Connect with us

Świat

Wielka Brytania rzuca Chinom wyzwanie przed ONZ w sprawie dostępu do Xinjiangu

Published

on

Wielka Brytania rzuca Chinom wyzwanie przed ONZ w sprawie dostępu do Xinjiangu

Sekretarz spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab zaznaczy również powrót Wielkiej Brytanii do Rady Praw Człowieka ONZ jako członka z prawem głosu, potępiając prawa innych członków rady, Chin i Rosji oraz wyrażając obawy o Mjanmę i Białoruś, powiedział jego biuro.

W odniesieniu do Chin Raab odniesie się do doniesień o złym traktowaniu w Xinjiangu, w tym o torturach, przymusowej pracy i przymusowej sterylizacji kobiet. „Odbywają się na skalę przemysłową” – mówi według swojego biura.

„Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka lub inny niezależny ekspert musi – powtarzam – mieć pilny i pełny dostęp do Xinjiangu” – powie.

Chiny były powszechnie potępiane za budowanie kompleksów w Xinjiangu, które Pekin nazywa „ośrodkami szkolenia zawodowego” w celu wykorzenienia ekstremizmu i uczenia ludzi nowych umiejętności. Chińscy krytycy nazwali je obozami koncentracyjnymi.

Według ONZ w Xinjiangu zatrzymano co najmniej milion Ujgurów i innych muzułmanów.

Podczas gdy chiński rząd wielokrotnie podkreślał, że mniejszości muzułmańskie w Xinjiangu cieszą się wysoką jakością życia, podejmowane przez dziennikarzy próby samodzielnego relacjonowania tego regionu były często utrudniane przez władze.

Rząd chiński stoi w obliczu rosnącej presji, aby przeciwdziałać zarzutom łamania praw człowieka wobec mniejszości muzułmańskich w Xinjiangu.

19 stycznia Stany Zjednoczone ogłosiły, że ustaliły, iż jest to rząd chiński Popełnianie ludobójstwa w Xinjiangu ówczesny minister spraw zagranicznych Pompeo opisał jako „systematyczną próbę zniszczenia Ujgurów przez chińskie państwo partyjne”.
Po potwierdzeniu sekretarza stanu USA Antony Blinken tydzień później, powiedział to administracja Biden stanął przy odkryciach ludobójstwa.

Brytyjski minister spraw zagranicznych Raab odniósł się również do „haniebnego” traktowania krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, kryzysu w Birmie i sytuacji na Białorusi. Przedstawi kroki, które Wielka Brytania podjęła w celu rozwiązania tych problemów, takie jak sankcje, i zachęci innych do naśladowania.

READ  Aleś Bialacki: laureat Nagrody Nobla i działacz skazany na 10 lat więzienia
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *