powiedział: Jeśli możesz pokazać, że X pieniędzy może złagodzić głód, chętnie to zrobię. Ale to jest rozwiązanie krótkoterminowe. Chodzi o to, aby wyeliminować przyczyny głodu poprzez długoterminowe inwestycje.

Ten wywiad został zredagowany pod kątem długości i przejrzystości.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *