Najważniejsze wiadomości
Westerplatte i Wieluń. Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej
- Andrzej Duda powiedział o Westerplatte: „To miejsce musi być dostojne i dostojnie wyglądać”.
- Mam poczucie, że wykonujemy wielki obowiązek i razem tworzymy Polskę tak, jak powinna – powiedział Prezydent, odnosząc się do odkrycia szczątków dziewięciu polskich żołnierzy poległych na Westerplatte.
- Prowadziliśmy kampanię na rzecz wartości europejskich – powiedział Mateusz Morawiecki w Wieluniu
1 i 7 września 1939 r. Półwysep Westerplatte był broniony przed wojskami III Rzeszy. Niemiecki atak rozpoczął się o godzinie 4.48, kiedy pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał pozycje obronne.
W swoim wystąpieniu Andrzej Duda podkreślił, że Polska to ciągłość dzięki bohaterstwu żołnierzy, którzy bronili swojej ojczyzny na Westerplatte. – Bohatersko go broniłeś przez siedem dni, broniąc się nieustannie i walcząc pod strumieniem wrogiego ostrzału – powiedział Prezydent. – To były wspaniałe chwile dla polskiej armii. To były wydarzenia, które nie tylko zapisały się w naszej historii, ale na pewno także w historii wojskowości – dodał.
– To miejsce to wielki i wspaniały symbol, symbol bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata ostrzeżenie o tym, co oznacza imperializm, co to brutalna polityka prowadząca do wojny, ostrzeżenie, że taka sytuacja i takie Wydarzenia nie powinny się powtórzyć, bo spowodowały tragedie narodów, które spowodowały miliony ludzi, którzy zginęli lub zostali zamordowani, Holokaust i wszystko, co najstraszniej wydarzyło się w czasie II wojny światowej – podkreślił.
Andrzej Duda, przemawiając z Westerplatte, tłumaczył, że „to miejsce musi być dostojne i godnie wyglądać”. Kiedy relacjonował rozmowę z archeologami, którzy znaleźli szczątki dziewięciu polskich żołnierzy zabitych na Westerplatte, zaznaczył „z bólem”, że miejsce, w którym znaleźli szczątki, było „zarośnięte, zarośnięte, skażone i zanieczyszczone ”.
– Głęboko wierzę, że dzięki temu, że Westerplatte zostało przekazane kierownictwu Muzeum II Wojny Światowej (…), to miejsce będzie nie tylko godne, ale przede wszystkim piękne, miejsce to odwiedzą młodzi ludzie i czczony tutaj, w miejscach pochówku naszych żołnierzy – podkreślił.
Prezydent powiedział, że miał zaszczyt wręczać bliskim zmarłych na Westerplatte bliskich bohaterów zaświadczenia potwierdzające odnalezienie szczątków ich bliskich po ponad 80 latach. Pogrzeb może się odbyć po zidentyfikowaniu wszystkich żołnierzy. Dodał, że z informacji, które usłyszał, „jeśli powstanie również nowy, wyremontowany cmentarz, to najprawdopodobniej będzie to możliwe w ciągu najbliższych dwóch lat”.
– Kiedy jestem tu z wami i po dziesięcioleciach biorę udział w tych pochówkach polskich bohaterów, mam poczucie, że spełniamy wielki obowiązek i pomagamy tworzyć Polskę taką, jaka być powinna, Polskę, dla której wszystkich swoich bohaterów nie znudziła, niestrudzenie też po ponad 80 latach jest w stanie uczcić ich pamięć, oddać im hołd i pokazać młodym ludziom wspaniały przykład ich patriotycznej postawy – podkreślił.
Historycy pytają, dlaczego Wieluń? Dlaczego to bezbronne miasto? Bomby zabiły ponad 1000 osób. Trudno znaleźć odpowiedź na to pytanie. Tu objawia się barbarzyńska idea Niemców – ludobójstwa i eksterminacji – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Wieluniu z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Wieluń był pierwszym miastem zbombardowanym przez Niemców. W wyniku nalotu 1 września 1939 r. O godzinie 4.40 zginęło około 1,2 tys. Osób.
Szef rządu podkreślił, że ostatnia wojna nie była wojną totalitarną, ale totalitarną, bo rozpętały ją dwa totalitarne reżimy. – Totalitarny w projektowaniu, destrukcyjny, barbarzyński iw pełnym tego słowa znaczeniu zbrodniczy, ludobójczy – podkreślił.
– Dziś Polska jest strażnikiem tej pamięci. Polacy są dziś strażnikami prawdy – powiedział premier Morawiecki. W swoim wystąpieniu podkreślił, że prawda o II wojnie światowej jest często wypaczana. – W międzyczasie opowiadaliśmy się za wartościami europejskimi – powiedział.
1/.12 Świętuj na Westerplatte
Autor: PAP / Adam Warżawa
2/.12 Świętuj na Westerplatte
Autor: PAP / Adam Warżawa
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.