Connect with us

technologia

Wielka Brytania wygrywa eksport pocisków o wartości 1,9 miliarda funtów dla polskiej obrony powietrznej

Published

on

Wielka Brytania wygrywa eksport pocisków o wartości 1,9 miliarda funtów dla polskiej obrony powietrznej

Wielka Brytania i Polska podpisały major Umowa eksportowa o wartości 1,9 miliarda funtów 28 kwietnia 2023 r. w celu wprowadzenia brytyjskiego systemu obrony powietrznej w całym kraju europejskim. Umowa jest jedną z największych dwustronnych europejskich umów o obronie powietrznej tego rodzaju w NATO.

W ramach programu PILICA+ Wielka Brytania wyposaży 22 polskie baterie obrony powietrznej w modułowe pociski przeciwlotnicze (CAMM) i wyrzutnie.

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak powiedział: „Od czasu barbarzyńskiej inwazji Putina na Ukrainę odgrywamy kluczową rolę we wzmacnianiu obrony euroatlantyckiej, a to przełomowe porozumienie między Wielką Brytanią a Polską jest kolejnym przykładem tego, jak się jednoczymy”. chronić nasze bezpieczeństwo dla przyszłych pokoleń”.

Opracowany w Wielkiej Brytanii system MBDA CAMM to najnowszej generacji system obrony powietrznej będący na uzbrojeniu zarówno armii brytyjskiej, jak i Royal Navy. Jest już rozmieszczany w Polsce wraz z armią brytyjską w celu ochrony swojej przestrzeni powietrznej po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

System może atakować zaawansowane cele powietrzne i rakietowe z odległości do 25 km, uderzając w obiekt wielkości piłki tenisowej poruszający się z prędkością przekraczającą prędkość dźwięku.

Wyrafinowane pociski mogą być rozmieszczone w celu ochrony cennych zasobów mobilnych, takich jak rozmieszczone siły zbrojne lub krytyczna infrastruktura krajowa.

infrastruktury krytycznej Europy

Umowa wynika z obaw zgłaszanych na całym kontynencie europejskim w celu ochrony ich infrastruktury krytycznej. Była to kluczowa taktyka stosowana przez siły rosyjskie na Ukrainie, a od czasu sabotażu rurociągu naftowego Nord Stream we wrześniu 2022 r. w miarę podejmowania działań narastał niepokój.

16 marca tego roku po raz pierwszy spotkała się grupa zadaniowa UE-NATO ds. odporności infrastruktury krytycznej. Idąc jego śladem, Ukraina, Rumunia i Mołdawia podpisały porozumienie o wspólnym reagowaniu, na mocy którego te trzy narody będą wspólnie chronić swoją infrastrukturę krytyczną.

READ  Nikt nie chce umrzeć, detektywistyczna przygoda w stylu noir, której akcja rozgrywa się w 2329 Nowym Jorku, zapowiedziana na PC, PS5 i Xbox

Systemy obrony powietrznej, takie jak brytyjskie CAMM, będą miały duży wpływ na zabezpieczenie infrastruktury krytycznej. Najnowsza umowa jest następstwem wcześniejszego wsparcia ze strony Wielkiej Brytanii, z setkami brytyjskich żołnierzy rozmieszczonych w Polsce w tym samym czasie. Należą do nich niedawne rozmieszczenie w Polsce czołgów Challenger 2 i systemów przeciwlotniczych Sky Sabre.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *