Connect with us

technologia

Westinghouse podpisuje umowy na dostawy technologii nuklearnej do Polski

Published

on

Westinghouse podpisuje umowy na dostawy technologii nuklearnej do Polski

Amerykańska firma Westinghouse podpisała umowy z dziesięcioma polskimi firmami o współpracy w zakresie dostaw produktów i technologii nuklearnych, obejmujących możliwą budowę sześciu reaktorów AP1000.

Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Poland, powiedział, że amerykańska firma jest „gotowa wspierać Polskę w osiąganiu celów polityki energetycznej”, w miarę jak uzależniony od węgla kraj poszukuje niskoemisyjnych źródeł energii.

Powiedział, że Westinghouse, bazując na swoim światowym doświadczeniu w inwestycjach nuklearnych, zapewni Polsce „najlepszą technologię” dla jej wysiłków na rzecz „przeciwdziałania zmianom klimatycznym” i „zaspokajania potrzeb energetycznych polskiej gospodarki”.

Wśród dziesięciu firm, z którymi Westinghouse podpisał listy intencyjne, znajdują się Rafako, ZKS Ferrum, KB Pomorze, Mostostal Kraków, OMIS, GP Baltic, Polimex Mostostal SA, Fogo, Grupa Zarmen i Grupa Protea. Każdy z nich specjalizuje się w sektorach energii i metali, budownictwa, żeglugi i zarządzania projektami inwestycyjnymi w energetyce.

Westinghouse powiedział, że podpisane w piątek umowy obejmują także inne potencjalne projekty w Europie Środkowo-Wschodniej dotyczące reaktorów wodnych ciśnieniowych AP1000. Na początku ubiegłego tygodnia spółka podpisała listy intencyjne z siedmioma spółkami w Czechach.

Polski rząd szuka sposobów na odejście kraju od węgla, który obecnie odpowiada za około 70% produkcji energii elektrycznej, co stanowi najwyższy udział w UE. Obecne plany sugerują, że udział ten spadnie poniżej 60% do 2030 r., a być może nawet do 11% do 2040 r.

Polska stawia na energię jądrową, aby zmniejszyć swoją zależność od węgla

Oficjalny program nuklearny polskiego rządu przewiduje budowę sześciu bloków o łącznej mocy od 6 do 9 GW, z których pierwszy zostanie uruchomiony w 2033 r., a pięć kolejnych do 2043 r. Niektórzy eksperci obawiają się jednak, że proponowany harmonogram jest zbyt optymistyczny.

READ  Zdenerwowany dyrektor generalny ActiBlizz, Kotick, pisze list pożegnalny

Oprócz Stanów Zjednoczonych pionierami w walce o partnerstwa wspierające polski projekt nuklearny były także Francja i Korea Południowa. Decyzja w Warszawie ma zostać podjęta do końca roku.

USA podpisały już międzyrządowe porozumienie z Warszawą o złożeniu oferty jeszcze w tym roku. Konkuruje z reaktorem AP1000 firmy Westinghouse, który spełnia wymagania polskiego programu nuklearnego.

Westinghouse otworzył już biuro w Warszawie i powiedział w piątek, że zatrudni także 200 pracowników z nowego Globalnego Centrum Usług Wspólnych w Krakowie, aby pomóc w zarządzaniu operacjami regionalnymi.

Korea Południowa włącza się do wyścigu nuklearnego Polski, oferując sześć reaktorów

W ramach dalszych działań USA, we wrześniu ubiegłego roku była ambasador tego kraju w Polsce, Georgette Mosbacher, została powołana do zarządu amerykańskiej firmy zajmującej się technologią nuklearną IP3, gdzie odpowiada za jej projekty w Polsce.

Oprócz rządu niektóre polskie firmy, szczególnie w sektorach o wysokiej emisyjności, również zwracają uwagę na energię jądrową w celu uzyskania czystszej energii, która będzie mniej nieciągła niż odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce.

Kilka największych polskich firm, m.in. Orlen, KGHM, ZE PAK i Synthos, podpisało w ubiegłym roku kontrakty na inwestycje w technologię nuklearną małych reaktorów modułowych (SMR).

Opinia publiczna pozostaje jednak sceptyczna wobec energetyki jądrowej. Sondaże pokazują, że większa część polskiego społeczeństwa jest przeciwna, niż popiera rozwój energetyki jądrowej.

Z sondażu wynika, że ​​Polacy są przeciwni energetyce jądrowej, zwłaszcza w pobliżu domu

Główny autor obrazu: Jamesa Marvina Phelpsa/Flickr (pod CC BY-NC 2.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *