Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Wietnam i Polska korzystają z preferencji EVFTA

Published

on

Wietnam i Polska korzystają z preferencji EVFTA

Nguyen Huu Nam, zastępca dyrektora Wietnamskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Ho Chi Minh City, powiedział, że tradycyjne więzi między Wietnamem a Polską są stopniowo umacniane w kilku obszarach, zwłaszcza w handlu i inwestycjach, odkąd oba kraje rozpoczęły rozmowy dyplomatyczne niż siedem dekady temu.

Obecnie Polska jest wiodącym partnerem handlowym Wietnamu w Europie Wschodniej, natomiast Wietnam jest siódmym co do wielkości partnerem handlowym Polski poza UE. W ubiegłym roku dwustronne obroty handlowe między dwoma krajami wzrosły o 22% w tym samym okresie od 2020 r. do prawie 2,6 miliarda dolarów.

Warto zauważyć, że wietnamski eksport do Polski wzrósł o 17% rok do roku do ponad 2,1 miliarda dolarów, podczas gdy wartość importu wzrosła o 49% do ponad 500 milionów dolarów. Niektóre z głównych wietnamskich towarów eksportowych to odzież i tekstylia, owoce morza, buty, zboże, kawa i inne produkty rolne.

Tymczasem Polska wysyła do Wietnamu szeroką gamę towarów, w tym farmaceutyki, produkty mleczne, żywność świeżą i przetworzoną, owoce świeże i konserwowe, skoncentrowane ekstrakty owocowe, wołowinę, jagnięcinę i wieprzowinę, wszystkie produkowane zgodnie ze standardami UE.

Polska od lat rozwija zaawansowane technologicznie rolnictwo, a Wietnam może czerpać z polskich doświadczeń w unowocześnianiu technologii rolniczych, inwestując w specjalistyczne rolnictwo, nawozy i maszyny.

Obecnie Polska intensyfikuje współpracę handlową i inwestycyjną z Wietnamem w zakresie importu i eksportu produktów rolnych oraz przetwórstwa spożywczego w celu skorzystania z polityki zachęt taryfowych ustanowionej w ramach EVFTA.

Oczekuje się, że zniesienie przez UE 71% ceł po wyegzekwowaniu umowy handlowej i pozostałych ceł w ciągu siedmiu lat stworzy w najbliższej przyszłości korzystne warunki dla dalszego przenikania wietnamskich towarów do UE, w tym do Polski.

Piotr Harasimowicz, dyrektor generalny Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh City, wyjaśnił, że wietnamskie firmy skupiają się na imporcie zaawansowanych maszyn i technologii do rozwoju lokalnego przemysłu rolno-spożywczego, a Wietnam i Polska powinny zacieśnić współpracę w tym zakresie, co jest siłą Polski.

READ  Yunex kończy polski projekt ITS

Zauważył, że to posunięcie powinno otworzyć przed firmami z obu krajów wiele możliwości rozwoju współpracy w tej dziedzinie.

Źródło: VOV

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *