Connect with us

Gospodarka

Wojna na Ukrainie to walka woli i bólu ekonomicznego

Published

on

Wojna na Ukrainie to walka woli i bólu ekonomicznego

W zeszłym tygodniu byłam na wzgórzach północnych Włoch, głównie na wakacjach, ale też byłam ciekawa, jak wojna na Ukrainie wpłynęła na życie sąsiedztwa w Europie.

Nie było trudno znaleźć efekty.

Nie jesteś zadowolony z 5 dolarów za galon za benzynę? Wypróbuj 8 USD. „Napełnienie baku boli” – jęknął mój przyjaciel Roberto Pesciani, emerytowany nauczyciel.

rachunki za media? Koszty gazu ziemnego we Włoszech są czterokrotnie wyższe niż w USA.

„Koszty ogrzewania rosną. Ceny żywności wzrosły. Wszystko idzie w górę – powiedział Pesciani.

Obawy wykraczają poza inflację. Włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio ostrzegł niedawno, że rosyjska blokada eksportu zboża z Ukrainy może wywołać globalną wojnę o chleb, która może wywołać głód w Afryce i nową falę migrantów do Europy.

„Problem z sankcjami wobec Rosji polega na tym, że działają one tylko wtedy, gdy również nas skrzywdzą” – zauważył Pesciani.

Ból gospodarczy stwarza problemy polityczne dla europejskich rządów, które przyłączyły się do prowadzonej przez USA kampanii sankcji przeciwko Rosji: „Zmęczenie Ukrainą”.

„To już tam jest”, powiedziała mi Nathalie Tocci, dyrektor Włoskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. „Ból (z powodu sankcji) jest oczywiście znacznie większy w Rosji niż na Zachodzie, ale nasza tolerancja na ból jest niższa. Pytanie brzmi więc, która krzywa jest bardziej stroma – zdolność Rosji do prowadzenia wojny czy nasza zdolność do znoszenia bólu gospodarczego”.

Prezydent Rosji Władimir Putin liczy na zwycięstwo w tym konkursie. Sankcje gospodarcze Zachodu „od początku nie miały szans powodzenia”, powiedział w płomiennym przemówieniu w Petersburgu w piątek. „Jesteśmy silnymi ludźmi i sprostamy każdemu wyzwaniu”.

Polityczne obawy Włoch i sąsiadów znalazły odzwierciedlenie w sondażu 10 krajów opublikowanym w zeszłym tygodniu przez Europejską Radę Stosunków Zagranicznych.

READ  Orbán potępia federalizm UE i „ofensywę” LGBTQ podczas wizyty w Rumunii – EURACTIV.com

Większość Europejczyków obwinia Rosję o rozpoczęcie wojny, ale są podzieleni co do tego, co z tym zrobić, wynika z sondażu.

Zarówno w Niemczech, jak i we Francji, około 40 procent znajduje się w tym, co ankieterzy nazwali „obozami pokoju”: chcą, aby wojna zakończyła się jak najszybciej, nawet jeśli oznacza to ustępstwa wobec Rosji. Około 20% znajduje się w „obozie sprawiedliwości”: chcą, aby Rosja poniosła decydującą porażkę, nawet jeśli oznacza to przedłużającą się wojnę.

Włosi są jeszcze bardziej gołębi. Większość, 52%, jest w obozie pokoju.

Mimo to prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Mario Draghi w zeszłym tygodniu pojechali nocnym pociągiem z Polski do Kijowa, ogarniętej wojną stolicy Ukrainy, aby pokazać swoje poparcie dla ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Jeszcze kilka tygodni temu cała trójka brzmiała niepewnie w związku z wojną. Macron bardzo publicznie próbował skłonić Putina do mówienia, mówiąc, że Zachód powinien unikać „upokarzania” Rosji. Scholz i Draghi podejmowali bardziej dyskretne próby, czy rosyjski przywódca może rozważyć negocjacje.

Putin, nastawiony na zwycięstwo militarne, odrzucił wszystkie trzy. Raz nawet odmówił przyjęcia telefonu od Macrona.

Po tym, jak w zeszłym tygodniu pokazali swoim niespokojnym wyborcom, że próbowali zawrzeć pokój, trzej zachodni przywódcy przyjęli w Kijowie twardsze stanowisko.

Ukraina „musi być w stanie wygrać” – powiedział Macron.

„Ukraina jest częścią rodziny europejskiej” – powiedział Scholz.

„Naród ukraiński broni wartości demokracji” – powiedział Draghi.

Cała trójka nie dostarczyła tego, czego najbardziej pragnął Zełenski: szybkiej dostawy nowej broni.

Ale poparli wniosek Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej – deklarację powitalną w Kijowie, nawet jeśli była prawie całkowicie symboliczna.

Główny efekt był jednak zaskakująco wyraźnym sygnałem dla Putina, że ​​jednolity front europejski jeszcze się nie rozpada.

READ  Polski ustawodawca zatwierdza budżet mający na celu wsparcie gospodarki

Odpowiedzią rosyjskiego prezydenta było natychmiastowe wstrzymanie dopływu gazu ziemnego na zachód, co było przypomnieniem, że w każdej chwili może zadać sąsiadom ból ekonomiczny.

Ale nawet w Stanach Zjednoczonych inflacja zmniejszyła poparcie społeczne dla wojny – tylko mniej dramatycznie niż w Europie.

Czy przywódcy Europy i Stanów Zjednoczonych mogą zmobilizować swoich ludzi do znoszenia ekonomicznych poświęceń dla Ukrainy – czy może to konkurs, który może wygrać tylko Putin?


Doyle McManus jest felietonistą Los Angeles Times.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *