Connect with us

Gospodarka

Wieloletni plan finansowy Polski i jego wpływ na wzrost PKB i redukcję deficytu

Published

on

Wieloletni plan finansowy Polski i jego wpływ na wzrost PKB i redukcję deficytu

30 kwietnia 2024 r. polski rząd przyjął nowy plan finansowy „Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027” (WPFP). Plan ten, zgodnie z ustawą o finansach publicznych, określa cele głównych funkcji państwa oraz wskaźniki ich realizacji, kładąc nacisk na stały rozwój w ciągu najbliższych pięciu lat.

Podbudowany nowym planem finansowym rząd spodziewa się przyspieszenia wzrostu realnego PKB do 3,1% w 2024 r. (w porównaniu z 0,2% w roku ubiegłym) i 3,7% w 2025 r. Optymizmem jest, że wzrost gospodarczy w Polsce utrzyma się na wysokim poziomie (patrz wyżej) . 3% w kolejnych latach, pod wpływem spadającej inflacji i inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Deficyt instytucji rządowych i samorządowych (wg metodologii UE-ESA2010) wyniósł w 2023 r. 5,1% PKB. który jest wzrost o 1,7 punktu procentowego PKB w porównaniu do 2022 r. Ogłosiła to Komisja Europejska będzie wszczęcie procedury nadmiernego deficytu wobec krajów UE w oparciu o dane dotyczące deficytu za 2023 r. oraz będzie ocenić, czy przekroczenie wartości referencyjnej wynika z innych istotnych czynników, takich jak: obrona Wydatki i środki łagodzące gospodarcze i społeczne skutki wysokich cen energii.

Rząd, niezachwianie dbając o odpowiedzialność fiskalną, uważa deficyt budżetowy przekraczający w Polsce próg 3% PKB za wyjątkowy. Sporządziła kompleksowy plan stopniowego strukturalnego zmniejszania deficytu średnio o 0,5% PKB rocznie począwszy od 2025 r., zapewniając w ten sposób stałą ścieżkę do stabilności finansowej.

Jesienią rząd przedstawi strategię konsolidacji, aby w 2026 roku zadłużenie sektora nie przekroczyło 60% PKB.

Reforma zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej podkreśliła znaczenie niezależnych instytucji finansowych w systemie finansów publicznych wszystkich krajów UE.

„Przyjęto wieloletni plan finansowy kraju na lata 2024-2027. Zakładamy znaczącą poprawę dynamiki wzrostu gospodarczego (3,1% w 2024 r. i 3,7% w 2025 r.) i płac realnych (6,4% w 2024 r.), przedstawiamy założenia do ustawy o Radzie Finansów oraz poprawiamy przejrzystość Sprawozdawczości Finansowej i aktualizację stabilizacji reguła wydatkowa”, zamieścił na X Minister Finansów RP Andrzej Domański.

READ  Sunreef Yachts otwiera nowe biuro sprzedaży w Turcji
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *