Świat
Według telewizji państwowej helikopter przewożący irańskiego prezydenta doznał „twardego lądowania”.
DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie (AP) – Helikopter przewożący prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego doznał w niedzielę „twardego lądowania” – podała irańska telewizja państwowa, bez natychmiastowego podawania szczegółów.
Raisi podróżował po irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni. Telewizja państwowa podała, że do zdarzenia doszło w pobliżu Jolfy, miasta na granicy z Azerbejdżanem, około 600 kilometrów (375 mil) na północny zachód od stolicy Iranu, Teheranu.
Jak podała telewizja państwowa, ratownicy próbowali dotrzeć na miejsce, ale utrudniały je złe warunki pogodowe w okolicy. Zgłoszono ulewny deszcz i słaby wiatr.
Raisi był w Azerbejdżanie wczesną niedzielą, aby wraz z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem uroczyście otworzyć tamę. Tama jest trzecią zaporą zbudowaną przez oba narody na rzece Aras.
Iran eksploatuje w kraju dużą liczbę helikopterów, ale międzynarodowe sankcje utrudniają zdobycie do nich części zamiennych. Jego wojskowa flota powietrzna również pochodzi w dużej mierze sprzed rewolucji islamskiej z 1979 roku.
Raisi (63 l.) jest twardogłowym, który wcześniej stał na czele krajowego wymiaru sprawiedliwości. Uważany jest za protegowanego najwyższego przywódcy Iranu, ajatollaha Alego Chameneiego, a część analityków sugeruje, że mógłby zastąpić 85-letniego przywódcę po jego śmierci lub rezygnacji ze stanowiska.
Raisi wygrał wybory prezydenckie w Iranie w 2021 r., co oznacza najniższą frekwencję w historii Republiki Islamskiej. Na Raisiego nałożono sankcje USA, częściowo ze względu na jego rolę w masowych egzekucjach tysięcy więźniów politycznych w 1988 r., pod koniec krwawej wojny irańsko-irackiej.
Pod rządami Raisiego Iran wzbogaca obecnie uran do poziomu bliskiego poziomu broni i utrudnia międzynarodowe inspekcje. Iran uzbroił Rosję w jej wojnie przeciwko Ukrainie i przeprowadził zmasowany atak dronów i rakiet na Izrael w ramach wojny przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. Kontynuowała także zbroienie grup zastępczych na Bliskim Wschodzie, takich jak rebelianci Houthi w Jemenie i Hezbollah w Libanie.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”