technologia
Wiązanie kabli: „nowa przyszłość” fotowoltaiki w Polsce
Cable Pooling to dzielenie mocy przyłączeniowej do sieci w określonym punkcie przyłączenia do sieci przez dwa niezależne – w tym przypadku odnawialne – systemy wytwarzania energii.
Po zmianie prawa kilka systemów wytwarzania energii odnawialnej o napięciu przyłączeniowym większym niż 1 kV może współdzielić przyłącze do sieci. Obejmuje to zarówno rozbudowę istniejących obiektów, jak i projekty od podstaw.
Dotyczy to wszystkich odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki, magazynowania baterii i wiatru.
Anna Szczodra, partnerka i szefowa ds. energetyki w KPMG Law, wyjaśniła, że udostępnienie przyłącza do sieci spłaszcza profil produkcji energii w konkretnym punkcie przyłączenia, umożliwiając efektywniejsze wykorzystanie mocy przyłączeniowej i poprawiając bezpieczeństwo pracy sieci.
Aktualizacja ta – kontynuował Szczodra – eliminuje szereg uchybień regulacyjnych dotyczących współdzielonych przyłączy do sieci, takich jak uzyskanie koncesji na dystrybucję energii elektrycznej – za którą obowiązuje opłata – czy wystąpienie do Prezesa Urzędu o powołanie operatora sieci dystrybucyjnej (OSD). Urząd Regulacji Energetyki (URE).
Ponadto nowelizacja ustawy o OZE pozwala każdemu wytwórcy energii odnawialnej korzystającemu z połączenia zachować niezależne prawo dostępu do rynku, o ile pomiędzy zaangażowanymi wytwórcami zostanie wynegocjowana umowa o współpracy i zostaną uzyskane warunki przyłączenia od przyłączającego OSD lub OSP dla bezpieczeństwo techniczne i rozwiązania są uzgadniane.
Rozwiązanie problemu z siecią
Łączenie kabli było w tym roku gorącym tematem Wielkoskalowa energia słoneczna w Europie Środkowo-Wschodniej Na listopadowej konferencji nad nową zmianą dyskutowano w kilku komisjach, a polska energetyka wyraziła entuzjazm dla możliwości, jakie daje energia słoneczna.
„Moim zdaniem nowa przyszłość leży w wiązce kablowej w liniach bezpośrednich” – powiedział Zieniewicz podczas panelu dyskusyjnego „Szanse, trendy i wyzwania na polskim rynku PV” drugiego dnia konferencji.
Zieniewicz dodał, że prawdziwy rozwój energetyki słonecznej jest możliwy poprzez wiązanie kabli, ponieważ angażują się w to „duzi płatnicy”. Zieniewicz ma tutaj na myśli nie tylko odbiorców energii, ale także niektórych „czempionów” polskich prywatnych firm, którzy będą mogli negocjować realne kontrakty z większymi graczami, dzięki czemu aktywa zgromadzone w puli kablowej staną się bankowalne.
„Ponieważ w tej chwili” – kontynuował Zieniewicz – „[Poland] ma na rynku wiele projektów, ale z perspektywy rynkowej w kolejce po warunki przyłączenia do sieci mamy 40 GW mocy projektów, ale tylko połowa z nich otrzymała umowę na przyłączenie, a z doświadczenia wiemy tylko, że niewielka liczba z nich jest wreszcie podłączonych.
„Dlatego uważam, że kolokacja – szczególnie w przypadku fotowoltaiki i energii wiatrowej – jest być może czymś, czego powinniśmy się spodziewać”.
Ewelina Szulc, Dyrektor Zarządzająca Portfelem Polskim w DIF Capital Partners, podczas panelu „Ocena uzasadnień biznesowych dla kolokacji magazynów z energią słoneczną” omówiła kwestię opóźnień w kolejkach do przyłączenia do sieci z perspektywy private equity i powiedziała:
„Niestety, podobnie jak na wielu różnych rynkach w Europie, [Poland] boryka się z poważnym problemem wąskiego gardła. Możemy to obejść [work with operators that] Masz już aktywa operacyjne z umowami o przyłączenie i próbujesz zmodyfikować te umowy, aby dodać dodatkowy zasób.
„To wciąż nie jest coś, co w pełni przeniknęło na rynek. To coś, co rozpoczęło się w zeszłym roku, a w tym roku zyskało na sile dzięki wspólnemu łączeniu kabli”.
Szulc dodał, że początkowo wśród sponsorów i inwestorów panował duży entuzjazm wobec perspektywy zwiększania liczby umów tie-up i powiększania aktywów. Szulc zwrócił jednak uwagę, że należy przeprowadzić dyskusję z operatorami, ponieważ często nie są oni tak „elastyczni” jak zarządzający funduszami, np. B jako DIF, co oznacza, że aby rzeczywiście skorzystać ze zaktualizowanej zmiany, wymagana będzie „duża współpraca ze strony operatorów usług dystrybucyjnych (OSD)”.
Wiązanie kabli to ekscytujące nowe wejście na rynek dla deweloperów poszukujących w Polsce kolejnego projektu fotowoltaicznego. Polska podjęła znaczący krok w celu rozwiązania problemu opóźnień w przyłączaniu do sieci, ograniczenia ograniczeń w zakresie energii odnawialnej i ostatecznie wzmocnienia swojego sektora energii słonecznej.