Connect with us

Nauka

Wędrówki w zimowej krainie czarów mają korzyści psychologiczne | Nauka | Aktualności

Published

on

Wędrówki w zimowej krainie czarów mają korzyści psychologiczne |  Nauka |  Aktualności

Spacer w „zimowej krainie czarów” może prowadzić do poprawy samopoczucia psychicznego – w szczególności do poprawy wizerunku ciała. Taki jest wniosek z badania przeprowadzonego przez naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Anglia Ruskin University w Cambridge w Anglii. Wykazali oni, że korzyści płynące ze spędzania czasu na łonie natury czerpią nie tylko z terenów zielonych, takich jak parki oraz lasy i „niebieskie środowiska”, takie jak wzdłuż wybrzeży i rzek.

Ankieta została przeprowadzona przez psychologa dr. Kamila Czepczor-Bernat ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i współpracownicy.

Czepczor-Bernat powiedziała: „Obecnie istnieje wiele dowodów na to, że obcowanie z przyrodą – mieszkanie w pobliżu, częste przebywanie lub przebywanie w takich środowiskach, jak lasy i parki – wiąże się z szeregiem fizycznych i psychicznych korzyści dla dobrego samopoczucia.

„Jednak w przeciwieństwie do poprzednich badań, które koncentrowały się na wpływie naturalnego niebieskiego i zielonego środowiska na obraz ciała, nasze jako pierwsze wykazało pozytywny wpływ spędzania czasu w pokrytym śniegiem otoczeniu na postrzeganie ciała”.

W badaniu dr. Czepczor-Bernat i jej współpracownicy zrekrutowali 87 kobiet – w średnim wieku 24 lata – które wspólnie uczestniczyły w badaniach w małych grupach.

Każdy z uczestników odbył 40-minutowy spacer po zaśnieżonych lasach województwa śląskiego. Przed wycieczką uczestnicy wypełnili ankiety mierzące ich poczucie związku z naturą i współczucie dla siebie.

Ponadto ochotnicy dokonali również pomiaru poziomu doceniania ciała przed wyjściem na spacer i po powrocie.

Naukowcy odkryli, że spędzanie krótkiego czasu na łonie natury skutkowało większym uznaniem ciała wśród uczestników.

Co więcej, spacery doprowadziły do ​​większej poprawy doceniania ciała wśród uczestników, którzy uzyskali wyższe wyniki w pomiarach „współczucia wobec siebie”.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Pomóż nam stworzyć rezerwaty dzikiej przyrody dla wysiedlonych ofiar zniszczenia”

W swoim artykule zespół napisał: „Ogólnie rzecz biorąc, to odkrycie jest zgodne z wcześniejszymi pracami pokazującymi, że czas spędzony na działce, w zagospodarowanym terenie zielonym, na plaży i w ogrodach botanicznych znacznie podniósł ocenę ciała. różnych krajów. Definicje.

READ  Zmienia się ideologia stojąca za nazwą ulicy

Oprócz tego, że jest to pierwsze badanie, które wykazało, że białe, śnieżne krajobrazy mogą być tak samo korzystne jak inne środowiska naturalne, badanie jest pierwszym, które pokazuje, że nagrody natury można zbierać w małych grupach, a nie tylko indywidualnie.

Zespół dodał: „Możliwe jest wyjaśnienie tych odkryć na podstawie teorii przywracania uwagi, która sugeruje, że naturalne środowiska mają zdolność przywracania wyczerpanych zasobów psychologicznych.

„Mówiąc dokładniej, zasugerowano, że środowisko naturalne może stwarzać możliwości promowania pozytywnego obrazu ciała poprzez ograniczanie negatywnych myśli związanych z wyglądem i wspieranie szybszego powrotu do zdrowia po zagrożeniach związanych z obrazem ciała, przekształcając w ten sposób negatywne stany obrazu ciała w pozytywne”.

NIE PRZEGAP:
Chris Whitty – „Powiedz rodzicom przed szkołami, aby przestali jeździć samochodami na biegu jałowym” [REPORT]
Elon Musk przedstawia nowy program SpaceX „Starshield”, który ma udaremnić działania Rosji [INSIGHT]
Zaginiony wrak parowca, który zatonął z prawie 200 funtami złota [ANALYSIS]

Autor artykułu i psycholog społeczny, profesor Viren Swami z Anglia Ruskin University, powiedział: „Naturalne środowisko pomaga powstrzymać negatywne myśli związane z wyglądem i odwraca uwagę od estetycznego postrzegania ciała w kierunku większego docenienia funkcjonalności ciała.

„Pozytywny obraz ciała jest ważny nie tylko sam w sobie, ale ma też inne korzystne skutki, w tym bardziej pozytywne samopoczucie psychiczne.

„Nasze odkrycia pokazują, jak ważne jest zapewnienie każdemu dostępu do regenerującego środowiska naturalnego, co może być opłacalnym sposobem promowania zdrowszego wizerunku ciała i podkreśla, że ​​istnieją znaczne korzyści z przebywania na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody”.

Pełne wnioski z badania zostały opublikowane w czasopiśmie Międzynarodowy Dziennik Badań Środowiskowych i Zdrowia Publicznego🇧🇷

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *