Connect with us

Nauka

Wiadomości UE: Cztery narody łamią umowy, aby zbudować własną sieć energetyczną, aby zmiażdżyć imperium Putina | Nauka | Aktualności

Published

on

Wiadomości UE: Cztery narody łamią umowy, aby zbudować własną sieć energetyczną, aby zmiażdżyć imperium Putina |  Nauka |  Aktualności

Słowacja, Rumunia, Węgry i Polska zawarły historyczny zielony układ dla różnych operatorów systemów przesyłowych gazu (TSO), aby rozwinąć sieć wodorową w regionie i przyłączyć się do dekarbonizacji. Rumuński OSP Transgaz wpadł na pomysł i zwrócił się do Gaz-System z Polski, Eustream ze Słowacji i FGSZ z Węgier. Czterej OSP podpisali już protokół ustaleń i twierdzą, że chcą zaangażować również innych w regionie.

Umowa obejmie wymianę najlepszych praktyk w zakresie wodoru, produkcji, transportu CO2 i operacji dekarbonizacji.

W komunikacie prasowym Eustream czytamy: „Memorandum of Understanding zdecydowanie wspiera wszystkie inicjatywy, które promują rozwój łańcucha wartości wodoru w regionie środkowoeuropejskim i zwracają uwagę na specyfikę regionalną dla jednolitej ewolucji sieci wodorowej w regionie środkowoeuropejskim Unia Europejska”.

Wodór jest postrzegany jako ekologiczna technologia, która może być wykorzystywana jako alternatywa dla ropy i gazu w celu zapewnienia niskoemisyjnej energii.

Oczekuje się, że źródło energii odegra kluczową rolę we wspieraniu UE w redukcji emisji dwutlenku węgla o 55% do 2035 roku.

W ramach Strategii Wodorowej UE celem jest dekarbonizacja produkcji wodoru, tak aby jego wykorzystanie można było rozszerzyć w sektorach, w których może on zastąpić paliwa kopalne.

Definicja zielonego wodoru w Strategii Wodorowej UE wyjaśnia, że ​​jest to „wodór wytwarzany w wyniku elektrolizy wody (w elektrolizerze zasilanym energią elektryczną) oraz z energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych”.

Dodaje: „Emisje gazów cieplarnianych w całym cyklu życia z produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych są bliskie zeru”.

Te cztery kraje podejmują kroki w celu zintensyfikowania i rozpoczęcia wdrażania strategii w czasie, gdy blok wciąż dyskutuje nad wdrażaniem swoich zielonych planów.

Wynika to również z intensywnej kontroli nad dalszym przekazywaniem miliardów Putinowi w ropę i gaz, pomimo reklamowania planu zmniejszenia tego importu o dwie trzecie do końca roku.

UE importowała oszałamiające 48,5 miliarda euro (38 miliardów funtów) ropy naftowej w 2021 roku i 22,5 miliarda euro (19 miliardów funtów) ropy naftowej innej niż ropa.

READ  Booster rakietowy SpaceX kieruje się na zachód, aby po raz pierwszy od ponad roku wystrzelić w Kalifornii

CZYTAJ WIĘCEJ: Bułgaria i Grecja łamią szeregi UE nowym planem jądrowym

Dostarczyła także 16,3 mld euro (13,5 mld funtów) gazu do Rosji w 2021 r., w zależności od paliw kopalnych dla 45% jej całkowitych dostaw.

Ale REPowerEU, nowa strategia energetyczna bloku opublikowana w zeszłym miesiącu, wyjaśnia, w jaki sposób może zmniejszyć zależność od Putina poprzez dywersyfikację źródeł energii, w tym zwiększenie mocy odnawialnych za pomocą technologii takich jak wodór.

Mimo to blok nie wprowadził jeszcze natychmiastowego zakazu rosyjskiej ropy i gazu, nawet na żądanie Parlamentu Europejskiego.

Oczekiwano, że UE będzie bardziej surowa wobec Putina w piątej rundzie sankcji po rzekomych zbrodniach wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie w Buczy.

Blokowi udało się jednak zebrać tylko tyle odwagi, by zakazać węgla, najtańszego z węglowodorów Putina, który w zeszłym roku kosztował UE 5 miliardów euro.

NIE PRZEGAP
Japonia zdecydowała, że ​​dołączy do AUKUS w sprawie naddźwiękowego porozumienia w sprawie rakiet, aby terroryzować Putina [REVEAL]
Putin przysięga używać „broni o bezprecedensowych cechach” [REPORT]
Japonia upokarza UE planem zerwania więzi z Rosją [INSIGHT]

Polska, jeden z krajów objętych nową umową wodorową, jest coraz bardziej sfrustrowana Niemcami, które utrudniają ostrą reakcję na Putina.

Niemiecki minister finansów Christian Lindner odrzucił embargo na gaz UE na początku tego miesiąca.

Lindner powiedział w Brukseli: „Oczywiste jest, że musimy jak najszybciej zakończyć wszelkie więzi gospodarcze z Rosją.

„Powinniśmy zaplanować surowe sankcje, ale gazu nie da się zastąpić w krótkim okresie. Wyrządzilibyśmy więcej szkód sobie niż im”.

Natomiast Polska wyszła z najbardziej „radykalnym” planem zakazu wszelkiego importu paliw kopalnych z Rosji.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił konieczność odejścia od „rosyjskich węglowodorów – rosyjskiej ropy, rosyjskiego gazu i rosyjskiego węgla” i nazwał Niemcy „główną przeszkodą dla sankcji”.

READ  Duże inwestycje w branży zaawansowanych technologii w NRD | Biznes | Wiadomości z ekonomii i finansów z niemieckiej perspektywy | DW

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *