Connect with us

Gospodarka

Węgry zajęły 32 miejsce na świecie w Cyfrowym Indeksie Jakości Życia 2021

Published

on

Węgry zajęły 32 miejsce na świecie w Cyfrowym Indeksie Jakości Życia 2021

Węgry są powyżej średniej i zbliżają się do szczytu wskaźnika jakości życia cyfrowego (DQL) w międzynarodowym porównaniu 109 krajów, ale nadal istnieją obszary, w których kraj może poprawić swoje cyfrowe samopoczucie zarówno dla mieszkańców, jak i firm.

Węgry zajmują 32. miejsce na świecie w badaniu DQL przeprowadzonym przez globalną firmę Sharksurf zajmującą się cyberbezpieczeństwem w 2021 roku. Węgry zajęły 22. miejsce w porównaniu z 38 krajami w Europie. Badanie DQL 2021 obejmuje 90% światowej populacji i indeksuje 110 krajów, przyglądając się pięciu kamieniom węgielnym cyfrowego życia: przystępnej cenie Internetu, jakości Internetu, e-infrastrukturze, e-bezpieczeństwu i e-administracji.

W skali międzynarodowej najlepsze rankingi kryteriów dla Węgier obejmują szybkość szerokopasmowego Internetu (8.), stabilność Internetu szerokopasmowego (13.) i stabilność Internetu mobilnego (25.). Najgorsze w tym kraju rankingi kryteriów to wzrost szybkości sieci komórkowej (75.), indeks usług online (52.) i wzrost szybkości łączy szerokopasmowych (41.).

Węgry spisały się znakomicie na wiele sposobów. Jakość Internetu i e-bezpieczeństwo znajdują się na arenie międzynarodowej w pierwszej 30, odpowiednio na miejscach 29. i 28. Oba filary są o 20% silniejsze niż średnia światowa.

Jednak Węgry spadły o siedem miejsc w indeksie od 2020 r., choć kraj nadal znajduje się powyżej średniej światowej. Największy potencjał poprawy tkwi w przystępnej cenie Internetu, co jest główną przyczyną spadku.

„W porównaniu z poprzednim rokiem wskaźnik przystępności cenowej Internetu na Węgrzech spadł o 55%. Węgrzy spędzają prawie dwie godziny miesięcznie, aby uzyskać najtańszy pakiet szerokopasmowego Internetu, o godzinę i 33 minuty więcej niż w 2020 r. ”- powiedział Vytautas Kaziukonis, założyciel i dyrektor generalny Surfshark, Budapest Business Journal.

Kaziukonis wymienia, dlaczego przystępność cenowa w Internecie jest areną, którą warto poprawić. Przystępność połączenia internetowego ma bezpośredni wpływ na dostępność Internetu. Dlatego też tańszy internet szkodzi ogólnemu cyfrowemu dobrobytowi narodu, który jest samogenerującym się cyklem, mówi.

READ  Putin macha swoim nuklearnym mieczem w konfrontacji z Zachodem

Miejsce na udoskonalenie

Chociaż Węgry osiągają nieco lepsze wyniki niż średnia światowa we wszystkich kolumnach DQL i znajdują się w pierwszej 40 na świecie, istnieją pewne obszary, które można poprawić.

„Kraj najbardziej zmaga się z e-administracją i zajmuje 45. miejsce na świecie.Poprawa może być pomocna w tym obszarze, ponieważ lepsza e-administracja pomaga zminimalizować biurokrację, zmniejszyć korupcję i zwiększyć przejrzystość sektora publicznego. Poprawia również wydajność usług publicznych i pomaga ludziom zaoszczędzić czas i wpływa na jakość ich cyfrowego życia ”- mówi Kaziukonis.

Kraj zajmuje czwarte miejsce w Europie Wschodniej i pozostaje w tyle za konkurentami z Czwórki Wyszehradzkiej; Czechy, Polska i Słowacja. Patrząc na ważony wynik Cyfrowej Jakości Życia, Polska jest na 25. miejscu, Czechy na 28., Słowacja na 29., a Węgry na 32. miejscu.

Węgrom wciąż udało się pokonać członków V4 pod względem ważonej jakości internetu i zajmują 29. miejsce, przed Polską (36.), Słowacją (43.) i Czechami (53.).

Jak już wspomniano, Węgry osiągają wynik nawet w globalnym porównaniu pod względem szybkości Internetu szerokopasmowego, która od początku pandemii COVID-19 poprawiła się o 51% do 167,815 Mbit/s. Według Kaziukonisa prędkość mobilnego internetu na Węgrzech również poprawiła się o 25% i obecnie osiąga 44,8 Mbit/s.

Skuteczna mobilizacja

„Dane pokazują, że Węgrom udało się skutecznie zmobilizować w obliczu COVID-19 i szybko przygotować się do odległego życia codziennego” – mówi dyrektor generalny Surfshark.

Infrastruktura i możliwości technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) są wystarczające do promowania zdrowego środowiska biznesowego w kraju. Węgry zajmują 39. miejsce na 134 gospodarek w indeksie gotowości sieciowej (NRI) 2020, który mierzy wyniki tych krajów za pomocą 60 zmiennych. Ranking ten wskazuje również na duże prawdopodobieństwo, że kraj wykorzysta możliwości ICT.

„Są to bardzo ważne dla międzynarodowego biznesu, który jest dziś blisko związany z branżą ICT. Również wskaźnik wykorzystania Internetu jest wysoki i wynosi 0,89, co oznacza, że ​​spora liczba osób w kraju korzysta z Internetu” – powiedział BBJ Kaziukonis.

READ  Według Fitch banki Europy Środkowej przetrwają dotkliwe spowolnienie gospodarcze w 2023 roku

„W końcu Indeks Usług Online (0,75) jest powyżej średniej światowej (0,71). Indeks ocenia krajową stronę internetową każdego kraju w odpowiednim języku narodowym, w tym portal krajowy, portal e-usług i portal e-uczestnictwa, a także strony internetowe odpowiednich ministerstw edukacji, pracy, spraw społecznych, zdrowia, finansów i środowiska, jeśli dotyczy.Aspekt ten ma kluczowe znaczenie dla inwestorów zagranicznych przy zajmowaniu się kwestiami prawnymi” – dodaje Kaziukonis.

O badaniach

Według Surfshark ranking DQL 2021 przeanalizował całkowitą populację ponad 6,9 miliarda ludzi pod względem pięciu podstawowych filarów i 14 podstawowych wskaźników, które zapewniają kompleksowy pomiar. Globalna firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem jest zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych i ma globalny zespół z siedzibą na Cyprze, w Niemczech, Litwie (gdzie firma ma siedzibę), Holandii, Filipinach, Ukrainie, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Badanie opiera się na informacjach o otwartym kodzie źródłowym z Freedom House, Międzynarodowej Unii Komunikacji, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Banku Światowego i innych źródeł. „Możliwości cyfrowe okazały się ważniejsze niż kiedykolwiek podczas kryzysu COVID-19, podkreślając znaczenie każdego kraju zapewniającego, że jego gospodarki mają całkowicie zdalne możliwości operacyjne” – powiedział Vytautas Kaziukonis, dyrektor generalny Surfshark. „Dlatego trzeci rok z rzędu kontynuujemy badania nad cyfrową jakością życia, które oferują solidne globalne spojrzenie na dominację cyfrową krajów. Indeks stanowi podstawę znaczących dyskusji na temat tego, w jaki sposób postęp cyfrowy wpływa na dobrobyt kraju i gdzie można wprowadzić ulepszenia ”- mówi dyrektor generalny.

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany w drukowanej edycji Budapest Business Journal 24 września 2021 r.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *