- WHO wzywa kraje do udostępniania danych dotyczących COVID
- Wariant EG.5 ma zwiększoną przenośność
- Jednak nie oczekuje się, aby EG.5 stwarzał jakiekolwiek poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego
Świat
WHO klasyfikuje EG.5 jako „interesujący wariant” COVID-19
(Reuters) – W środę Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała szczep koronawirusa EG.5 krążący w USA i Chinach jako „interesujący wariant”, ale stwierdziła, że nie wydaje się on stanowić większego zagrożenia dla zdrowia publicznego niż inne warianty.
Szybko rozprzestrzeniający się wariant, który jest najbardziej rozpowszechniony w Stanach Zjednoczonych z szacunkową liczbą ponad 17% przypadków, jest odpowiedzialny za gwałtowny wzrost wirusa w całym kraju i został również wykryty w Chinach, Korei Południowej, Japonii i Kanadzie , wśród innych krajów.
„Ogólnie rzecz biorąc, dostępne dowody nie sugerują, że EG.5 stwarza dodatkowe zagrożenie dla zdrowia publicznego w porównaniu z innymi krążącymi obecnie liniami omikronowymi” – stwierdziła WHO w ocenie ryzyka.
Stwierdzono, że wymagana jest bardziej kompleksowa ocena ryzyka stwarzanego przez EG.5.
COVID-19 zabił ponad 6,9 miliona ludzi na całym świecie, a od czasu pojawienia się wirusa potwierdzono ponad 768 milionów przypadków. WHO ogłosiła wybuch pandemii w marcu 2020 r., a w maju tego roku zakończyła globalny stan zagrożenia COVID-19.
Maria Van Kerkhove, kierownik techniczny WHO ds. COVID-19, powiedziała, że EG.5 ma zwiększoną zdolność przenoszenia, ale nie jest bardziej dotkliwy niż inne warianty Omicron.
„Nie widzimy zmian w powadze EG.5 w porównaniu z innymi podliniami Omicron, które są w obiegu od końca 2021 r.” – powiedziała.
Dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził ubolewanie, że wiele krajów nie przekazuje WHO danych dotyczących COVID-19.
Powiedział, że tylko 11% zgłosiło hospitalizacje i przyjęcia na OIOM związane z wirusem.
W odpowiedzi WHO wydała zestaw stałych zaleceń dotyczących COVID, wzywając kraje do dalszego zgłaszania danych dotyczących COVID, w szczególności danych dotyczących śmiertelności i zachorowalności, oraz do dalszego zapewniania szczepień.
Van Kerkhove powiedział, że brak danych z wielu krajów utrudnia wysiłki w walce z wirusem.
„Około rok temu byliśmy w znacznie lepszej pozycji, aby przewidywać, działać lub być bardziej zwinnymi” – powiedziała. „A teraz opóźnienie w naszej zdolności do tego rośnie. A nasza zdolność do tego maleje”.
Sprawozdania Leroya Leo z Bengaluru i Gabrielle Tétrault-Farber z Genewy; Pod redakcją Toby’ego Chopry i Angusa MacSwana
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”
Continue Reading