Najważniejsze wiadomości
Wicepremier Polski zapowiada wsparcie dla organizacji Igrzysk Europejskich
Wicepremier Polski Piotr Gliński powiedział, że kraj jest przygotowany na wyzwanie, jakim jest organizacja trzeciej edycji Igrzysk Europejskich w 2023 roku.
Kraków-Małopolska został jednogłośnie wybrany na gospodarza wydarzenia przez Europejskie Komitety Olimpijskie (EOC) w 2019 roku.
Nie ogłoszono jeszcze żadnych oficjalnych ani wiążących umów o finansowanie, ale EOC jest przekonana, że Kraków wkrótce podpisze wiążący dokument miasta-gospodarza.
Według doniesień Kraków i polski rząd poczyniły postępy w finansowaniu sporów i inwestycji potrzebnych na igrzyska, co może utorować drogę do podpisania kontraktu.
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Gliński dał kolejny powód do optymizmu podczas spotkania z Hasanem Aratem, przewodniczącym Komisji Koordynacyjnej EOC Games.
W spotkaniu uczestniczyli Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz Wiceprezes Tomasz Poręba.
Gliński podobno podkreślił obowiązek Polski jako gospodarza trzeciej edycji igrzysk.
„Przyznanie roli gospodarza Igrzysk Europejskich miastu Krakowowi i województwu małopolskiemu oraz – czekamy na oficjalne potwierdzenie tej informacji – na Śląsku niewątpliwie przyczyni się do szerzenia pozytywnego wizerunku naszego kraju, nie tylko w Europie, ale także w regionie na całym świecie – powiedział Gliński.
„Jesteśmy gotowi na duże wyzwania organizacyjne i deklarujemy nasze zaangażowanie i wsparcie dla tego projektu.
„Pomimo trudnej pandemii w tym roku organizujemy cztery duże imprezy sportowe.
„Wspierają nas Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce w Toruniu i Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Śląska w 2021 roku.
„Te doświadczenia pokazują, że jesteśmy gotowi na duże wyzwania organizacyjne, w tym organizację zawodów lekkoatletycznych podczas III Igrzysk Europejskich”.
Śląsk ma również wspierać igrzyska.
Urzędnicy z regionu przeprowadzili w marcu rozmowy z EOC. Stadion Śląski, mogący pomieścić 55 000 widzów, miał gościć na igrzyskach zawody lekkoatletyczne, chociaż sport ten nie jest jeszcze w programie.
– Nasz ośrodek dokłada wszelkich starań, aby zapewnić jak najlepsze warunki przygotowawcze dla reprezentantów naszego kraju, którzy reprezentują nasz kraj na imprezach międzynarodowych – dodał Gliński.
„W 2023 roku skupimy się przede wszystkim na sportach, w których mistrzostwa Europy stają się mistrzostwami Europy i kwalifikują się”. [athletes] na igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku.
„Wiem, że obecnie jest sześć dyscyplin sportowych, które otrzymały status mistrzostw Europy i że kolejne kwalifikacje do igrzysk olimpijskich otrzymały klasyfikacje kwalifikacyjne do Paryża”.
Obecnie program sportowy obejmuje łucznictwo, badminton, koszykówkę 3×3, piłkę ręczną plażową, boks, kajakarstwo, kolarstwo, karate, pięciobój nowoczesny, muay thai, strzelectwo, wspinaczkę sportową, taekwondo i triathlon.
European Athletics prowadzi rozmowy z EOC na temat ewentualnego włączenia lekkoatletyki.
Lekkoatletyka na Igrzyskach Europejskich w Mińsku 2019 przybrała formę eksperymentalnego europejskiego formatu lekkoatletycznego znanego jako Dynamic New Athletics (DNA) i obejmowała 24 z 30 najlepszych drużyn na Drużynowych Mistrzostwach Europy 2017.
Na pierwszych Igrzyskach Europejskich w Baku w 2015 roku lekkoatletyka odbywała się w formie III Drużynowych Mistrzostw Europy.
Igrzyska Europejskie w Krakowie i Małopolsce odbędą się od 21 czerwca do 3 lipca 2023 roku.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.