Świat
Wenezuela wprowadza nową walutę z 6 mniej zerami
CARACAS, Wenezuela – W piątek w Wenezueli zadebiutowała nowa waluta z sześcioma zerami, której waluta stała się prawie bezwartościowa z powodu lat najgorszej inflacji na świecie.
Ale nowych rachunków nigdzie nie było w stolicy, gdzie sprawdziły się obawy konsumentów przed kolejną spiralą cenową.
„Dzisiaj poszedłem do supermarketu i wszystko było oznaczone w dolarach” – mówi Lourdes Pórtelo, pracownik biurowy w centrum handlowym we wschodnim Caracas. „W końcu nie mogłem nic kupić, nie miałem wystarczająco dużo pieniędzy”.
Przed korektą najwyższym nominałem był banknot o wartości 1 miliona boliwar, który w czwartek był wart nieco mniej niż jedną czwartą. Nowa waluta to 100 boliwarów, czyli nieco mniej niż 25 dolarów amerykańskich – dopóki inflacja też nie zacznie zjadać tego.
Zmiana miliona do 1 dla boliwara ma na celu ułatwienie zarówno transakcji gotówkowych, jak i obliczeń księgowych w boliwarze, które teraz wymagają żonglowania prawie niekończącymi się ciągami zer.
„Najważniejszym i podstawowym powodem jest to, że systemy płatności już się załamały, ponieważ liczba cyfr sprawia, że systemy płatności i matematyka są praktycznie niemożliwe do zarządzania” – powiedział Jose Guerra, profesor ekonomii na Centralnym Uniwersytecie Wenezueli. „Te systemy przetwarzania płatności kartami debetowymi lub system rachunkowości biznesowej… nie są przeznaczone do hiperinflacji, ale do normalnej gospodarki”.
W starym systemie dwulitrowa butelka lemoniady mogła kosztować ponad 8 milionów boliwarów – a wiele z tych rachunków było tak napiętych, że klient musiałby zapłacić grubym kawałkiem papieru.
Banki pozwalały klientom na wypłatę dziennie maksymalnie 20 mln boliwarów w gotówce, czasem mniej, jeśli oddziału było mało.
Na przykład podczas zakupów konsumenci polegają na dolarach amerykańskich i cyfrowych metodach płatności, takich jak komórka i PayPal. Obecnie większość transakcji odbywa się elektronicznie, a Guerra powiedział, że ponad 60% jest dokonywanych w dolarach amerykańskich.
Kiedy bank centralny Wenezueli ogłosił w zeszłym miesiącu wymianę waluty, urzędnicy powiedzieli, że systemy płatności zostaną zmodernizowane, aby rozszerzyć cyfrowe użycie boliwara.
Podkreślili również, że wyeliminowanie sześciu zer w żaden inny sposób nie wpływa na wartość waluty. Boliwar „nie będzie wart mniej lub więcej; służy jedynie ułatwieniu korzystania z prostszej skali pieniężnej ”- powiedział bank centralny.
Jednak różnice walutowe potwierdziły obawy ludzi, że ceny wzrosną, jeśli nastąpi wymiana waluty.
Cena dolara na czarnym rynku wzrosła w piątek o ponad 500 tys. boliwarów, osiągając 5 200 tys. w poprzednim nominale i 5,2 boliwara za dolara w nowej walucie. Oficjalny kurs walutowy nieznacznie wzrósł do 4 181 781,84 boliwarów, ale większość firm używa czarnorynkowego dolara jako odniesienia do wyceny.
To już trzeci raz, kiedy socjalistyczni przywódcy Wenezueli wydrapali zera z waluty. Bolivar stracił trzy zera w 2008 roku za nieżyjącego prezydenta Hugo Cháveza, podczas gdy jego następca, obecny prezydent Nicolás Maduro, wyeliminował pięć zer w 2018 roku.
Po ponad czterech latach hiperinflacji wielu Wenezuelczyków wierzy, że nowe rachunki również będą krótkotrwałe. Bank centralny nie publikuje już statystyk inflacji, ale Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że do końca 2021 r. stopa procentowa Wenezueli wyniesie 5500%.
„Miałam na koncie tylko 3 miliony boliwarów, więc nie kupisz za nie ani kawałka chleba” – powiedziała Elena Díaz, 28-letnia sprzątaczka, która stoi przed supermarketem. „Jeśli usuniesz sześć zer, nie mogę też nic kupić za te 3 boliwary”.
Wykorzystanie dolarów przyspieszyło po tym, jak rząd Maduro dwa lata temu zrezygnował z długich i skomplikowanych wysiłków na rzecz ograniczenia transakcji dolarowych na rzecz lokalnej waluty – restrykcji, które tylko napędzały inflację.
Do Wenezueli spływają banknoty dolarowe za pośrednictwem sieci zagranicznych posiadaczy kont bankowych domagających się prowizji lub przez osoby podróżujące do domu z gotówką.
W okresie poprzedzającym zmianę, niektóre sklepy zaczęły już wyświetlać trzy ceny za każdy produkt w dolarach amerykańskich, a także nowe i stare boliwary. W piątek rano niektóre ceny były podane tylko w dolarach.
Banki powinny zamrozić operacje na kilka godzin od czwartku do piątku, aby dokonać korekty zmiany. W Caracas wiele oddziałów nie zostało otwartych w piątek, ale według regulatora sektora bankowego większość banków prowadziła transakcje elektroniczne.
Guerra, który doradzał byłemu kandydatowi opozycji na prezydenta, powiedział, że Wenezuelczycy są teraz przyzwyczajeni do korekt walutowych – i można by dodać więcej, jeśli polityka rządu się nie zmieni.
„Zasadniczo to się powtórzy, jeśli nie będzie programu gospodarczego, który powstrzyma hiperinflację…” – powiedział Guerra. „Problem polega na tym, że hiperinflacja była tak agresywna w 2018 i 2019 roku, że ponowne obliczenia z 2018 roku (kiedy skrócono pięć zer) przepadły w ciągu półtora roku”.
śledzić NBC Latino Na Facebook, Świergot oraz Instagram.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”