Zabawa
Wietnam zakazuje filmowania „Barbie” z powodu ilustracji przedstawiających roszczenia terytorialne Chin
HANOI, Wietnam (AP) – wietnamskie media państwowe poinformowały, że rząd zakazał dystrybucji Popularny film „Barbie”. ponieważ zawiera widok mapy przedstawiającej sporne roszczenia terytorialne Chin na Morzu Południowochińskim.
Gazeta Vietnam Express i inne media poinformowały, że plakaty reklamujące „Barbie” zostały usunięte ze stron internetowych dystrybutorów filmowych po poniedziałkowej decyzji. Z Margot Robbie jako Barbie u boku Kena granego przez Ryana Goslinga w komediowym spojrzeniu Grety Gerwig na jej „idealny” świat, „Barbie” miała trafić do kin w Wietnamie 21 lipca.
Raporty cytują Vi Kien Thanh, dyrektora generalnego wietnamskiego departamentu kina, który powiedział, że decyzja została podjęta przez National Film Appraisal Council. Mówi się, że mapa w filmie pokazuje chińską „linię dziewięciu kresek”, która rozciąga roszczenia terytorialne Pekinu daleko na wody, które znajdują się na obszarach zajętych przez Wietnam i inne kraje.
„Linia dziewięciu kresek” to tajemnicza, ale drażliwa kwestia dla Chin i ich sąsiadów, pokazująca granicę morską Pekinu rozciągającą się na obszary, do których zgłaszają się inne rządy, i obejmującą większość Morza Południowochińskiego. Która ma doprowadziło go do ekscytującego impasu z krajami ASEAN: Indonezją, Wietnamem, Malezją, Brunei i Filipinami, a chińskie łodzie rybackie i okręty wojskowe stają się coraz bardziej agresywne na spornych wodach.
Odpowiadając na codzienną konferencję prasową we wtorek, rzecznik chińskiego MSZ Mao Ning powiedział w tej sprawie: „Stanowisko Chin w kwestii Morza Południowochińskiego jest jasne i spójne”.
„Uważamy, że zainteresowane kraje nie powinny łączyć kwestii Morza Południowochińskiego z normalną wymianą kulturalną i międzyludzką” – powiedział Mao.
Jednak Chiny są niezwykle wrażliwe, jeśli chodzi o to, jak ich wizerunek narodowy i roszczenia dotyczące granic są przedstawiane w przemyśle rozrywkowym i przez korporacje. Na przykład rutynowo podejmował działania odwetowe na firmach, od hoteli po linie lotnicze, które, jak twierdzi, sugerowały, że samorządny Tajwan – z własnym systemem politycznym, kodem kraju i walutą – nie jest częścią Chin.
Firmy prawie zawsze tolerują chińskie skargi z obawy, że zostaną wykluczone z ogromnego, lukratywnego chińskiego rynku. Obejmuje to usuwanie lub dodawanie scen z hollywoodzkich filmów w oparciu o oczekiwaną reakcję na rządzącą partię komunistyczną i mocno nacjonalistyczną publiczność.
Gdy w 2016 roku międzynarodowy trybunał orzekł, że „linia dziewięciu kresek” nie ma podstawy prawnej i że Filipiny mają prawo do wyłącznej strefy ekonomicznej na części terytorium, do którego domaga się Pekin, Chiny odrzuciły to orzeczenie.
Biura Warner Bros. były zamknięte we wtorek z powodu święta 4 lipca.
W 2019 Wietnam Zaplanowane seanse „Abominable” zostały odwołane po tym, jak widzowie narzekali na scenę, w której występowała „linia dziewięciu kresek”. Politycy na Filipinach wezwali do bojkotu wszystkich wydań DreamWorks w proteście przeciwko scenie, a Malezja nakazała usunięcie sceny z filmu.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.