Connect with us

Nauka

Wizyta polskiego premiera na Litwie w celu omówienia stosunków dwustronnych, wsparcia dla Ukrainy – sekcja angielska

Published

on

Wizyta polskiego premiera na Litwie w celu omówienia stosunków dwustronnych, wsparcia dla Ukrainy – sekcja angielska

Mateusza Morawieckiego i jego litewski odpowiednik Ingrida Šimonytė omówione wspólne projekty energetyczne i infrastrukturalne, bezpieczeństwo i sytuacja na Ukrainie, zdaniem urzędników.

Na późniejszej wspólnej konferencji prasowej Morawiecki odwołał się do „historycznego sojuszu między Polską a Litwą”, który „od wieków świadczy o sile Europy Środkowo-Wschodniej.,– poinformowała agencja informacyjna IAR Polskiego Radia.

„Bestia rosyjskiego imperializmu”

Morawiecki powiedział, że na przestrzeni wieków oba kraje „dzieliły wyzwanie walki o odzyskanie niepodległości i wykorzenienie rosyjskiego imperializmu”.

Polski premier powiedział: „Dzisiaj bestia rosyjskiego imperializmu, którą Litwa i Polska znają lepiej niż ktokolwiek na świecie, znów podnosi łeb i wierzę, że nie zwycięży, dopóki narody Środkowej i Wschodniej Europa jest zjednoczona”.

Morawiecki powiedział dziennikarzom, że „stosunki polsko-litewskie są najlepsze od setek lat, a poziom jedności między Litwą, Polską i innymi krajami Europy Środkowej jest ogromny, przekracza nasze najśmielsze oczekiwania”.

On dziękuje Šimonytė za współpracę w celu uniknięcia kryzysu migracyjnego w Polska i Litwa graniczy z Białorusią.

Polski premier powiedział: „Sojusznik Rosji hybrydowy atak Białorusi na granice Polski i Litwy w 2021 roku był pierwszym krokiem rosyjskiej agresji na Ukrainę i na cały wolny świat”.

READ  Nauczyciele nauk społecznych dołączyli do USC Dornsife w roku akademickim 2020, przynosząc szereg nowych doświadczeń> Aktualności> USC Dornsife

Morawiecki powiedział dziennikarzom, że jego rozmowy z Šimonytė dotyczyły także „sposobów wzmocnienia polityki obronnej w obliczu realnego zagrożenia militarnego, w tym wspólnych inicjatyw na polu ćwiczeń wojskowych”, a także „oddziaływania rosyjskiej propagandy”.

Powiedział, że Polska i Litwa „mają ogromną rolę do odegrania” w zwalczaniu rosyjskiej propagandy, a mówienie jednym głosem z Litwą „znacząco wzmacnia głos Polski na arenie międzynarodowej”.

Polski premier powiedział też, że „w obliczu odradzającego się rosyjskiego imperializmu i wyzwań płynących z Azji” Europa musi „pamiętać o źródle swojej siły”, czyli „wolności i różnorodności, a także solidarności w obliczu wewnętrznych wyzwań, ale także szacunku dla tradycji, dla kultury, która w różnych krajach rozwijała się w różny sposób”.

Morawiecki zadeklarował: „Polska i Litwa pokazują, że razem możemy budować Europę wspierającą, Europę silną, a także ostrzegać przed zagrożeniami i wydawać odpowiednie sumy na politykę obronną i niezależny system energetyczny”.

Zdaniem polskiego premiera wojna na Ukrainie „jest momentem historycznego przebudzenia”.

Morawiecki powiedział: „Cierpieliśmy zagrożenia z różnych stron świata i doskonale znamy wartość wolności. Historia daje Polsce i Litwie lekcję: albo jesteśmy zjednoczeni, albo zostaniemy poddani ogromnej presji ze strony naszych sąsiadów”.

READ  Ostatnia wojna ukraińsko-rosyjska: szpital dziecięcy trafiony odłamkami rakietowymi, mówi burmistrz Kijowa; „90% rosyjskiego personelu wojskowego zostało rannych lub zabitych na wojnie” | Wiadomości ze świata

„Rozmawialiśmy o tym, jak pomóc Ukrainie wygrać walkę o wolność”: premier Litwy

Tymczasem litewska Šimonytė powiedziała: „Wspólna historia Polski i Litwy pokazuje, że bezpieczeństwo i dobrobyt opierają się na wolności”.

Dodała: „Z premierem Morawieckim dyskutowaliśmy, jak pomóc Ukrainie wygrać walkę o wolność – ich i naszą”.

Premier Litwy powiedział, że rozmowy dotyczyły także „wzmocnienia wschodniej flanki NATO, polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego oraz celów letniego szczytu NATO w Wilnie”.

Na zakończenie dnia obaj premierzy przecięli wstęgę w nowej przestrzeni Polskiego Domu Kultury w Wilnie.

Morawiecki powiedział na spotkaniu: „Budujemy regionalną koalicję państw, aby zapobiec wskrzeszeniu imperium rosyjskiego. Przy takiej dysproporcji siłowej nie jest to łatwe, ale nawet największe militarne mocarstwo nie zastąpi potęgi ducha i kultury”.

Polski premier został następnie przyjęty przez prezydenta Litwy Gitanas Nausėda.

Dwóch przywódców omówiło sytuację bezpieczeństwa w regionie i dalsze wsparcie działań wojennych Ukrainy przeciwko rosyjskiej inwazji, poinformowali urzędnicy.

Inne tematy dotyczyły współpracy na arenie międzynarodowej, sankcji wobec Rosji i Białorusi, a także wspólnych polsko-litewskich inicjatyw w biznesie, energetyce i infrastrukturze – poinformowali dziennikarze.

READ  European Watchdog prowadzi kampanię mającą na celu podniesienie świadomości bezpieczeństwa żywności wśród konsumentów

„Bezpieczeństwo Ukrainy gwarantuje bezpieczeństwo Polski”

Przed spotkaniem z Nausėdą Morawiecki był pytany przez dziennikarzy o priorytety Polski na szczyt NATO w Wilnie – podała agencja informacyjna Polskiego Radia IAR.

Morawiecki powiedział: „Bezpieczeństwo Ukrainy gwarantuje bezpieczeństwo Polski i świata, dlatego tak ważne są sojusze z innymi krajami”.

Dodał, że „zbliżający się szczyt NATO w Wilnie będzie bardzo ważny dla wypracowania wspólnego podejścia wobec Ukrainy, dającego Ukrainie jak najdalej idące gwarancje dotyczące jej suwerenności i integralności terytorialnej”.

Powiedział dziennikarzom: „Premier Šimonytė i ja, a także prezydenci Polski i Litwy prowadzimy bardzo intensywne działania na arenie międzynarodowej, aby to osiągnąć”.

Morawiecki powiedział też, że „nowa strategia NATO w sprawie wojny na Ukrainie jest konieczną odpowiedzią na działania Rosji”.

Dodał, że bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO jest „znacząco wzmacniane” poprzez tzw parking W Dowództwo Wysuniętego V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych w Poznaniu, poinformowała agencja informacyjna IAR.

Wtorek to 433 dzień Rosji wojna na Ukrainie.

(pm/g)

źródło: IAR, PAPKA, dziennik.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *