Świat
Wiadomość od premiera Bangladeszu, Szejka Hasiny, do Indii: „Kiedy straciliśmy rodzinę…” | Wiadomości ze świata
Premier Bangladeszu Szejk Hasina podziękował w niedzielę Indiom za wsparcie Indii w wojnie wyzwoleńczej przeciwko Pakistanowi w 1971 r. i za zapewnienie „ochrony” jego rodzinie w 1975 r., kiedy wielu członków jego rodziny zginęło w 1975 r.
Przesłanie szejka Hasiny do Indii następuje w chwili, gdy mieszkańcy Bangladeszu rozpoczynają głosowanie w wyborach powszechnych, a oczekuje się, że premier wygra czwartą kadencję z rzędu po tym, jak główna partia opozycji odmówiła udziału w wyborach, rodząc wątpliwości co do legalności podwyżek wyborczych.
„Nie ma za co. Jesteśmy bardzo szczęśliwi… Indie są naszym przyjacielem godnym zaufania. Podczas wojny wyzwoleńczej w 1971 roku nas wspierali… Po 1975 roku, kiedy straciliśmy całą rodzinę… zapewnili nam ochronę. Dlatego życzę Hindusom wszystkiego najlepszego” – powiedziała Hasina reporterom. Aktualne informacje na temat wyborów powszechnych w Bangladeszu
Wojna między Indiami a Pakistanem rozpoczęła się na tle napięć między Pakistanem (wówczas znanym również jako Pakistan Zachodni) a Pakistanem Wschodnim z większością bengalską, który znajdował się wówczas bliżej Indii. 25 marca 1971 r. armia pakistańska dowodzona przez generała porucznika Tikkę Khana, który później został pierwszym pakistańskim COAS, rozpoczęła operację Searchlight mającą na celu stłumienie powstania we wschodnim Pakistanie. Według doniesień operacja ta doprowadziła do masowych naruszeń praw człowieka przez armię pakistańską.
Podczas gdy Indyjskie Siły Powietrzne (IAF) odpowiedziały początkowymi atakami odwetowymi tej samej nocy, premier Indira Gandhi zarządziła inwazję na Pakistan na „pełną skalę”. To oficjalnie zapoczątkowało wojnę indyjsko-pakistańską w 1971 r. Wojna zakończyła się w niecałe dwa tygodnie 16 grudnia 1971 r., kiedy szef Dowództwa Wschodniego Armii Indyjskiej, generał broni J.S. Aurora, został mianowany szefem Wschodnie Dowództwo Armii Pakistańskiej, generał broni AAK Niazi, podpisuje dokument kapitulacji. Pakistan Wschodni stał się Bangladeszem, a przywódca Ligi Awami, szejk Mujibur Rahman, został jej pierwszym prezydentem w styczniu 1972 r., a drugim premierem w 1974 r. Mujib, zamordowany w 1975 r., jest ojcem szejka Hasiny.
Wybory w Bangladeszu
Lokale wyborcze w Bangladeszu otwarto o 8:00 czasu lokalnego po miesięcznej kampanii charakteryzującej się codziennymi protestami ulicznymi, uwięzieniem laureata Pokojowej Nagrody Nobla Muhammada Yunusa i wirusowymi filmami przedstawiającymi przywódców partii rządzącej nawołujących wyborców do oddania głosu pod groźbą utraty świadczeń państwowych.
Ponieważ większość rywali Hasiny przebywa w więzieniach, należy spodziewać się spadku frekwencji wyborczej, nie będzie to jednak miało wpływu na reelekcję 76-letniego polityka. Hasina przewodziła jednej z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie, wyciągając miliony ludzi z ubóstwa w ramach swojego programu rozwoju – osiągnięcia, które często są przyćmione przez jej przyjęcie autorytaryzmu.
Bojkot
Urzędnicy wyborczy rozpoczną liczenie głosów po zamknięciu lokali wyborczych o godzinie 16:00. Wyniki spodziewane są późną niedzielą lub wczesnym poniedziałkiem. Około 120 milionów ludzi jest uprawnionych do głosowania na 300 z 350 mandatów w parlamencie.
W ostatnich tygodniach prominentni przywódcy partii Liga Awami Hasiny byli pokazywani w klipach wideo w mediach społecznościowych, w których informowali wyborców, że ryzykują utratę świadczeń, jeśli nie wezmą udziału w wyborach. Komisja wyborcza wysłała zawiadomienie do co najmniej jednego z polityków.
Główna Partia Nacjonalistyczna Bangladeszu zbojkotowała ogólnokrajowe głosowanie w odpowiedzi na odmowę Hasiny ustąpienia i zezwolenia na przejęcie władzy przez rząd tymczasowy. Spór doprowadził do walk ulicznych pomiędzy grupą opozycyjną, siłami bezpieczeństwa i zwolennikami Ligi Awami.
(Przy udziale agencji)
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”