technologia
Więcej wsparcia USA dla polskiej elektrowni jądrowej
Amerykańska Agencja Handlu i Rozwoju (USTDA) ogłosiła 30 czerwca dotację dla Polskich Elektrowni Jadrowych (PEJ – Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z oo) na front-endowe studium inżynieryjno-projektowe, które ma zostać wykorzystane w rozwoju dwóch pierwszych w Polsce elektrowni jądrowych elektrownie Pomoże odejście od energetyki węglowej i zwiększenie wysiłków na rzecz zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego.
W ramach grantu badanie przeprowadzą Westinghouse Electric Company i Bechtel Power Corporation. Biuro do spraw europejskich i euroazjatyckich Departamentu Stanu USA oraz Departament Energii (DOE) wsparły fundusze na przyznanie stypendiów USTDA. Westinghouse i Bechtel zapewnią dodatkowe zasoby do ukończenia badania.
„Poparcie USTDA dla tego projektu odzwierciedla zbieg okoliczności wyjątkowych i niezwykłych okoliczności, w których przemysł i rząd Stanów Zjednoczonych spotkały się w krytycznym momencie dla rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej” – powiedział Enoh T Ebong, dyrektor wykonawczy USTDA. „Dzięki temu projektowi mamy okazję utorować drogę amerykańskiej technologii do zaspokojenia potrzeb Polski w zakresie cywilnej energii jądrowej”.
Badanie wesprze proces decyzyjny polskiego rządu w sprawie wykorzystania dwóch elektrowni jądrowych z trzema reaktorami każda. Razem sześć reaktorów dostarczy do Polski ponad 6 GWe do 2043 roku. Badanie dostarczy PEJ, polskiej spółce państwowej, której zadaniem jest inwestowanie w rozwój, budowę i eksploatację przyszłych polskich elektrowni jądrowych, plany dotyczące lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej; strategiczny plan licencjonowania; harmonogram projektu; oraz kosztorys budżetowy dostawy, budowy i uruchomienia pierwszej elektrowni.
Dotacja USTDA dla PEJ była możliwa dzięki wejściu w życie międzyrządowej umowy między USA a Polską o współpracy cywilnej w dziedzinie energetyki jądrowej.
Polski Sekretarz Stanu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski powiedział: „Cieszymy się, że nowa administracja USA poparła polski program cywilnej energetyki jądrowej, co zapewnia szersze ramy dla niniejszego opracowania i zaangażowania USTDA. Postrzegamy to w szerszym znaczeniu jako zobowiązanie do daleko idącej transformacji energetycznej Polski. Frontendowe studium inżynieryjno-projektowe, nad którym amerykańskie firmy mogą teraz rozpocząć prace, pomoże polskiemu rządowi podjąć ostateczną decyzję o strategicznym partnerstwie przy budowie polskich elektrowni jądrowych na rzecz systemu czystej energii.”
Westinghouse powiedział, że badanie front-end będzie oparte na technologii AP1000 i po roku zostanie poddane przeglądowi przez polski rząd, aby pomóc wybrać „najlepszego partnera” dla programu energetyki jądrowej.
Dyrektor generalny PEJ Robert Ostrowski powiedział: „Cieszymy się z zainteresowania wiodących amerykańskich i światowych firm energetyki jądrowej przeprowadzeniem tego ważnego badania i wyrażamy uznanie dla silnego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w finansowanie tego wysiłku. Z niecierpliwością czekamy na dalsze prace i nową dynamikę w dalszym rozwoju polskiego cywilnego programu jądrowego.”
„Współpraca ta nie tylko pokazuje głębokie więzi strategiczne między Stanami Zjednoczonymi a Polską, ale pojawia się w krytycznym momencie naszych wysiłków na rzecz walki ze zmianami klimatu” – powiedziała Ann Ganzer, wysoki rangą urzędnik w Departamencie Stanu USA ds. Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Nieproliferacji. „Wykorzystując czystą energię jądrową w obciążeniu podstawowym, Polska wniesie znaczący wkład w globalne wysiłki na rzecz redukcji emisji CO2”.
Polska zamierza zbudować 6000-9000 MWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o duże ciśnieniowe wodne reaktory jądrowe III i III+ generacji. Komercyjna eksploatacja pierwszego bloku reaktora jądrowego w projektowanej grupie sześciu zaplanowana jest na 2033 rok. Warszawskie plany energetyczne na 2040 r. zakładają zmniejszenie produkcji energii z węgla z około 80% obecnie do około 50% oraz zastąpienie wygasającej mocy bezemisyjnymi źródłami, takimi jak energia jądrowa i odnawialna.
Zdaniem Tomasza Nowackiego, szefa Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu Warszawy, celem Polski jest posiadanie strategicznego partnera do ambitnego programu jądrowego „na dziesięciolecia”, nie tylko w zakresie budowy, ale także eksploatacji i likwidacji. Jednak polski rząd zapowiedział, że nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie technologii, która zostanie wykorzystana w nowym projekcie budowlanym i rząd jest gotowy rozważyć inne oferty, które mogą pojawić się na jego drodze.
Kierownictwo Westinghouse podpisuje stypendium USTDA FEED w Polsce (fot. Westinghouse)
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”