Connect with us

Nauka

Wielka Brytania i Polska współpracują nad opracowaniem przyszłej wspólnej rakiety

Published

on

Wielka Brytania i Polska współpracują nad opracowaniem przyszłej wspólnej rakiety

To jest polecany artykuł z Premium News, z bezpłatnym dostępem w tym tygodniu.

5 lipca, po rozmowach w Lancaster House, ministrowie spraw zagranicznych i obrony Wielkiej Brytanii i Polski podpisali Partnerstwo Strategiczne 2030.

Umowa określa wspólne priorytety w szeregu kwestii dyplomatycznych, obronnych i innych oraz opiera się na traktacie brytyjsko-polskim o współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa z 2017 r.

Kluczem do partnerstwa jest budowanie najnowocześniejszych zdolności dla sił zbrojnych obu krajów.

W ostatnim czasie brytyjska i polska współpraca obronna zintensyfikowała się dzięki udanemu eksportowi projektu fregaty Typ 31 do polskiego programu Miecznik oraz współpracy w zakresie zdolności obrony powietrznej.

W kwietniu Wielka Brytania i Polska podpisały umowę eksportową o wartości 1,9 miliarda funtów (2,49 miliarda dolarów) na wyposażenie 22 polskich baterii obrony powietrznej w CAMM i wyrzutnie w ramach programu Pilica+.

Polska wyposaży również swoje fregaty Miecznik w CAMM, zgodnie z brytyjskimi planami wyposażenia fregat Typ 31 w pocisk.

MBDA i polski przemysł już z powodzeniem współpracowały przy dostarczaniu systemu Mała Narew do polskich służb.

W części dokumentu o partnerstwie strategicznym 2030, zatytułowanej „Współpraca w zakresie zdolności”, szczegółowo opisano plany współpracy między Wielką Brytanią a Polską w zakresie przyszłej rakiety.

W dokumencie czytamy: „Zaawansowana współpraca wspierająca poszczególne gałęzie przemysłu we wspólnym opracowywaniu przyszłego wspólnego pocisku rakietowego opartego na rodzinie wspólnych przeciwlotniczych modułowych pocisków rakietowych (CAMM)”.

Odpowiadając na umowę brytyjsko-polską, powiedział rzecznik MBDA Pasterz: „MBDA z zadowoleniem przyjmuje brytyjsko-polskie partnerstwo strategiczne 2030, w tym współpracę rządową w celu oceny wspólnego potencjału rozwojowego przyszłego wspólnego pocisku rakietowego opartego na rodzinie CAMM.

„Zarówno Wielka Brytania, jak i Polska polegają na CAMM, aby zapewnić najlepsze w swojej klasie zdolności obrony powietrznej dla ochrony lądu i morza.

„MBDA i polski przemysł z powodzeniem współpracowały już przy dostarczaniu systemu Mała Narew do polskiej służby, a współpraca ta będzie dalej pogłębiana poprzez zakontraktowane programy Pilica+ oraz nadchodzące programy Miecznik i Narew, wszystkie wykorzystujące rodzinę CAMM do obrony przeciwlotniczej”.

READ  ASAHI HAIKUIST NETWORK / David McMurray

MBDA ma obecnie kontrakt z polskim przemysłem na opracowanie pocisku przechwytującego dalekiego zasięgu z rodziny CAMM dla Miecznika i naziemnej obrony powietrznej.

Choć szczegóły na temat zakresu wspólnych prac nad rakietą są skąpe, slajd Miecznika pokazany na pokazie polskiej obrony przedstawiał tak zwaną rakietę „CAMM-MR” o zasięgu ponad 100 km.

To uczyniłoby go zdecydowanie najdłuższym wariantem pocisku CAMM, o większym zasięgu niż broń CAMM o rozszerzonym zasięgu (ER).

Rzecznik dodał: „Z niecierpliwością czekamy na wsparcie rządowej wspólnej oceny przyszłości wspólnej rakiety oraz potencjału harmonizacji zdolności i technologii między naszymi narodami”.

Komentując porozumienie, brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział: „Jako historyczni partnerzy obronni i sojusznicy NATO, Wielka Brytania stoi po stronie Polski w obronie wschodniej flanki NATO i wspiera Ukrainę przed agresją.

„Partnerstwo strategiczne 2030 wzmacnia nasze zaangażowanie w rozwijanie bliższych rozmieszczeń i ćwiczeń wojskowych oraz w realizację natychmiastowych i długoterminowych projektów w zakresie zdolności”.

Wielka Brytania rozmieściła CAMM w Polsce w ramach trwającej od zeszłego roku eksploatacji systemu Sky Sabre.

Sky Sabre składał się z pocisku – znanego armii brytyjskiej jako Land Ceptor, radarów Saab Giraffe i systemu Rafael C2. Rozwiązanie jest sprzedawane na całym świecie przez MBDA jako MEADS.

Polskie rozwiązania obrony powietrznej oparte na CAMM wykorzystują natywne radary i unikalne rozwiązanie C2, pokazując elastyczność rozwiązania CAMM.

Polsko-brytyjska współpraca rakietowa nie ogranicza się tylko do obrony przeciwlotniczej, Warszawa zakupiła też rakietę Brimstone dla swoich Ottokar-Brzoza niszczyciel czołgów program.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *