Gospodarka
Większość pracowników popiera przepisy dotyczące szczepień w miejscu pracy
- Według sondażu Światowego Forum Ekonomicznego i Ipsos, większość pracowników na całym świecie popiera przepisy dotyczące szczepień w miejscu pracy i jest chętna do szczepień, aby zachować pracę.
- Większość uważa, że ich koledzy również powinni zostać zmuszeni do zaszczepienia.
- Mniejszość próbowałaby ominąć zasady lub przestać, gdyby pojawiły się przepisy dotyczące szczepień.
Prawie 8 na 10 pracowników na całym świecie podjęłoby się szczepień, aby zachować pracę. według sondażu Ipsos dla Światowego Forum Ekonomicznego.
Badanie przeprowadzone wśród ponad 14 000 pracowników w 33 krajach wykazało, że 78% opowiada się za regulacjami dotyczącymi szczepień w miejscu pracy. Większość ludzi (68%) wybrałaby szczepienie, gdyby jako warunek pracy mieli wybór między szczepieniami a częstymi testami.
Tylko 12% respondentów na COVID i miejsce pracy stwierdziło, że woli pomysł regularnych testów.
Mniej więcej jeden na dziesięciu (9%) stwierdził, że znalazłby sposób na uniknięcie obu opcji i utrzymanie pracy, gdyby w jego miejscu pracy wprowadzono przepisy dotyczące testów lub szczepień. Tylko jedna osoba na 20 (5%) stwierdziła, że zrezygnowałaby w takich okolicznościach i znalazłaby inną pracę.
I odwrotnie, prawie dwie piąte (38%) stwierdziło, że czułyby się komfortowo pracując w środowisku bez wymagań dotyczących testów, maskowania lub szczepień. Kolejna jedna trzecia (31%) respondentów stwierdziła, że czuje się przez to niekomfortowo, ale nadal pójdzie do pracy, podczas gdy jedna czwarta stwierdziła, że pracuje zdalnie.
Więcej kobiet niż mężczyzn zdecydowanie sprzeciwiało się zniesieniu środków ostrożności w miejscu pracy, takich jak wymagania dotyczące szczepień. Jedna trzecia z nich powiedziała, że albo zrezygnowałaby z pracy, albo pracowałaby zdalnie, gdyby nie zastosowano środków ochronnych. Z takim stanowiskiem zgodziło się prawie dwie piąte (38%) przedsiębiorców i 36% kadry kierowniczej wyższego szczebla.
Perspektywy pandemii
Chociaż badanie przeprowadzono przed pojawieniem się wariantu Omicron, poglądy na temat tego, co może zakończyć pandemię, znacznie się różniły. Podczas gdy jedna piąta respondentów (20%) uważa, że szczepienie się skończyło, gdy zaszczepiono 75% populacji w ich kraju, 8% stwierdziło, że szczepienie już się skończyło.
Ponad jedna ósma (14%) respondentów stwierdziła, że nie wierzy, że pandemia kiedykolwiek się skończy, a 27% stwierdziło, że powrót do normy zajmie ponad rok. Jedna czwarta (25%) uważa, że stanie się to w ciągu najbliższego roku, jedna piąta w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, a 14% uważa, że prowadzi już normalne życie.
Pesymizm co do przyszłości z COVID-19 był stosunkowo równomiernie rozłożony wśród płci i grup wiekowych, niezależnie od dochodów czy poziomu wykształcenia. Spośród 33 ankietowanych krajów najbardziej negatywnie oceniają sytuację mieszkańcy Węgier i Rosji, natomiast najbardziej pozytywnie oceniają sytuację w Brazylii, Danii, Polsce, Szwecji i Arabii Saudyjskiej.
Przyszłość życia zawodowego
Pomimo ciągłych obaw o bezpieczeństwo COVID-19, liczba osób powracających do pracy po okresie prac domowych wzrosła o 5% na całym świecie między czerwcem a listopadem 2021 r., kiedy przeprowadzono badanie. Najwyższe stopy zwrotu odnotowano w Argentynie (plus 15%) i Chile (plus 13%).
ten Raport Światowego Forum Ekonomicznego „Przyszłość miejsc pracy 2020” Podkreślił, że cyfryzacja umożliwiłaby dwóm piątym (44%) globalnej siły roboczej stałą pracę zdalną w przyszłości, ale powiedział, że pracownicy będą potrzebować wsparcia w rozwiązywaniu „znaczących wyzwań związanych z dobrostanem” związanych z pracą zdalną.
Pandemia pokazała, że „nowy hybrydowy sposób pracy” – łączący pracę biurową i zdalną – jest możliwy w większym stopniu niż oczekiwano – dodaje raport. Pracodawcy pozostawali jednak sceptyczni, ponieważ tylko 15% uważało, że będzie to miało neutralny lub pozytywny wpływ na produktywność.
„Niezwykle ważne jest, aby być na bieżąco ze środkami bezpieczeństwa, o których wiemy, że mogą coś zmienić – szczepionkami, maseczkami, testami – gdy podejmujemy tę złożoną podróż przez pandemię” – powiedział Genya Daya, pełniący obowiązki szefa Health & Healthcare, Światowego Forum Ekonomicznego .
„Wiemy, że pracodawcy mają wiele nowych obowiązków w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników i po drodze liczymy na nich jako na zaufanych partnerów”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”