Gospodarka
Węgry prawdopodobnie wyjdą z recesji, ponieważ wschodnie gospodarki UE borykają się z trudnościami
(Bloomberg) – W ostatnim kwartale Węgry wyszły z prawdopodobnie najdłuższej recesji od światowego kryzysu finansowego z 2008 roku, mimo że wojna na Ukrainie nadal hamuje wzrost gospodarczy we wschodnim skrzydle Unii Europejskiej.
Gospodarka Węgier wzrosła o 0,2% od kwietnia do czerwca w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, wynika z sondażu ekonomistów Bloomberga przed publikacją danych zaplanowanych na środę, co jest pierwszym takim wzrostem od drugiego kwartału ubiegłego roku. W ujęciu rocznym skurczył się o 1,4%.
Oczekuje się, że Polska, największa gospodarka regionu, w drugim kwartale skurczyła się o 2,3% kw/kw, co jest trzecim z rzędu spadkiem od zeszłego roku. Według innego badania, kraj odnotował najszybszy wzrost cen od ćwierć wieku, kurcząc się o 0,3% rocznie.
Konsekwencje rosyjskiej inwazji spowodowały, że inflacja osiągnęła dwucyfrowy poziom w najgorszym od dziesięcioleci kryzysie kosztów utrzymania w Europie, co skłoniło banki centralne do powstrzymania podwyżek stóp procentowych. Skutkuje to niższymi wydatkami przedsiębiorstw i konsumentów, spowalniając ekspansję gospodarczą większości gospodarek od Bałtyku po Morze Czarne.
Tomas Dvorak, starszy ekonomista z Oxford Economics, powiedział, że ograniczające skutki inflacji i zaostrzonej polityki pieniężnej powinny złagodzić pod koniec ostatniego kwartału, nawet jeśli słaby popyt w strefie euro osłabia popyt na eksport.
„W miarę jak inflacja spada, a banki centralne coraz częściej dążą do normalizacji polityki, popyt krajowy powinien nieco wzrosnąć” – napisał Dvorak w e-mailu. „Ale przewidujemy, że będzie się to działo bardzo stopniowo i nie osiągnie znaczącej prędkości przed końcem roku”.
Kryzys kosztów utrzymania w polskiej gospodarce o wartości 690 miliardów dolarów jest główną kością niezgody przed wyborami w Polsce 15 października, w których rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość prowadzi w sondażach, ale oczekuje się, że pozostanie daleko w tyle za większością.
Tendencja utrzymuje się w całym regionie. W Czechach, gdzie inflacja spadła w czerwcu do jednocyfrowego poziomu po raz pierwszy od 16 miesięcy, gospodarka wzrosła zaledwie o 0,1% kw/kw.
Rumunia jest szczególnym przypadkiem, odnotowując stały wzrost produktu krajowego brutto od czasu pandemii. Według mediany szacunków sondażu Bloomberga, wzrośnie o 0,2% kwartał do kwartału i 2,5% rok do roku.
Bank centralny w Bukareszcie powiedział, że spodziewa się „stłumionego wzrostu” zarówno w drugim, jak i trzecim kwartale, utrzymując tegoroczny wzrost na „stosunkowo niskim” poziomie.
Gdzie indziej w regionie Słowacja odnotowała wzrost o 1,5% r/r, przewyższając oczekiwania, podczas gdy Serbia odnotowała wyższy niż oczekiwano wzrost o 1,7% r/r. Prognoza dla Bułgarii, która ma opublikować swoje dane w środę rano, pokazuje słabszy, ale stabilny wzrost.
– Przy wsparciu Martona Kasnyika, Barbary Śladkowskiej, Andry Timu, Piotra Bujnickiego, Slava Okova i Daniela Hornaka.
©2023 Bloomberg LP
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”