Gospodarka
Wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej: aktualizacje na żywo
Rosyjska inwazja na Ukrainę skłoniła kraje zachodnie do wysyłania do Kijowa coraz większej listy broni do obrony: broni strzeleckiej, broni przeciwpancernej, artylerii, pocisków i czołgów.
Takie ekspansje – w szczególności zawarta w tym miesiącu umowa na dostawę dla Ukrainy czołgów produkcji niemieckiej i amerykańskiej – obiecywały sprzęt, który wcześniej wydawał się tabu.
A co z wezwaniami ukraińskich urzędników do najpotężniejszej broni ich sojuszników: wojskowych odrzutowców?
Andrij Jermak, starszy doradca Zełenskiego, zasugerował w poniedziałek, że Ukraina zaczęła naciskać na sojuszników z NATO w sprawie myśliwców. Porozmawiaj na Telegramie że Kijów otrzymał „pozytywne sygnały” z Polski w sprawie myśliwców F-16. Polska, wczesnym adwokatem Wysłanie niemieckich czołgów na Ukrainę podkreśliło, że koordynuje decyzje dotyczące broni z innymi członkami NATO.
A Wopke Hoekstra, minister spraw zagranicznych innego członka NATO, Holandii, powiedział niedawno holenderskim prawodawcom, że rząd byłby skłonny wysłać amerykańskie odrzutowce F-16, gdyby Stany Zjednoczone zatwierdziły transfer.
Jednak w poniedziałek, zapytany przez reportera, czy Stany Zjednoczone dostarczą myśliwce F-16, prezydent Biden powiedział, że nie. Biały Dom odmówił komentarza, czy pan Biden wyklucza użycie odrzutowców, czy tylko natychmiastową transmisję.
Inni przewodnicy byli bardziej bezpośredni. kanclerz Niemiec Olaf Scholz powtarzający się niedawno, że Berlin nie wyśle myśliwców na Ukrainę. „Bardzo wcześnie wyjaśniłem, że nie rozmawiamy tutaj o samolotach bojowych, i tutaj również to wyjaśniam” – powiedział w ogłoszeniu, że Niemcy wyślą czołgi na Ukrainę.
W poniedziałek brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace potwierdził pytania dotyczące samolotów w przemówieniu do parlamentarzystów.
„Odkąd rozpoczęliśmy walkę o sprowadzenie czołgów na Ukrainę, ludzie, co zrozumiałe, pytają, jaka będzie następna zdolność” – powiedział. „To, co wiemy o wszystkich tych wymaganiach, to to, że początkowa odpowiedź brzmi „nie”, ale ostateczna odpowiedź brzmi „tak”.
Wallace powiedział, że Wielka Brytania będzie monitorować postęp rozmów między zachodnimi sojusznikami, ale zaznaczył, że decyzje w sprawie pomocy wojskowej nie są „sprawą ad hoc”.
W zeszłym tygodniu stanowisko USA wydawało się elastyczne. Rzeczniczka Pentagonu, Sabrina Singh, powiedział wtedy że nie wierzy, by Stany Zjednoczone kiedykolwiek „nakreśliły granicę” w sprawie broni, którą chcą dostarczyć, i podkreśliła, że Stany Zjednoczone zapewniają Ukrainie znaczące zdolności obrony powietrznej.
Ale gdyby kraje zachodnie dostarczyły zaawansowane samoloty, szkolenie ukraińskich pilotów byłoby czynnikiem obciążającym, powiedziała, wymagając tego „Więcej ludzi schodzi z pola bitwy, aby nauczyć się zupełnie nowego systemu”.
Gdyby wysłano myśliwce, to nie tylko ukraińscy piloci musieliby zostać przeszkoleni. Logistyka wymagana do obsługi transzy samolotów nieznanych ukraińskim mechanikom przeszkolonym na sprzęcie z czasów sowieckich byłaby rozległa i czasochłonna.
Otwarte pozostaje pytanie, w jaki sposób takie samoloty będą wykorzystywane. Rozprzestrzenianie się pocisków ziemia-powietrze po obu stronach sprawiło, że walki powietrzne i naloty bombowe są rzadkością w porównaniu z wyczerpującymi starciami artyleryjskimi, które definiują wojnę.
Dostarczenie Stanom Zjednoczonym pocisków przeciwradarowych AGM-88 HARM, które dotarły latem, umożliwiło ukraińskim siłom powietrznym – składającym się głównie z radzieckich odrzutowców i helikopterów – rozmieszczenie uzbrojenia na tyle daleko od linii frontu, aby móc strzelać aby nie być narażonym na rosyjską obronę powietrzną.
Dostawa nowych odrzutowców „zmniejszyłaby niekorzystną sytuację Ukrainy w stosunku do rosyjskich sił powietrznych i ułatwiłaby rozmieszczanie zachodniej amunicji powietrznej, ale ogólnie jest to kwestia o niższym priorytecie” – powiedział Michael Kofman, dyrektor ds. Arlington, Wirginia
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”