technologia
Wielka Brytania wygrywa eksport pocisków o wartości 1,9 miliarda funtów dla polskiej obrony powietrznej
Wielka Brytania i Polska podpisały major Umowa eksportowa o wartości 1,9 miliarda funtów 28 kwietnia 2023 r. w celu wprowadzenia brytyjskiego systemu obrony powietrznej w całym kraju europejskim. Umowa jest jedną z największych dwustronnych europejskich umów o obronie powietrznej tego rodzaju w NATO.
W ramach programu PILICA+ Wielka Brytania wyposaży 22 polskie baterie obrony powietrznej w modułowe pociski przeciwlotnicze (CAMM) i wyrzutnie.
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak powiedział: „Od czasu barbarzyńskiej inwazji Putina na Ukrainę odgrywamy kluczową rolę we wzmacnianiu obrony euroatlantyckiej, a to przełomowe porozumienie między Wielką Brytanią a Polską jest kolejnym przykładem tego, jak się jednoczymy”. chronić nasze bezpieczeństwo dla przyszłych pokoleń”.
Opracowany w Wielkiej Brytanii system MBDA CAMM to najnowszej generacji system obrony powietrznej będący na uzbrojeniu zarówno armii brytyjskiej, jak i Royal Navy. Jest już rozmieszczany w Polsce wraz z armią brytyjską w celu ochrony swojej przestrzeni powietrznej po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
System może atakować zaawansowane cele powietrzne i rakietowe z odległości do 25 km, uderzając w obiekt wielkości piłki tenisowej poruszający się z prędkością przekraczającą prędkość dźwięku.
Wyrafinowane pociski mogą być rozmieszczone w celu ochrony cennych zasobów mobilnych, takich jak rozmieszczone siły zbrojne lub krytyczna infrastruktura krajowa.
infrastruktury krytycznej Europy
Umowa wynika z obaw zgłaszanych na całym kontynencie europejskim w celu ochrony ich infrastruktury krytycznej. Była to kluczowa taktyka stosowana przez siły rosyjskie na Ukrainie, a od czasu sabotażu rurociągu naftowego Nord Stream we wrześniu 2022 r. w miarę podejmowania działań narastał niepokój.
16 marca tego roku po raz pierwszy spotkała się grupa zadaniowa UE-NATO ds. odporności infrastruktury krytycznej. Idąc jego śladem, Ukraina, Rumunia i Mołdawia podpisały porozumienie o wspólnym reagowaniu, na mocy którego te trzy narody będą wspólnie chronić swoją infrastrukturę krytyczną.
Systemy obrony powietrznej, takie jak brytyjskie CAMM, będą miały duży wpływ na zabezpieczenie infrastruktury krytycznej. Najnowsza umowa jest następstwem wcześniejszego wsparcia ze strony Wielkiej Brytanii, z setkami brytyjskich żołnierzy rozmieszczonych w Polsce w tym samym czasie. Należą do nich niedawne rozmieszczenie w Polsce czołgów Challenger 2 i systemów przeciwlotniczych Sky Sabre.