Connect with us

Gospodarka

Wojna na Ukrainie i ceny energii zagrażają polskim BIZ | fDi Intelligence – Twoje źródło informacji o bezpośrednich inwestycjach zagranicznych

Published

on

Wojna na Ukrainie i ceny energii zagrażają polskim BIZ |  fDi Intelligence – Twoje źródło informacji o bezpośrednich inwestycjach zagranicznych

Popularność Polski jako miejsca bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) jest dobrze udokumentowana. Od czasu liberalizacji gospodarki w latach 90. krajowi udało się wykorzystać bezpośrednie inwestycje zagraniczne do pobudzenia wzrostu gospodarczego – coś, co trwało przez całą pandemię. W 2021 r. BIZ do Polski od podstaw osiągnęły rekordową liczbę 424 projektów fTu rynków.

Ale biorąc pod uwagę wojnę na Ukrainie u jej granic, Polska przyjęła więcej ukraińskich uchodźców niż jakikolwiek inny kraj. Mówi Grzegorz Słomkowski, Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu fTu że postrzegana bliskość wojny zagraża popandemicznemu wzrostowi bezpośrednich inwestycji zagranicznych w kraju, podczas gdy narastają obawy o wysokie ceny energii.

P: Jakie są największe wyzwania, przed którymi obecnie stoisz?

A: Wojna między Ukrainą a Rosją. Wielu inwestorów pyta, czy nadal można bezpiecznie inwestować w Polsce. Najpierw musimy udowodnić prezesom dużych organizacji, że Polska jest nadal bezpiecznym miejscem.

Następny jest oczywiście wzrost cen energii w wyniku wojny. Inwestorzy martwią się cenami prądu, gazu i brakiem dostaw energii. Co do trzeciego wyzwania, to chciałbym powiedzieć, że jest to trudne pytanie, ponieważ jest wiele, wiele problemów związanych z inwestycjami, ale myślę, że inflacja to duży problem. Zależy to oczywiście od polityki Europejskiego Banku Centralnego w sprawie cen energii i stabilizacji światowej gospodarki.

P: Czy jest między tym równowaga? długoterminowy Program zrównoważonego rozwoju a dzisiejsze bezpieczeństwo energetyczne?

A: W tej chwili jest to duży temat, ponieważ ceny energii elektrycznej są powiązane z cenami gazu w UE. Więc nagle mamy bardzo kosztowną energię.

Na szczeblu UE toczy się wiele dyskusji na temat tego, czy słuszne jest powiązanie prywatnych cen energii z samą ceną gazu, czy raczej kalkulacja pewnego rodzaju miksu z odnawialnymi źródłami energii, ponieważ teraz korzystają one z wysokich cen gazu ziemnego. Oczywiście w dłuższej perspektywie powinniśmy być neutralni pod względem emisji dwutlenku węgla, ale zajmie to kilka lat – zwłaszcza teraz, gdy rynek ten jest zdestabilizowany przez wojnę Rosji z Ukrainą.

READ  wytrząsnąć Europę z biznesu jak poprzednio

Nie ma najlepszego rozwiązania – powinno to być podejście specyficzne dla danego kraju. W Polsce nasza gospodarka jest tradycyjnie oparta na węglu, dlatego stawiamy na parki słoneczne i budujemy dwie elektrownie jądrowe.

P: Europa jest dotknięta kryzysami ze wszystkich stron. Jak w tym kontekście wygląda przyszłość BIZ?

A: Pod względem dużych inwestycji zagranicznych Polska pozostaje stabilnym kierunkiem inwestycyjnym. Oczywiście jako agencja promocji inwestycji podróżujemy po całym świecie, organizujemy konferencje biznesowe w Korei, Japonii i USA, aby przyciągnąć i przekonać inwestorów do przyjazdu do Polski. Ale teraz, w nowej sytuacji geopolitycznej, widzieliśmy, jak niektóre międzynarodowe koncerny opuściły Rosję i przeniosły się do Polski, i powiedziałbym, że w tym kontekście przyszłość BIZ to nie tylko nearshoring, ale także friendshoring. Staramy się robić interesy z krajami, które podzielają te same wartości i są, powiedzmy, na tej samej stronie.

Grzegorz Słomkowski jest członkiem Rady Dyrektorów Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Pan Słomkowski był jednym z kilku dyrektorów IPA, z którymi przeprowadzono wywiady dla: fTu Odcinek podcastu nagrany podczas Światowej Konferencji Inwestycyjnej WAIPA 2022. Posłuchaj całego odcinka tutaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *