Sport
WHO uruchomiła nowy projekt na rzecz ukraińskich dzieci w Polsce
Ukraińskie dzieci, które niedawno przeprowadziły się do Polski, odkrywają, jak aktywność fizyczna z innymi może pomóc im pokonać bariery językowe i nawiązać nowe przyjaźnie. Taka jest idea nowego projektu „Bądź aktywny, bądź zdrowy!” dla ukraińskich dzieci w wieku szkolnym, zainicjowanego przez Biuro Regionalne WHO na Europę we współpracy z polskim Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Instytutem Sportu – Narodowym Centrum Badań został wezwany.
W ramach projektu stworzono cykl wydarzeń mających na celu poprawę dobrostanu dzieci, które przeprowadziły się do Polski oraz zainspirowanie ich i ich rodzin do nawiązania nowych kontaktów społecznych w nowym kraju.
Ochrona zdrowia ukraińskich rodzin
W krajach Europejskiego Regionu WHO choroby niezakaźne (NCD) są przyczyną 90% przedwczesnych zgonów.
„Kryzys na Ukrainie zmusił tysiące rodzin do opuszczenia kraju w poszukiwaniu nowego życia. Wiele z nich pozostaje bezbronnych i potrzebuje lepszej ochrony. „Zwiększenie aktywności fizycznej to jeden z najskuteczniejszych sposobów promowania zdrowego stylu życia i dobrego samopoczucia” – stwierdziła dr. Kremla Wickramasinghe, tymczasowego szefa Europejskiego Biura WHO ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób Niezakaźnych, które jest jednym ze współorganizatorów projektu.
Aktywne gry przed świętami
Sport i aktywność fizyczna to nasz wspólny język – pod taką dewizą działa Szkolny Klub Sportowy, polska organizacja koordynująca cykl wydarzeń dla dzieci. Celem jest pokazanie, że aktywność fizyczna, sporty prozdrowotne i wspólna zabawa mogą zmniejszyć różnice kulturowe i przełamać bariery językowe. Ponadto ćwiczenia mogą pomóc dzieciom poczuć się lepiej fizycznie i psychicznie, zwiększając poczucie spokoju, zmniejszając niepokój i dając im wytchnienie od stresu związanego z kryzysem na Ukrainie.
Przed Świętami Bożego Narodzenia klub zorganizował dziesięć imprez sportowo-edukacyjnych dla dzieci i nauczycieli. Oprócz udziału w aktywnych zabawach i zawodach sportowych, uczestnicy wzięli udział w warsztatach edukacyjnych na temat dobrostanu psychicznego i zdrowego stylu życia. Oprócz dzieci w zajęciach wzięli udział znani sportowcy, w tym medalista polskich igrzysk olimpijskich.
„Aktywność fizyczna i sport prozdrowotny sprawiają radość ludziom z każdego kraju i każdego środowiska społecznego. Dzięki aktywnym zabawom dzieci z Ukrainy i Polski mogą wspólnie poczuć tę radość – i zaprzyjaźnić się – zauważył dr hab. Paloma Cuchí, przedstawicielka WHO w Polsce.
„Ćwiczenia pomagają przywrócić poczucie normalności i wzmacniają zdrowie psychiczne. Aktywność fizyczna i sport mogą pomóc młodym ludziom radzić sobie w sytuacjach kryzysowych i rozwijać się, a takie projekty dają mi nadzieję na lepszą przyszłość dla nas wszystkich” – dodała.
Aktywność fizyczna dla zdrowia
WHO zaleca, aby dzieci w wieku szkolnym spędzały co najmniej 60 minut na jakiejkolwiek aktywności fizycznej lub zabawie o dowolnej intensywności – od gry w piłkę nożną w ogrodzie po taniec. Lepsza jest jakakolwiek aktywność fizyczna niż żadna, a im więcej, tym lepiej.
Idea wykorzystania aktywności fizycznej dla poprawy zdrowia opiera się na Europejskim Programie Prac WHO na lata 2020-2025, który promuje wizję zbiorowego działania na rzecz poprawy zdrowia we wszystkich krajach Regionu.
*Ten artykuł został zmieniony 23 grudnia 2022 r., aby podkreślić aktualne zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej dzieci w wieku szkolnym wynoszącej średnio 60 minut dziennie umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej, głównie aerobowej, przez cały tydzień.
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”