Connect with us

Świat

Węgierski minister: Raport KE jest absurdalny i nieprawdziwy

Published

on

Węgierski minister: Raport KE jest absurdalny i nieprawdziwy

„Raport Komisji Europejskiej na temat praworządności jest absurdalny i nieprawdziwy, więc nie może być podstawą debaty na temat praworządności w UE” – powiedziała węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga na swoim profilu na Facebooku.

„Koncepcja i metodologia raportu są niepoprawne, źródła są niezrównoważone, a treść niespójna” – powiedział Varga. Jednocześnie zauważył, że dokument „nie zawiera jednego obiektywnego punktu odniesienia, który mógłby mieć jednakowe zastosowanie do wszystkich państw członkowskich”.

„Źródło raportu jest stronnicze i niejasne. To niedopuszczalne, że został napisany przez organizacje, które są częścią centralnie finansowanej międzynarodowej sieci prowadzącej skoordynowaną kampanię polityczną przeciwko Węgrom” – napisał Varga, dodając, że 11 z 12 organizacji w raportach cytowanych w węgierskiej części raportu otrzymało w ostatnich latach wsparcie od Fundacji Społeczeństwa Otwartego im. George’a Sorosa.

Minister podkreślił, że Węgry są jednym z nielicznych krajów UE, w których panuje prawdziwy pluralizm w mediach, spory ideologiczne i opinia publiczna, w przeciwieństwie do mediów zachodnioeuropejskich, w których dominują media lewicowe i liberalne.

„Poglądy konserwatywne i chadecy docierają również do opinii publicznej na Węgrzech. Konstytucja i system państwowy Węgier opierają się na rządach prawa. Ochrona tożsamości konstytucyjnej Węgier jest obowiązkiem wszystkich organów państwowych. Prowadzona jest obiektywna i bezstronna analiza wszystkich wiarygodnych informacji o sytuacji na Węgrzech. do konkluzji: że podstawowe wartości UE są na Węgrzech szanowane, a praworządność obowiązuje ”- podkreśliła.

W części poświęconej Węgrom przypomniano raport KEże instytucje UE wyraziły obawy co do niezależności sądownictwa na Węgrzech. Wspomniano m.in., że przy obecnych zasadach członkowie Sądu Konstytucyjnego mogą być powoływani do Sądu Najwyższego poza należytym procesem, a kryteria, jakie musi spełniać Prezes Sądu Najwyższego, zostały obniżone.

READ  Pogardy kluczowych przywódców na Szczycie Ameryk ujawniają walkę Bidena o utrzymanie przywództwa USA na półkuli zachodniej

W odniesieniu do korupcji napisano, że nieodpowiednie mechanizmy niezależnej kontroli i bliskie powiązania między politykami a niektórymi firmami zachęcają do korupcji, a w przypadku poważnych zarzutów istnieje „systematyczny brak zdecydowanych działań w celu zbadania i ścigania przypadków korupcji z udziałem wyższych urzędników i ich najbliższego otoczenia zaangażowany”.

Z drugiej strony w rozdziale o mediach napisano, że niezależne media są systematycznie blokowane i zastraszane oraz że istnieje tendencja do przejęć ekonomicznych. Ponadto, jak napisano wcześniej, przejrzystość własności mediów nie jest w pełni zagwarantowana, a utworzenie Środkowoeuropejskiej Fundacji Prasy i Mediów (KESMA), w skład której wchodzi duża grupa mediów prorządowych, zwiększyło zagrożenie dla pluralizmu mediów.

W raporcie napisano również, że osłabienie niezależnych instytucji i rosnąca presja na organizacje obywatelskie mają wpływ na mechanizmy równowagi politycznej.

Raport zawiera też wiele zastrzeżeń do Polski. W dokumencie Komisja Europejska przypomina, że ​​reformy sądownictwa wprowadzane w naszym kraju od 2015 roku budzą poważne obawy.

KE pisze także w raporcie o systemie zapobiegania korupcji i zwraca uwagę, że zawiera on słabe punkty.

Pojawiły się także obawy o niezależność Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) podległego rządowi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *