Connect with us

Nauka

Wizyta szefa NASA w Polskiej Agencji Kosmicznej – POLSA

Published

on

Wizyta szefa NASA w Polskiej Agencji Kosmicznej – POLSA

Oficjalną wizytę w Polsce zainicjował administrator NASA Bill Nelson. Szef amerykańskiej agencji kosmicznej najpierw udał się na spotkanie z Polską Agencją Kosmiczną. W delegacji wziął także udział ambasador USA w Polsce Marek Brzeziński.

– Dla zainteresowanych kosmosem, który w Polsce jest chyba dla każdego, NASA jest ikoną. NASA spełniła marzenie człowieka o postawieniu stopy na Księżycu, opracowała wiele innowacyjnych technologii, zbadała inne ciała niebieskie i odległy Wszechświat, a każda misja kosmiczna jest ważnym krokiem dla ludzkości. To wielki zaszczyt móc powitać w POLSA administratora NASA i astronautę Billa Nelsona. Chciałbym, aby Polska nie była biernym obserwatorem działań NASA, ale włączyła się w nie znacznie aktywniej niż dotychczas. Ta wizyta jest ważnym krokiem w tym kierunku. – powiedział prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna witający delegację amerykańską w warszawskim biurze Agencji.

Spotkanie NASA i POLSA poświęcone było głównie zacieśnieniu współpracy i rozmowom na temat udziału Polski w różnych projektach amerykańskich. Dziękując Polskiej Agencji Kosmicznej za dotychczasową działalność, szef NASA podkreślił, że złoty wiek eksploracji kosmosu właśnie trwa i Polacy nie mogą go przegapić. Podkreślił także, że kierunki rozwoju POLSA i polskiego sektora kosmicznego są zbieżne z planami NASA, dlatego wspólne projekty są tylko kwestią czasu.

Szef NASA stwierdził także, że Polska jest cennym partnerem i sojusznikiem wspierającym działania Porozumień Artemis w październiku 2021 r. Program, w którym uczestniczy obecnie 25 krajów, daje możliwość udziału w powiązanych wielostronnych programach NASA dotyczących eksploracji m.in. na przykład Księżyc i Mars.

Duże znaczenie dla Polski ma także rozpoczęta w 2022 roku współpraca POLSA z Laboratorium Napędów Odrzutowych (JPL) NASA. W ramach tych kontaktów zidentyfikowano różne obszary kompetencji, w których polskie służby mają już skuteczne rozwiązania dla NASA. Przykładami są: miniaturowe przyrządy pomiarowe, elementy robotyki i automatyki, zaawansowane oprogramowanie systemowe i analityczne, w tym sztuczna inteligencja. Grupy polsko-amerykańskie są gotowe do pracy na tych polach.

Polska od lat aktywnie uczestniczy w misjach NASA. Przykładem jest zastosowanie rodzimych instrumentów na pokładzie należącego do NASA łazika Mars Curiosity czy ARTEMIS 1. Tam, na pokładzie kapsuły Orion, umieszczono m.in.: czujniki promieniowania zaprojektowane w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. Na rok 2025 planowana jest misja Interstellar Mapping and Acceleration Probe (IMAP) z udziałem polskiego instrumentu – Global Solar Wind Structure (GLOWS), który został zaprojektowany i zbudowany w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Fotometr będzie badał wpływ wiatru słonecznego na gazowy wodór w heliosferze.

Podczas spotkania w Polskiej Agencji Kosmicznej Ambasador Marek Brzeziński – który od początku swojej kadencji w Warszawie wspiera Polskę we współpracy z NASA – podkreślił, że nasz kraj staje się centrum rozwoju innowacji przyszłości.
Jego obecność podczas spotkania podkreśliła także wagę współpracy w dziedzinie przestrzeni kosmicznej w stosunkach polsko-amerykańskich.

Jednym z punktów wizyty było także spotkanie ze studentami polskich uczelni technicznych, uczestnikami międzynarodowych zawodów European Rover Challenge, którzy zaprezentowali nagrodzone łaziki planetarne i konstrukcje rakietowe. Wśród uczestników byli przedstawiciele Politechniki Poznańskiej z łazikami ExoMy i 1 Husky, Politechniki Rzeszowskiej z Legendary oraz Akademii Górniczo-Hutniczej i Projektu Universeh, którzy przyjechali z rakietą Beta.

W programie wizyty administratora NASA znalazło się także spotkanie z przedstawicielami polskiego sektora kosmicznego, którzy zaprezentowali swoje produkty i usługi, m.in.: Astronika, CBK PAN, CloudFerro, Creotech, ELPROMA, KP Labs, PIAP Space, Politechnika Wrocławska, Saule, Scanway , SENER, Syderal, ŚBŁ ILOT, Śląskie Centrum Nauki i Technologii, The Batteries, Vigo Photonics i WiRan.

Ostatnim punktem wizyty Billa Nelsona było spotkanie z młodzieżą w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *