Connect with us

Gospodarka

Wiele osób na świecie uważa, że ​​następne pokolenie będzie w gorszej sytuacji finansowej

Published

on

Wiele osób na świecie uważa, że ​​następne pokolenie będzie w gorszej sytuacji finansowej
(Jaap Arriens / NurPhoto przez Getty Images)

Jak wynika z sondażu Pew Research Center przeprowadzonego na wiosnę, średnio 70% dorosłych w 19 krajach zapytanych o to, jak dzieci w ich kraju poradzą sobie finansowo, twierdzą, że będą w gorszej sytuacji niż ich rodzice.

Ta analiza Pew Research Center koncentruje się na finansowej przyszłości następnego pokolenia w 19 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. W przypadku danych spoza Stanów Zjednoczonych, ten post opiera się na reprezentatywnych w skali kraju badaniach 20 944 dorosłych przeprowadzonych od 14 lutego do 3 czerwca 2022 r. Wszystkie ankiety zostały przeprowadzone telefonicznie z dorosłymi w Kanadzie, Belgii, Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Holandii, Hiszpanii , Szwecja, Wielka Brytania, Japonia, Malezja, Singapur i Korea Południowa. Ankiety zostały przeprowadzone osobiście na Węgrzech, w Polsce i Izraelu oraz online w Australii.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadziliśmy ankietę wśród 3581 osób dorosłych w dniach 21-27 marca 2022 r. Każdy, kto wziął udział w ankiecie w USA, jest członkiem Amerykańskiego Panelu Trendów (ATP), internetowego panelu ankietowego rekrutowanego z losowej próby krajowych adresów zamieszkania. W ten sposób prawie wszyscy dorośli mają szansę na selekcję. Ankieta jest ważona tak, aby była reprezentatywna dla dorosłej populacji USA według płci, rasy, pochodzenia etnicznego, przynależności do partii politycznych, wykształcenia i innych kategorii.

Oto pytania użyte do tej analizy wraz z odpowiedziami. Więcej informacji na temat metod ankietowych poza USA można znaleźć w naszej bazie danych metod. Dla respondentów z USA przeczytaj więcej o metodzie ATP.

Wykres słupkowy pokazuje, że w większości ankietowanych miejsc większość pesymistycznie podchodzi do sytuacji finansowej swoich dzieci

Co najmniej trzy czwarte dorosłych w Japonii, Francji, Włoszech i Kanadzie twierdzi, że dzieci będą w gorszej sytuacji finansowej niż ich rodzice, podobnie jak większość w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Australii, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Grecji, Holandii i Stanach Zjednoczonych Stany Korea Południowa. Singapur to jedyny badany kraj, w którym większość dorosłych (56%) wierzy, że będzie tam następne pokolenie lepiej materialnie.

READ  Polska zabiega o izraelskie high-tech obietnicą unijnego rynku

W Izraelu, na Węgrzech i w Polsce – gdzie sondaże były przeprowadzane poprzez bezpośrednie wywiady – więcej niż jeden na dziesięciu dobrowolnie odpowiedział „taką samą”, co oznacza, że ​​uważają, że dzieci będą miały mniej więcej taką samą sytuację finansową jak ich rodzice. Mimo to Węgrzy są bardziej pesymistyczni niż optymistyczni co do finansowej przyszłości dzieci w ich kraju, podczas gdy Izraelczycy są bardziej optymistyczni, a Polacy są podzieleni niemal równo.

W dziewięciu badanych krajach odsetek osób twierdzących, że dzieci będą w gorszej sytuacji niż ich rodzice znacznie wzrósł od ostatniego pytania. Na przykład 42% respondentów w Polsce twierdzi, że najmłodsze pokolenie będzie w gorszej sytuacji finansowej – prawie dwukrotnie więcej niż w 2019 r. (23%).

Tabela pokazuje, że w wielu badanych krajach rośnie pesymizm dotyczący przyszłości dzieci

Odsetek osób, które pesymistycznie patrzą na finansową przyszłość swoich dzieci, wzrósł o 14 punktów procentowych w Australii, 12 punktów procentowych w Holandii i 11 punktów procentowych na Węgrzech od ostatniego zadania tego pytania w każdym z krajów. Mniejszy, ale wciąż znaczący wzrost tych poglądów miał miejsce w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Singapurze, Japonii i USA

W 11 krajach objętych badaniem w tym roku rekordowy lub prawie rekordowy odsetek dorosłych twierdzi, że dzieci będą w gorszej sytuacji finansowej niż ich rodzice. Na przykład w Korei Południowej od czasu zadania pierwszego pytania w 2013 r. odsetek dorosłych, którzy twierdzą, że dzieci będą w gorszej sytuacji niż ich rodzice, stale rośnie.

Z kolei w innych krajach odsetek dorosłych, którzy widzą gorszą finansową przyszłość dzieci, jest niższy niż w poprzednich latach. Na przykład we Francji 90% dorosłych powiedziało w 2013 r. – podczas kryzysu zadłużeniowego w strefie euro, który doprowadził do recesja francuska – że dzieci są w gorszej sytuacji finansowej niż ich rodzice.

Wykres pokazujący, że ludzie, którzy postrzegają gospodarkę negatywnie, częściej widzą gorszą finansową przyszłość dla następnego pokolenia

We wszystkich przebadanych 19 krajach osoby, które negatywnie oceniają obecną sytuację gospodarczą swojego kraju, są znacznie bardziej skłonne wierzyć, że dzieci w ich kraju będą w gorszej sytuacji w przyszłości. Na przykład w Polsce 63% osób negatywnie oceniających obecną sytuację gospodarczą kraju uważa, że ​​w przyszłości dzieci będą miały gorzej. Z drugiej strony, wśród dorosłych Polaków, którzy dobrze oceniają obecną sytuację gospodarczą w kraju, tylko 19% podziela tę ocenę. Nawet w Japonii, gdzie różnica jest najmniejsza z 19 krajów, różnica wynosi 17 punktów.

READ  Francja wezwała do odrzucenia sponsorowania prezydencji UE - EURACTIV.com

Ale nawet wśród tych, którzy pozytywnie oceniają obecną gospodarkę swojego kraju, wielu pesymistycznie ocenia perspektywy finansowe dla następnego pokolenia. W 10 krajach – Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Australii, Kanadzie, Francji, Belgii i Japonii – około połowa lub więcej dorosłych o pozytywnych poglądach ekonomicznych nadal spodziewa się, że dzieci będą w gorszej sytuacji niż ich rodzice.

Uwaga: Oto pytania użyte do tej analizy wraz z odpowiedziami. Więcej informacji na temat metod ankietowych poza USA można znaleźć w naszej bazie danych metod. Dla respondentów z USA przeczytaj więcej o metodzie ATP.

Laura Clancy jest pracownikiem naukowym specjalizującym się w globalnych badaniach postaw w Pew Research Center.

Bao Vu jest stażystą w Pew Research Center.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *