Świat
Wiadomości o wojnie Ukraina-Rosja: Aktualizacje na żywo
BRUKSELA – Seria wybuchów w poniedziałek i wtorek wstrząsnęła Naddniestrzem, małym separatystycznym regionem w Mołdawii i graniczącym z Ukrainą, podsycając obawy, że wojna obok może rozlać się na sąsiednie kraje i przerodzić się w większy konflikt.
We wtorek nie było jasne, kto stał za atakami w Naddniestrzu, samozwańczej republice sojuszniczej z Rosją i silnie zależnej od Rosji. Tamtejsze władze obwiniały Ukrainę, a Ukraina oskarżyła Rosję o zorganizowanie wybuchów jako pretekstu do dalszej agresji.
Ukraińskie wojsko poinformowało we wtorek, że rosyjskie wojska stacjonujące w Naddniestrzu zostały postawione w stan pogotowia. Niektórzy Ukraińcy wyrażają obawy, że skoro Rosja najeżdża już ich kraj od wschodu, południa i północy, mogą dodać nowy front z Naddniestrza, który będzie atakował również z zachodu.
Mołdawia, była republika radziecka, powiedziała, że wybuchy są nadal badane, chociaż urzędnik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych powiedział, że niektóre wczesne dowody wskazywały na zaangażowanie Rosji.
Kiedy Związek Sowiecki rozwiązał się na początku lat 90., ciężko uzbrojeni separatyści w Naddniestrzu, które ma sporą mniejszość rosyjskojęzyczną, walczyli o oderwanie się od Mołdawii. Dzięki rosyjskiemu wsparciu skutecznie uzyskali niepodległość, ale Naddniestrze nie jest oficjalnie uznawane na arenie międzynarodowej.
Co najmniej 12 000 rosyjskich żołnierzy stacjonuje w Naddniestrzu, które znajdowało się w promieniu 40 km od Odessy, głównego portu Ukrainy i trzeciego co do wielkości miasta. Odessa może być kluczowym celem w opóźnionym dążeniu Moskwy do podboju ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego.
Rosyjski generał powiedział w zeszłym tygodniu, że Rosja zamierza przejąć kontrolę nad pasem ziemi rozciągającym się nie tylko do Krymu, półwyspu, który wyrwała Ukrainie w 2014 roku, ale także do Naddniestrza. Nie było jednak jasne, czy jego oświadczenie odzwierciedla politykę Kremla.
Ataki w Naddniestrzu zostały przeprowadzone podczas święta państwowego na puste lub nieużywane budynki i nie było ofiar, powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Mołdawii Sergiu Diaconu. Powiedział, że wybuchy wydawały się być próbą destabilizacji kraju i mogły być wykorzystane jako pretekst do rosyjskiej odpowiedzi wojskowej, a nie poważna próba spowodowania szkód.
Ponadto pan Diaconu powiedział, że użyte pociski zostały wyprodukowane przez Rosję i są używane tylko przez armie Rosji, Naddniestrza i Gabonu. O napastnikach powiedział: „Nie sądzę, żeby to byli Gabończycy”.
Mimo to władze mołdawskie nie oskarżyły Moskwy o to, że stoi za wybuchami. Prezydent kraju Maia Sandu nie wspomniała o Rosji zapytana o ataki we wtorek, mówiąc jedynie, że w regionach istnieją „napięcia między różnymi siłami zainteresowanymi destabilizacją sytuacji”.
Władze lokalne w Naddniestrzu poinformowały, że doszło do trzech oddzielnych wybuchów. Jeden wymierzony w budynek agencji ochrony w stolicy, Tyraspolu. Pozostałe wybuchy uderzyły w lokalne lotnisko i radiostację we wsi Majak.
Wadim Krasnoselski, przewodniczący separatystycznego rządu Naddniestrza, nazwał wybuchy „atakami terrorystycznymi” i obwinił Ukrainę. „Ślady tych ataków prowadzą na Ukrainę” – powiedział w oświadczeniu, nie podając szczegółów. „Zakładam, że ci, którzy zorganizowali ten atak, mają na celu wciągnięcie Naddniestrza do konfliktu”.
Ze swojej strony ukraińscy urzędnicy szybko wskazali palcem na Rosję. Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że jego służby wywiadowcze wskazały, że wybuchy były „planowaną prowokacją” Rosji, mającą na celu podsycenie „nastrojów antyukraińskich”.
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Andriej Rudenko powiedział we wtorek, że „stoją za tym siły, które nie są zainteresowane stabilnością w regionie i chcą stworzyć kolejne siedlisko napięć”. Nie powiedział, kim były te siły.
Naddniestrze, z mieszaną populacją mówiącą po rumuńsku, rosyjsku i ukraińsku, od ponad trzech dekad stanowi problem dla mołdawskiego rządu, odkąd mieszkający tam emerytowani sowieccy oficerowie wojskowi kierowali rebelią.
„Naddniestrze zostało sztucznie stworzone, aby utrzymywać Mołdawię w ciągłym zagrożeniu” – powiedział Alexandru Flenchea, były wicepremier Mołdawii.
Od wybuchu wojny na Ukrainie władze Mołdawii coraz bardziej obawiają się, że Rosja może aktywować swoje wojska stacjonujące w Naddniestrzu do ataku na Ukrainę lub do Mołdawii, która nie jest członkiem NATO ani Unii Europejskiej, i ograniczyła wojsko.
Flenchea powiedział, że ludzie rządzący Naddniestrzem mogą nie być zainteresowani wojną, ponieważ zakłóciłaby jeden z regionów ważna działalność gospodarcza, przemyt.
Iulian Groza, szef Instytutu Polityki Europejskiej i Reform, organu badawczego w stolicy Mołdawii Kiszyniowie, powiedział, że rosyjska inwazja na Mołdawię nie wydaje się nieuchronna. Jak powiedział Groza, krótkoterminowym celem Rosjan jest destabilizacja regionu i osłabienie proeuropejskiego rządu Mołdawii.
Czy groźba inwazji jest realna, czy nie, Mołdawianie są zaniepokojeni. Wiele osób zareagowało na wiadomość o wybuchach w Naddniestrzu w podobny sposób do wybuchu inwazji na Ukrainę – obawiając się najgorszego.
„Ludzie znów panikują” – powiedziała Carmina Vicol, szefowa Amerykańskiej Izby Handlowej w Kiszyniowie. „W najgorszym przypadku wojna zaczyna się tutaj i wszystko psuje”.
Iwan Nechepurenko wniósł wkład z Tbilisi w Gruzji.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”