Najważniejsze wiadomości
Według spisu, prawie 12% mieszkań w Polsce jest pustych pomimo braku mieszkań
Prawie dwa miliony mieszkań w Polsce – około 12% ogółu – było niezamieszkanych w spisie na początku 2021 roku.
Ustalenia pojawiają się nawet wtedy, gdy kraj boryka się z niedoborem mieszkań, który w tym roku pogłębił przybycie ponad miliona ukraińskich uchodźców, a liczba ta wzrosła tylko już podbijają rekordowe czynsze
Spośród 1,8 mln niezamieszkałych mieszkań (11,7% mieszkań w Polsce) na koniec marca 2021 r. 207 tys. znajdowało się w samej Warszawie, gdzie jedna piąta mieszkań była wolna – podaje serwis informacyjny Bankier.pl, powołując się na dane GUS. ), agencja rządowa.
Miasta liczące mniej niż 20 000 mieszkańców posiadały łącznie 639 000 wolnych domów. Dane o niezamieszkanych budynkach nie były gromadzone w spisach powszechnych przed 2021 r., co utrudnia bezpośrednie porównania, zauważa Bankier.pl.
Dodaje, że istnieje wiele przyczyn liczby wolnych mieszkań w Polsce. Według oficjalnych danych kategoria ta obejmuje opuszczone domy na terenach wiejskich, zaniedbane mieszkania miejskie, domy letniskowe oraz nieruchomości kupowane przez właścicieli w celu lokowania kapitału.
Tymczasem pandemia COVID-19 mogła mieć wpływ na miejsca zamieszkania ludzi w momencie zbierania danych w marcu 2021 r., kiedy Polska wyjechała z powrotem w pełnej blokadzie.
Polska plasuje się na samym dole wśród krajów Unii Europejskiej pod względem statystyk mieszkaniowych Liczba pokoi na osobębrak tanich mieszkań zmusza wiele rodzin do życia w przeludnionych domach.
Według GUS liczba mieszkań w Polsce wzrosła od ostatniego spisu dziesięć lat temu o ponad 1,7 mln do 15,2 mln w 2021 roku. Jednakże, Raport PwC Według szacunków opublikowanych pod koniec zeszłego roku w Polsce nadal brakuje 2,2 mln domów.
Aby zaradzić niedoborowi, polski rząd chce upoważnić do tego władze regionalne przekształcać puste centra handlowe i biurowce w mieszkania. Niektóre z nich pozostały opuszczone, gdy pandemia odnotowała wzrost liczby pracy zdalnej i handlu elektronicznego.
W czerwcu jest ogłoszony że usunie wymagania dotyczące skomplikowanych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, aby zachęcić do budowy.
W 2016 r. rząd uruchomił również program „Dom Plus”, którego celem było zwiększenie zasobów tanich mieszkań dla „osób o średnich dochodach”.
Jednak raport Najwyższego Sądu Obrachunkowego (NIK) na początku tego roku stwierdził, że tak jest tylko 15% z planowanych 100 000 nowych mieszkań został zbudowany do końca 2019 roku.
Główne źródło obrazu: Sprytny blask/Unsplash
Peter Kononczuk jest starszym redaktorem w Notes from Poland. Wcześniej był dziennikarzem Agence France-Presse (AFP) w Londynie i Warszawie.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.