Najważniejsze wiadomości
Weteran Tusk wraca do walki o europejską przyszłość Polski
Donald Tusk powrócił do polskiej polityki, by walczyć z emigracją kraju do Skraj Unii Europejskiej.
Były Prezydent Rada Europejska została w sobotę mianowana szefem największego ugrupowania opozycyjnego w jego kraju, Platformy Obywatelskiej, co dało mu awans na dwie kadencje jako premier i na najwyższy szczebel polityczny na kontynencie.
Decyzja ta stawia Tuska na kursie kolizyjnym z Jarosławem Kaczyńskim, który został ponownie wybrany na przewodniczącego rządzących nacjonalistów. Od 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość przekształca Polskę w zbójeckie państwo UE, wielokrotnie oskarżane o podważanie standardów demokratycznych.
Trwający prawie dwie dekady pojedynek arcywrogów ma zadecydować o tym, czy największy wschodni członek UE – liczący 36 milionów ludzi i dysponujący gospodarką 594 miliardów dolarów – powróci do głównego nurtu bloku. Według krytyków PiS towarzyszył premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi w jego drodze do autorytaryzmu.
„Wróciłem, aby zakończyć ten koszmar” i „przywrócić wiarę w zwycięstwo” – powiedział Tusk na konferencji partyjnej w Warszawie.
Po siedmiu latach spędzonych w Brukseli Tusk wraca do polityki wewnętrznej, gdzie obecnie kieruje Europejską Partią Ludową, w skład której wchodzi także grupa parlamentarna kanclerz Angeli Merkel. Ten ruch przychodzi wraz z przejęciem władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, które wygląda na podatne na zranienie Polską koalicję rządzącą rozdzierają konflikty i uciekinierzy, którzy zżerali większość parlamentarną.
„Bitwa Titanica”
64-letni Tusk, polityk musi pozyskać opinię publiczną i potencjalnych sojuszników, co może okazać się trudne, gdyż wielu Polaków pamięta jego wyjście na scenę europejską po latach nieudolnych reform, niepopularnej decyzji o podniesieniu wieku emerytalnego i aferze taśmowej, w której niektórzy z czołowych polityków jego partii byli zaangażowani.
Przecieki zdominowały nagłówki gazet, przedstawiając jego sojuszników jako pozbawionych kontaktu ze zwykłymi ludźmi i pomagając utorować drogę do pokonania przez Platformę Obywatelską Prawa i Sprawiedliwości w wyborach w 2015 roku. Ostatni sondaż pokazał, że 60% Polaków nie chce powrotu Tuska. W międzyczasie nowe pokolenie liderów opozycji, w tym coraz bardziej popularna partia upstart z byłej partii Mam Talent! Gospodarz Szymon Holownia, pozostaje sceptyczny.
72-latek powiedział, że Kaczyński mocno trzyma się swojej partii pomimo ostatnich niepowodzeń i został ponownie wybrany na lidera grupy na ostatnią kadencję. W poprzednich pojedynkach łeb w łeb Platforma Obywatelska Tuska wielokrotnie pokonywała PiS.
„Myślę, że byłoby dobrze dla kraju, gdyby ktoś, kto siedem razy wygrał z Kaczyńskim, jest teraz gotów opuścić stanowisko w Brukseli, by stoczyć gigantyczną walkę o demokratyczną i europejską Polskę” – powiedział sojusznik Tuska i były minister spraw zagranicznych Radosław. Sikorskiego.
Hojne materiały informacyjne
Choć PiS zyskał popularność dzięki hojnym datkom finansowym dla rodzin i apelowi do patriotyzmu, kluczowym tematem dla Platformy Obywatelskiej jest miejsce tego kraju w Europie.
Polska była wielokrotnie oskarżana o rzekome próby podważania niezawisłości sądownictwa i prawdopodobnie stanie się celem kolejnego procesu sądowego o próby ograniczenia praw osób LGBTQ.
Jedyną realną opcją odzyskania władzy przez prounijną opozycję wydaje się poparcie wspólnych kandydatów w wyborach, ponieważ prawo i sprawiedliwość pozostają na swoim miejscu Popularny. Kolejne wybory parlamentarne odbędą się pod koniec 2023 roku.
Tusk chce to przekazać, ale jego rywalizacja z Kaczyńskim nie zdołała pozyskać wyborców, którzy są stopniowo zdominowani przez młodszych wyborców – mówi Renata Mieńkowska-Norkiene, politolog z UW.
„Wszystko się zmieniło odkąd opuścił polską politykę” – powiedziała. „Niemniej, co na pierwszy rzut oka wydaje się niemożliwe, może być konieczne, aby Polska pozostała w Unii Europejskiej”.
(Aktualizacje dotyczące reelekcji Kaczyńskiego z trzeciego akapitu.)
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.