Gospodarka
Wiceprezes Harris wspiera śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w sprawie rosyjskich działań
Autorzy: Aamer Madhani i Zeke Miller | Powiązana prasa
WARSZAWA, Polska – Wiceprezydent USA Kamala Harris z zadowoleniem przyjął w czwartek wezwania do międzynarodowego śledztwa w sprawie zbrodni wojennych przeciwko Rosji w związku z inwazją na Ukrainę, powołując się na „okrucieństwa” bombardowania cywilów, w tym szpitala położniczego.
Przemawiając u boku prezydenta RP Andrzeja Dudy na konferencji prasowej w Warszawie, gdzie demonstrowała poparcie USA dla sojuszników NATO na wschodniej flance, Harris wyraziła oburzenie z powodu środowego zbombardowania szpitala położniczego i miejscami ewakuacji zakrwawionych kobiet w ciąży oraz innych ataków na cywilów. Na krótko wstrzymała się od bezpośredniego oskarżania Rosji o popełnienie zbrodni wojennych.
„Zdecydowanie powinno być dochodzenie i wszyscy powinniśmy go obserwować” – powiedział Harris, zauważając, że Organizacja Narodów Zjednoczonych już rozpoczęła proces przeglądu zarzutów. „Nie mam wątpliwości, że oczy świata są zwrócone na tę wojnę i na to, co Rosja zrobiła w związku z tą agresją i tymi okrucieństwami”.
Wizyta Harrisa w Polsce nastąpiła w trakcie sporu między Warszawą a Waszyngtonem o polską propozycję wysłania sowieckich myśliwców do bazy USA i NATO w Niemczech, aby następnie mogły polecieć na Ukrainę. Polska z kolei otrzyma amerykańskie F-16.
Polska przedstawiła tę propozycję publicznie, bez uprzedniej konsultacji ze Stanami Zjednoczonymi. Gdy Harris przybył do Warszawy późną środą, Pentagon definitywnie odrzucił ten pomysł, twierdząc, że grozi to eskalacją wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Na czwartkowej konferencji prasowej zarówno Harris, jak i Duda próbowali odsunąć na bok różnice w kwestii myśliwców.
„Chcę być bardzo jasne, Stany Zjednoczone i Polska są zjednoczone w tym, co zrobiliśmy i są gotowe pomóc Ukrainie i narodowi Ukrainy, kropka” – powiedziała.
Ze swojej strony Duda unikał pytań, dlaczego Polska ogłosiła swoją propozycję bez uprzedniej konsultacji ze Stanami Zjednoczonymi. Podkreślił, że intencją jego rządu było pragnienie, by „natowskie jako całość podjęło wspólną decyzję” w tej sprawie.
„W skrócie, musimy być odpowiedzialnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego” – powiedział Duda.
Poparcie Harrisa dla śledztwa w sprawie zbrodni wojennych nastąpiło po tym, jak administracja Bidena ostrzegła w środę, że Rosja może próbować użyć broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie, ponieważ Biały Dom odrzucił rosyjskie twierdzenia o nielegalnym rozwoju broni chemicznej w kraju, do którego przeniknęła .
Biały Dom podniósł ten pomysł po tym, jak rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa – bez dowodów – oskarżyła Ukrainę o prowadzenie wspieranych przez USA laboratoriów broni chemicznej i biologicznej.
Prokurator w Międzynarodowym Trybunale Karnym ogłosił w zeszłym tygodniu, że wszczyna śledztwo, które może objąć wysokich urzędników oskarżonych o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości lub ludobójstwo w obliczu rosnącej liczby ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej i powszechnego niszczenia mienia podczas rosyjskiej inwazji. na Ukrainę.
Ale śledztwa w MTK trwają wiele lat i wydano stosunkowo niewiele wyroków skazujących. Międzynarodowy Trybunał Karny został powołany w 2002 roku, aby sądzić zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo. Później nastąpiła zbrodnia agresji, której na Ukrainie nie można prowadzić, ponieważ ani Rosja, ani Ukraina nie są członkami sądu.
Duda powiedział: „Jest dla nas oczywiste, że Rosjanie popełniają zbrodnie wojenne na Ukrainie”. Dodał, że jego zdaniem inwazja „nosi znamiona ludobójstwa – ma na celu eliminację i zniszczenie narodu”.
Harris pochwalił Polaków za hojność w przyjęciu prawie 1,5 miliona uchodźców od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym miesiącu.
„Obserwowałem lub czytałem pracę zwykłych ludzi robiących niezwykłe rzeczy i dlatego składam wam podziękowania narodu amerykańskiego” – powiedział Harris wcześniej podczas spotkania z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, kilka godzin po Izbie Reprezentantów USA. odbyło się duże zgromadzenie, które uchwaliło ustawę o wydatkach, która obejmuje 13,6 miliarda dolarów pomocy dla Ukrainy i jej europejskich sojuszników.
Ustawodawstwo przeznacza 6,8 miliarda dolarów na opiekę nad uchodźcami i inną pomoc ekonomiczną dla sojuszników.
Harris spotkał się również w czwartek z siedmioma uchodźcami, którzy uciekli z Ukrainy do Polski od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. Pochwaliła uchodźców za ich „odwagę” i powiedziała, że rozmowa pomoże w przekazaniu informacji o wysiłkach humanitarnych USA. W skład grupy weszli ukraiński rzecznik ds. niepełnosprawności, studentka marokańskiego uniwersytetu, zawodowy producent filmowy z Odessy, liderka i nauczycielka ze społeczności senegalskiej, aktywistka LGBTQIA+ z Kijowa oraz ukraińska ekspertka ds. energii i jej dorosła córka.
„Jesteśmy tutaj, aby was wspierać i nie jesteście sami” – powiedział Harris grupie. „I wiem, że w twoim doświadczeniu jest tak wiele, że czułeś się samotny. Nie jesteś sam. Oglądamy na całym świecie”.
Wiceprezydent spotka się także z premierem Kanady Justinem Trudeau w Warszawie. Kanadyjski przywódca był w ostatnich dniach w Europie, spotykając się z sojusznikami w sprawie Ukrainy.
Burzliwa wizyta Harrisa w Polsce i Rumunii została zakwalifikowana przez Biały Dom jako okazja dla wiceprezydenta do konsultacji z dwoma przywódcami ze wschodniej flanki NATO w sprawie narastającego kryzysu humanitarnego spowodowanego rosyjską inwazją na Ukrainę.
Już ponad 2 miliony uchodźców uciekło z Ukrainy – ponad połowa z nich do Polski – i oczekuje się, że w najbliższych dniach przybędzie więcej uchodźców.
Duda ostrzegł przed „katastrofą uchodźczą”, jeśli Polska nie otrzyma więcej pomocy dla uciekających przed konfliktem Ukraińców ze schronieniem i żywnością. Powiedział, że poprosił Harrisa, aby Stany Zjednoczone „przyspieszyły” proces dla tych ukraińskich uchodźców, którzy wyjechaliby do USA i potencjalnie mieli tam rodziny.
„Stany Zjednoczone są absolutnie gotowe zrobić wszystko, co w naszej mocy i musimy zrobić, aby wesprzeć Polskę, biorąc pod uwagę ciężar, jaki ponoszą” – powiedział Harris.
Harris pojedzie w piątek do Bukaresztu, gdzie spotka się z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.
Miller przyczynił się z Waszyngtonu. Associated Press writer Mike Corder z Hagi w Holandii przyczynił się do relacji.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”