Gospodarka
Według raportu Banku Światowego wzrost gospodarczy Polski może sięgać 4 proc. rocznie do 2030 r. – The First News
Według raportu Banku Światowego reformy rynku pracy i inwestycje mające na celu zwiększenie produktywności mogą zwiększyć potencjalny wzrost gospodarczy w Polsce do 4 procent rocznie w latach 2022-2030.
W bieżącym i przyszłym roku gospodarka może spowolnić z powodu inflacji i innych czynników, czytamy w raporcie.
W raporcie zauważono, że po recesji spowodowanej pandemią koronawirusa polska gospodarka „szybko wróciła do normy i wzrosła o 5,9 proc. w 2021 roku”.
„Jednak rozwój polskiej gospodarki może spowolnić w tym roku i w 2023 r. ze względu na inflację, którą napędzają m.in. rosnące ceny energii i surowców, niepewność związana z wojną na Ukrainie oraz spowolnienie na partnerów handlowych w Europie Zachodniej” – czytamy w raporcie.
Według ekonomistów Banku Światowego potencjalny wzrost gospodarczy Polski – miara średnioterminowych perspektyw wzrostu polskiej gospodarki – spadł z 3,7 proc. w latach 2002-2007 do 3,3 proc. w latach 2010-2019.
„Wdrożenie reform, które zatrzymałyby spadek siły roboczej oraz reform poprawiających jakość kapitału ludzkiego i promujących zieloną i cyfrową transformację mogłoby pomóc odwrócić ten trend spadkowy i potencjalny wzrost polskiej gospodarki w latach 2022-2030 wzrosnąć do 4 procent”, powiedział.
Według dyrektor Banku Światowego ds. UE, Galliny A. Vincelette, dwa krótkoterminowe wstrząsy gospodarcze mogą spowodować zahamowanie ożywienia gospodarczego w krajach UE, w tym w Polsce.
„Pandemia wyczerpała budżety krajów, a wojna na Ukrainie oznacza, że rządy muszą zmagać się z wysoką inflacją, powolnym wzrostem i rosnącymi kosztami życia, które szczególnie dotykają najsłabszych” – powiedział Vincelette w poniedziałkowym oświadczeniu. Dodała, że „potrzebujemy silniejszych instytucji i polityk publicznych, które wspierają wdrażanie trudnych reform w celu budowania zrównoważonego, ekologicznego i prężnego rozwoju”.
Autorzy raportu wskazali na możliwe reformy, które pomogłyby Polsce zwiększyć współczynnik aktywności zawodowej. „Chociaż wzrost zatrudnienia w Polsce w porównaniu z 2019 r. jest jednym z najwyższych w UE, wiek emerytalny 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet stanowi duże wyzwanie w kontekście zmian demograficznych” – czytamy w raporcie.
W raporcie stwierdzono również, że „polityka poprawy dostępności cyfrowej może przyspieszyć transformację cyfrową, a tym samym wspierać wzrost produktywności w polskiej gospodarce”.
„Polska ma obecnie jeden z najgorszych wyników w unijnym indeksie gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, a wydatki na badania i rozwój należą do najniższych w regionie” – napisano.
Eksperci Banku Światowego wskazali, że Polska jest drugą gospodarką w UE, która jest „w dużym stopniu uzależniona od emisji gazów cieplarnianych. Potrzebne są znaczne wysiłki, aby przyspieszyć zieloną transformację i zmniejszyć emisje przy jednoczesnym wspieraniu bezpieczeństwa energetycznego” – powiedział.
Bank Światowy spodziewa się, że inwestycje związane ze zmianami klimatu, które mają stanowić 37 procent krajowego planu naprawy (KPO), zmniejszą emisje o jedną czwartą w porównaniu z ścieżką przed ogłoszeniem unijnego planu naprawy NextGenerationEU.
„Reformy zawarte w KPO mogą jeszcze bardziej zwiększyć produktywność i potencjał wzrostu polskiej gospodarki” – podsumowała.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”