Connect with us

Gospodarka

Wizyta otwiera możliwości praktycznej współpracy – opinia

Published

on

Wizyta otwiera możliwości praktycznej współpracy – opinia
[Photo/VCG]

Oczekuje się, że rozpoczynająca się w sobotę pięciodniowa wizyta państwowa polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach utrzyma stosunki dwustronne na właściwej drodze do przyszłego zdrowego rozwoju i nada nowej żywotności wszechstronnemu partnerstwu strategicznemu między Chinami a Polską. Świadczy o tym szereg dokumentów o współpracy podpisanych podczas jego podróży, które wykorzystują potencjał strukturalnej komplementarności obu gospodarek, obejmując szeroką gamę branż i sektorów.

Bogaty program podróży polskiego prezydenta po Chinach między Szanghajem, Pekinem i Dalian obejmuje spotkania z głowami państw, a także przedstawicielami biznesu i samorządowcami. Program jest znacznie szerszy niż jego dwie poprzednie wizyty w Chinach w latach 2015 i 2022 i pokazuje chęć europejskiego kraju do wzmocnienia nie tylko pragmatycznej współpracy gospodarczej, ale także strategicznej koordynacji z Chinami.

Polska jako jeden z pierwszych krajów uznała Chiny i w tym roku obchodzi 75. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Obie strony podtrzymują tradycję niepodległości, szanują nawzajem swoje podstawowe interesy i najważniejsze troski oraz utrzymują wymianę zdań w ważnych kwestiach międzynarodowych.

Dzielenie się możliwościami i dążenie do wspólnego rozwoju jest źródłem żywotności chińsko-polskiego partnerstwa spółdzielczego. W ciągu ostatnich pięciu lat średnioroczne tempo wzrostu handlu dwustronnego przekroczyło 10 procent, a wolumen handlu dwustronnego szacuje się na 42 miliardy dolarów w 2023 roku. Chiny od wielu lat są drugim co do wielkości partnerem handlowym Polski, a Polska pozostaje największym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polska była także jednym z pierwszych krajów Unii Europejskiej, które przystąpiły do ​​Inicjatywy Pasa i Szlaku. Funkcjonowanie pociągów towarowych China-Europe Express nadało polskiej gospodarce ogromną dynamikę i wzmocniło jej pozycję jako regionalnego centrum gospodarczego i logistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Poprawa i rozszerzenie współpracy dwustronnej spowoduje, że Chiny w większym stopniu otworzą swój rynek na polskie produkty i znacząco zwiększą chińskie inwestycje w kraju, pod warunkiem zapewnienia przez ten kraj uczciwego i otwartego otoczenia biznesowego.

READ  Czarny piątek 2020 w Reserved. Będą to promocje i wyprzedaże [lista - 23.11.2020]

Współpraca chińsko-polska jest także pozytywną siłą dla współpracy Chin z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. W ciągu ostatnich 12 lat współpraca Chin z krajami Europy Środkowo-Wschodniej była stale pogłębiana i rozszerzana. Chiny oczekują od Polski pełnego wykorzystania swoich wpływów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, wdrożenia wzajemnej promocji oraz pogłębienia współpracy dwustronnej i regionalnej, dalszego umacniania wszechstronnego, wielopoziomowego i szeroko zakrojonego modelu współpracy pomiędzy Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej oraz promuje stosunki między Chinami a UE.

Wzmacniając komunikację polityczną i strategiczne synergie, a także promując wysokiej jakości współpracę w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku, oba kraje mogą stworzyć nowe punkty wzrostu dla współpracy w zakresie zielonego rozwoju, gospodarki cyfrowej i innych obszarów, a także nadać swoim stosunkom nową jakość. poziom.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *