Connect with us

Świat

Wojna Izrael-Hamas w Gazie i rozmowy o zawieszeniu broni: aktualizacje na żywo

Published

on

Wojna Izrael-Hamas w Gazie i rozmowy o zawieszeniu broni: aktualizacje na żywo

W piątek Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych większością głosów przyjęło uchwałę stwierdzającą, że Palestyńczycy kwalifikują się do pełnego statusu członka Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest to wysoce symboliczne posunięcie, które odzwierciedla rosnącą globalną solidarność z Palestyńczykami i stanowi naganę wobec Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Uchwała została przyjęta większością 143 głosów do 9, przy 25 wstrzymujących się. Po głosowaniu zebranie rozgorzało gromkimi brawami.

Rezolucja nie oznacza jednak, że w dającej się przewidzieć przyszłości państwo palestyńskie zostanie uznane i zaakceptowane jako pełnoprawny członek Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zgromadzenie może przyznać pełne członkostwo jedynie za zgodą Rady Bezpieczeństwa i jeśli historia jest jakimkolwiek przewodnikiem, Stany Zjednoczone niemal nieuchronnie skorzystałyby ze swojego prawa weta, aby zapobiec takiemu posunięciu, jak to miało miejsce w kwietniu.

Chociaż większość w Zgromadzeniu Ogólnym od dawna popiera państwowość palestyńską, uchwała ta była pierwszym głosowaniem tego organu w kwestii pełnego członkostwa. W rezolucji stwierdza się, że „Państwo Palestyna kwalifikuje się do członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych zgodnie z zasadami zawartymi w jej Karcie” i zaleca Radzie Bezpieczeństwa ponowne rozpatrzenie tej sprawy z pozytywnym skutkiem.

Rezolucję przygotowały Zjednoczone Emiraty Arabskie, obecny przewodniczący Grupy Arabskiej ONZ, i poparło ją 70 krajów. Stany Zjednoczone zagłosowały na „nie”, podobnie jak Węgry, Argentyna, Papua Nowa Gwinea, Mikronezja i Nauru.

„Zdecydowana większość krajów na tej sali jest w pełni świadoma zasadności oferty palestyńskiej i zasadności swojej sprawy, która dziś stoi w obliczu zaciekłych prób jej stłumienia i nadania jej znaczenia” – powiedział Ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich Mohamed Abushahab, przedstawił rezolucję w imieniu Grupy Arabskiej.

Choć uchwała ma w dużej mierze charakter symboliczny, przyznaje Palestyńczykom nowe przywileje dyplomatyczne. Palestyńczycy mogą teraz siedzieć pomiędzy państwami członkowskimi w kolejności alfabetycznej; Mogą wypowiadać się na posiedzeniach Zgromadzenia Ogólnego na dowolny temat, zamiast ograniczać się do kwestii palestyńskich. mogą zgłaszać sugestie i poprawki; mogą także uczestniczyć w konferencjach ONZ i spotkaniach międzynarodowych organizowanych przez Zgromadzenie i inne organizacje Narodów Zjednoczonych.

READ  Ponad 200 zmarłych w Etiopii w wyniku podejrzewanych ataków etnicznych, mówią świadkowie

Zgromadzenie Ogólne liczące 193 członków zajęło się kwestią członkostwa Palestyny ​​po tym, jak Stany Zjednoczone zawetowały w kwietniu uchwałę Rady Bezpieczeństwa, która uznawałaby pełne członkostwo państwa palestyńskiego. Chociaż większość członków Rady poparła to posunięcie, Stany Zjednoczone stwierdziły, że uznanie państwowości palestyńskiej powinno zostać osiągnięte w drodze negocjacji między Izraelczykami i Palestyńczykami.

Frustracja w związku ze Stanami Zjednoczonymi kipiała od miesięcy wśród wielu wysokich rangą urzędników i dyplomatów ONZ, w tym wśród sojuszników takich jak Francja, ponieważ Waszyngton wielokrotnie blokował decyzje o zawieszeniu broni w Radzie Bezpieczeństwa, a nawet mocno wspierał wojnę Izraela z Hamasem w Gazie, jak wzrosło cierpienie ludności cywilnej.

„Stany Zjednoczone pogodziły się z faktem, że mają kolejny zły dzień w Organizacji Narodów Zjednoczonych” – powiedział Richard Gowan, ekspert ONZ w Międzynarodowej Grupie Kryzysowej, organizacji zapobiegającej konfliktom. Dodał jednak, że rezolucja „daje impuls Palestyńczykom, nie wyjaśniając, czy są oni obecnie członkami ONZ, czy nie”.

Riyad Mansour, ambasador Palestyny ​​przy ONZ, powiedział zgromadzonym przed głosowaniem, że prawa Palestyńczyków do pełnego członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych i do państwowości „nie podlegają negocjacjom, są one naszymi nieodłącznymi prawami jako Palestyńczyków” – dodał głos przeciwko państwowości palestyńskiej był głosem przeciwko rozwiązaniu dwupaństwowemu.

Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan, ostry krytyk Organizacji Narodów Zjednoczonych, powiedział, że głosowanie na państwo palestyńskie stworzy wśród niego „stan terroru” i nagrodzi „terrorystów”, którzy zabijali żydowskich cywilów, przywilejami i wzywa członków państwa popierające tego „nienawidzącego Żydów”.

Robert A. Wood, ambasador USA przy ONZ, powiedział, że chociaż Stany Zjednoczone popierają rozwiązanie dwupaństwowe jako jedyny sposób na trwały pokój, „Stany Zjednoczone w dalszym ciągu wierzą, że jednostronne działania na forum ONZ i nie przyniosą żadnego postępu na ziemi do tego celu.”

READ  Nowy premier Japonii Kishida ma wyboisty start w wyborach

Wood powiedział, że jeśli Zgromadzenie odesłałoby tę kwestię z powrotem do Rady, taki sam rezultat wystąpi ponownie, ponieważ Stany Zjednoczone zablokują to posunięcie.

Palestyńczycy są obecnie uznawani przez Organizację Narodów Zjednoczonych za niebędące członkiem państwa obserwatora i status ten nadał im Zgromadzenie Ogólne w 2012 roku. Nie mają prawa głosowania nad uchwałami Zgromadzenia Ogólnego ani zgłaszania kandydatów do organizacji ONZ.

Francja, bliski sojusznik USA i jeden z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa, zarówno w głosowaniu w Radzie, jak i w Zgromadzeniu, poparła palestyńskie dążenie do uzyskania państwowości, mające na celu oderwanie się od stanowiska Stanów Zjednoczonych przed Narodami Zjednoczonymi. „Nadszedł czas, aby Organizacja Narodów Zjednoczonych podjęła działania w celu rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego w oparciu o rozwiązanie dwupaństwowe” – powiedział w swoim piątkowym przemówieniu Nicolas de Rivière, ambasador Francji przy ONZ.

Sesja zgromadzenia, która ze względu na długą listę prelegentów miała zostać przełożona na poniedziałek, nie obyła się bez momentów performatywnego dramatu.

Pan Erdan, ambasador Izraela, podniósł zdjęcie przywódcy wojskowego Hamasu Yahyi Sinwara, uważanego za architekta ataków na Izrael z 7 października, z napisem „prezydent”, a następnie przezroczystą niszczarką do papieru, do której włożył kartkę papieru i stwierdził, że państwa członkowskie „niszczą Kartę Narodów Zjednoczonych”.

Pan Mansour, ambasador Palestyny, pod koniec swojego przemówienia podniósł pięść do góry, wyraźnie powstrzymując łzy, i powiedział: „Wyzwolić Palestynę”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *