Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Wind Panel, polski start-up, który chce, aby energia wiatrowa była tańsza i efektywniejsza

Published

on

Wind Panel, polski start-up, który chce, aby energia wiatrowa była tańsza i efektywniejsza

W całej Europie wyzwaniem jest przejście na odnawialne źródła energii, aby ograniczyć szkodliwe skutki zmiany klimatu i skierować kontynent w stronę bardziej zrównoważonej przyszłości.

Wchodzić Panel przeciwwiatrowy, polski startup zajmujący się technologią miejską, którego celem jest uczynienie energii wiatrowej przystępną cenowo, prostszą i bardziej wydajną, a także rozwiązanie niektórych problemów często związanych z fotowoltaiką (panelami słonecznymi) i tradycyjnymi turbinami wiatrowymi.

Panele przeciwwiatrowe, które trzyosobowy zespół – Tomasz Gruszka, Rafał Juszko i Arkadiusz Zemlak – Mamy nadzieję rozpocząć produkcję zasadniczo małych pionowych turbin wiatrowych w 2021 r., Umieszczonych w ramie, którą można następnie zainstalować jako część ogrodzenia lub jako instalację wolnostojącą.

Według panelu wiatrowego (WP) system ten wydajnie generuje energię elektryczną z powolnych wiatrów dominujących w Europie. W rzeczywistości panele wiatrowe mogą wytwarzać energię elektryczną z wiatrów o prędkości zaledwie jednego metra na sekundę. Produkt może być używany zarówno w środowisku wiejskim, jak i miejskim. Rozwiązuje kilka problemów, które od dawna nękają tradycyjne duże turbiny wiatrowe – jest znacznie cichszy i nie narusza naturalnego krajobrazu. Tradycyjne turbiny wiatrowe są często określane jako brzydkie, problem, którego panele wiatrowe unikają, ponieważ są mniejsze, a zatem mniej kontrastują z otoczeniem.

„Wiatrochron jest tak skonstruowany, że nie ma absolutnie żadnych wad” – mówi kierownik projektu WP Tomasz Gruszka Wschodząca Europa.

„Panele wiatrowe są ciche, niezwykle wytrzymałe i odporne na trudne warunki atmosferyczne, nie zanieczyszczają krajobrazów, wyglądają estetycznie, są bezpieczne dla ptaków i ludzi, są szybkie i łatwe w montażu oraz bardzo skalowalne”.

Zespół stojący za projektem – od lewej: Tomasz Gruszka, Rafał Juszko i Arkadiusz Zemlak (źródło: oficjalna strona panelu wiatrowego na Facebooku)

Możliwy jest szeroki zakres zastosowań, w tym umieszczenie systemu jako wolnostojącej jednostki na dziedzińcu lub na płaskich dachach budynków lub jako ogrodzenie posesji prywatnych, lotnisk lub wzdłuż autostrad, gdzie ogrodzenie mogłoby pełnić funkcję izolacji akustycznej bariera.

READ  Polska prowadzi śledztwo w sprawie powiązanego z Rosją cyberataku na państwową agencję informacyjną

Panele wiatrowe można zintegrować z istniejącymi systemami modułów słonecznych i zapewnić dodatkowe wytwarzanie energii w warunkach, w których moduły słoneczne nie mogą – na przykład w nocy i przy pochmurnej pogodzie.

Start-up liczy również na przyciągnięcie użytkowników cenami, ponieważ jego założyciele stwierdzili, że panele są wykonane wyłącznie z powszechnie dostępnych i tanich materiałów.

„Chcemy również wdrożyć podejście do gospodarki o obiegu zamkniętym, które umożliwia nam tworzenie nowych komponentów produktu ze starych i uszkodzonych komponentów, jeśli takie istnieją. Naszym drugim celem jest wdrożenie zrobotyzowanej automatyki, która przyspieszy budowę dużych instalacji – dodaje Gruszka.

Cena nie jest jedyną atrakcją, ponieważ firma szacuje, że klient komercyjny korzystający z ogrodzenia o powierzchni 1 akra mógłby wyprodukować do 400 kW energii elektrycznej. Gdy produkt będzie dostępny na rynku, Wind Panel ma nadzieję produkować panele o różnych rozmiarach, aby zaspokoić różne potrzeby. Trwałość jest również jednym z punktów sprzedaży. Wind Panel szacuje, że cykl życia wynosi 50 lat, a inwestycja początkowa zwraca się w ciągu trzech do czterech lat.

Innowacyjne podejście Wind Panel do energetyki wiatrowej nie pozostało niezauważone w rodzimej Polsce. Polska, podobnie jak kilka wschodzących krajów europejskich, ma problemy z zanieczyszczeniem powietrza przez duże elektrownie węglowe, które nadal są wykorzystywane do ogrzewania i wytwarzania energii elektrycznej. Spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 33 znajdują się w Polsce.

W marcu zespół realizujący projekt wygrał konkurs dla startupów „Rozgrzej Swój Biznes” w Opolskim Parku Naukowo-Technologicznym.

„To był pierwszy dzień, kiedy ktoś spoza naszego zespołu zaczął dostrzegać potencjał w naszym projekcie” – mówi Gruszka. „I to nie był tylko ktoś, ale cały członek zarządu spółki giełdowej wraz z dyrektorem Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu”.

Było to ważne wyróżnienie dla zespołu, który rozpoczął pracę nad pomysłem paneli wiatrowych dopiero dwa lata wcześniej.

READ  Emilewicz o powrocie Gowina do rządu: najpierw musi zdecydować

„Pomysł narodził się w 2018 roku, kiedy Arkadiusz Zemlak, jeden z inżynierów start-upów, szukał rozwiązania na ogrzanie swojego domu w okresie zimowym” – wyjaśnia Gruszka.

Ponieważ może wykorzystywać energię elektryczną tylko z powodu braku lokalnego ogrzewania i zakazu spalania paliw kopalnych, panele słoneczne wydawały się logicznym wyborem, ale miały wiele własnych problemów.

„Wtedy Rafał Juszko, nasz główny inżynier, wpadł na pomysł, że turbiny wiatrowe mogą być w zimie znacznie lepszą energią” – mówi Gruszka.

W tym momencie zaczęli się zastanawiać, jak można wykorzystać różne turbiny wiatrowe, i ostatecznie powstał pomysł, że ogrodzenie majątku pana Żemlaka może stać się obiektem generującym energię.

„Rok później stwierdziliśmy, że tę koncepcję można skutecznie zastosować nie tylko do prywatnych posesji, ale także do budowy dachów, autostrad i wielu innych miejsc. Innymi słowy, zdaliśmy sobie sprawę, że ten produkt może stać się generującą energię siecią neuronową dla całego kraju – mówi Gruszka.

I wydaje się, że tę wizję podziela Energetyka Cieplna Opolszczyzny (ECO), lokalna firma energetyczna w Opolu. ECO wspierało Wind Panel w rozwoju swojego innowacyjnego produktu energetycznego.

„ECO to inwestor, który sfinansował pierwszą fazę procesu badawczo-rozwojowego i tym samym nadał całemu projektowi odpowiedni rozmach” – mówi Gruszka.

Firma ma obecnie nadzieję na przyciągnięcie dużych klientów na skalę przemysłową, ale produkt powinien być ostatecznie dostępny dla ogółu społeczeństwa, gdy tylko uda się zapewnić wsparcie finansowe na wprowadzenie do masowej produkcji.

– –

W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać i zawsze będzie. Nie ma tu paywalla. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani z partią polityczną lub organizacją korporacyjną ani nie reprezentujemy takiej partii. Chcemy tego, co najlepsze dla wschodzącej Europy, ni mniej, ni więcej. Twoje wsparcie pomoże nam rozpowszechniać informacje o tym niesamowitym regionie.

READ  Tekken 7 dodaje nowy myśliwiec Lidia Sobieska, premier Polski

Możesz pomóc Tutaj. Wielkie dzięki.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *