Świat
Wojna na Ukrainie: dlaczego rosyjska strategia strajku infrastrukturalnego nie działa
- Paula Adamsa
- Korespondent ds. międzynarodowych
To pierwsza duża, skoordynowana fala rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy od prawie miesiąca.
Chociaż niektóre elektrownie zostały zaatakowane w ostatnich tygodniach, była to najdłuższa przerwa od czasu rozpoczęcia ataków na początku października.
Długo oczekiwana fala strajków z okazji pierwszej rocznicy inwazji na Rosję na pełną skalę 24 lutego nie doszła do skutku – choć prawdopodobnie mówiło to więcej o oczekiwaniach mediów niż o faktycznej strategii Rosji.
Zwraca jednak uwagę coraz bardziej sporadyczny charakter rosyjskich ataków na infrastrukturę.
Zachodni urzędnicy uważają, że wskazuje to na brak precyzyjnie kierowanej broni – zwłaszcza pocisków – potrzebnej do przeprowadzania takich ataków z jakimkolwiek stopniem skuteczności.
„Tyle czasu zajmuje im zebranie linii broni precyzyjnej, zanim będą mogli przeprowadzić uderzenie związane z wydarzeniem” – powiedział urzędnik na początku tego tygodnia.
Ukraińska armia stała się również dość biegła w przechwytywaniu nadlatujących pocisków i dronów.
Ze wstępnych danych wynika, że znaczna część rozmieszczonej obecnie broni została zestrzelona, w tym ponad 70% pocisków manewrujących i połowa dronów.
Według Valerija Załużnego, naczelnego dowódcy armii ukraińskiej, kolejne osiem pocisków zostało udaremnionych przez to, co określił jako „zorganizowane środki zaradcze”.
Ale sądząc po raportach z całego kraju, inni znaleźli swój ślad.
Niektóre bronie, takie jak pocisk przeciwokrętowy dalekiego zasięgu Kh-22, który spada w kierunku celu z bardzo dużej wysokości, są trudne do przechwycenia.
To samo dotyczy pocisku przeciwlotniczego S-300, który nigdy nie był przeznaczony do atakowania celów naziemnych, ale w ciągu ostatnich sześciu miesięcy był coraz częściej wykorzystywany w tej roli.
Analitycy wojskowi będą ślęczeć nad najnowszymi danymi, słuchając, co wybór rosyjskiej broni mówi o taktyce Moskwy i pozostałych zapasach.
Przed dzisiejszymi atakami obserwatorzy zaczęli się zastanawiać, czy Rosja będzie trzymać się strategii, która wydaje się nie działać.
Pomimo ogromnych szkód wyrządzonych ukraińskiej sieci energetycznej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, kraj nie został rzucony na kolana, a większość Ukraińców już dawno przyzwyczaiła się do przerw w dostawie prądu, niedogodności i okazjonalnych zagrożeń.
Ukraińscy inżynierowie z powodzeniem utrzymali przepływ energii elektrycznej w całym kraju pomimo utraty dziesiątek transformatorów, przełączników i innych kluczowych elementów infrastruktury kraju.
Latarnie uliczne zostały niedawno ponownie włączone w Kijowie i innych miastach, przynosząc ulgę pieszym, którzy są przyzwyczajeni do chodzenia po ciemnych chodnikach, mając tylko telefony komórkowe do oświetlania drogi.
Ale sytuacja pozostaje niepewna, a urzędnicy wiedzą, że Rosja wciąż może wyrządzić ogromne szkody. Pytanie brzmi: jak długo?
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”