Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Wizyta w Polsce – Raport specjalnego sprawozdawcy ds. praw człowieka migrantów Felipe Gonzáleza Moralesa (A/HRC/53/26/Add.1) – Polska

Published

on

Wizyta w Polsce – Raport specjalnego sprawozdawcy ds. praw człowieka migrantów Felipe Gonzáleza Moralesa (A/HRC/53/26/Add.1) – Polska

Załączniki

Rada Praw Człowieka
Sesja pięćdziesiąta trzecia
19 czerwca – 14 czerwca lipiec 2023 r
Punkt porządku obrad 3
Promocja i ochrona wszelkich praw człowieka, praw obywatelskich,
prawa polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne,
w tym prawo do rozwoju

Streszczenie

Niniejszy raport specjalnego sprawozdawcy ds. praw człowieka migrantów, Felipe Gonzáleza Moralesa, przedstawia wyniki jego wizyty w Polsce w dniach 12-15 lipca oraz 21-25 lipca 2022 r. Głównym celem wizyty była ocena istniejących przepisów, polityk i praktyk związanych z zarządzaniem migracjami w kraju i ich wpływem na prawa człowieka migrantów wszystkich kategorii, w tym osób ubiegających się o azyl i migrantów o nieuregulowanym statusie pobytu. Przyjrzał się też sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. W tym samym celu odbył krótką wizytę na Białorusi w dniach 16–20 lipca 2022 r., której ustalenia są dostępne w osobnym dodatku do głównego sprawozdania specjalnego sprawozdawcy (A/HRC/53/26/Add.2). .

I. Wstęp

  1. Specjalny Sprawozdawca ds. praw człowieka migrantów Felipe González Morales złożył oficjalną wizytę w Polsce na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w dniach 12-15 lipca oraz 21-25 lipca 2022 r. Głównymi celami wizyty była ocena obowiązujących przepisów, polityk i praktyk związanych z zarządzaniem migracjami w Polsce oraz sytuacji w zakresie praw człowieka migrantów wszystkich kategorii, w tym osób ubiegających się o azyl i migrantów o nieuregulowanym statusie pobytu.

  2. Podczas swojej wizyty Specjalny Sprawozdawca spotkał się z przedstawicielami odpowiednich agencji rządowych, Krajowej Instytucji Praw Człowieka, Organizacji Narodów Zjednoczonych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, a także migrantów i uchodźców. W Warszawie spotkał się z przedstawicielami MSZ; Ministerstwo Zdrowia; Ministerstwo Sprawiedliwości; Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w tym przedstawiciele Straży Granicznej i Służby Imigracyjnej; Ministerstwo Edukacji i Nauki; Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej; i organizacje społeczeństwa obywatelskiego. Spotkał się także z przedstawicielami legislacyjnymi Sejmu i Senatu RP (izby niższej i wyższej parlamentu) oraz Krajowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
    Poza stolicą Specjalny Sprawozdawca prowadził wymianę poglądów z władzami lokalnymi i regionalnymi, w tym z Prezydentem Miasta Białej Podlaskiej, Wojewodą Podlaskim, Wojewodą Podkarpackim oraz Zastępcą Prezydenta Miasta Przemyśla. Niestety nie miał okazji spotkać się z sędziami z sądów rejonowych.

  3. Oprócz ww. spotkań Specjalny Sprawozdawca przeprowadził wizytacje w ośrodkach dla migrantów, w tym w strzeżonych ośrodkach detencyjnych dla cudzoziemców w Lesznowoli, Białej Podlaskiej i Białymstoku oraz w Ośrodku Otwartym w Białej Podlaskiej. Podczas tych wizyt spotykał migrujące kobiety, mężczyzn, dziewczęta i chłopców i rozmawiał z nimi prywatnie.

  4. Miał również okazję zobaczyć przejście graniczne w Polowcach, punkt rejestracji cudzoziemców w pobliżu przejścia granicznego oraz teren przygraniczny. Pokazano mu ogrodzenie, które Polska postawiła na granicy z Białorusią na wcześniej zamkniętym terenie. W południowej Polsce Specjalny Sprawozdawca odwiedził przejście graniczne Medyka Szeginie na granicy z Ukrainą. W Rzeszowie i Przemyślu odwiedził kilka ośrodków medycznych i recepcyjnych dla uchodźców prowadzonych przez prywatne podmioty i spotkał się tam z lokalnymi i międzynarodowymi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, które wspierają i pomagają migrantom i uchodźcom.

  5. Specjalny Sprawozdawca wyraża uznanie dla współpracy okazywanej mu przez władze w Polsce przed, w trakcie i po wizycie. Dziękuje instytucjom i organizacjom ONZ w Polsce za ich cenne wsparcie i pomoc. Dziękuje także wszystkim migrantom, którzy podczas wizyty podzielili się z nim osobistymi świadectwami.

READ  W Bristolu ponownie pojawia się autobus Badgerline, który zabiera ekipę filmową do Polski roku 1981
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *